Długi w ZUS i hipoteka przymusowa a przepisanie mieszkania

Forum prawneKategoria: DługiDługi w ZUS i hipoteka przymusowa a przepisanie mieszkania
AvatarMartyna K. zapytał 4 miesiące temu

Otrzymałam dziś pismo, że muszę uregulować dług wobec ZUS inaczej zajmą część hipoteki. We wtorek mam notariusza, aby zrobić rozdzielność majtkową i przepisać mieszkanie na męża.

Czy ZUS może jakoś mnie zaskarżyć, że zrobiłam to specjalnie? bo tak to będzie teraz wyglądać ….a muszę to zrobić.

Dodatkowo czekam na ich odpowiedź odnośnie rat, bo wniosek złożyłam w czerwcu …. i ciągle coś chcieli dodatkowo.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

niestety przeniesienie prawa własności majątku na męża w sytuacji, kiedy wierzyciel, w tym przypadku ZUS wie o nieruchomości i chce dokonać jej zajęcia, nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Wierzycielowi przysługiwać będzie bowiem tzw. skarga pauliańska, przeciwko Pani mężowi. ZUS będzie mógł domagać się „anulowania” czynności przeniesienia własności, pozywając Pani męża.

Taka procedura sądowa może przynieść oczekiwany skutek, bowiem ZUS nie będzie miał żadnych problemów, by wykazać Pani umyślność w wyzbyciu się majątku i tym samym pokrzywdzeniu wierzyciela.

Przegrana sprawa to także dodatkowe koszty, często nawet kilkanaście tysięcy złotych, które obciążą nabywcę, czyli Pani męża.

Dlatego proszę jeszcze raz przemyśleć zasadność wyzbycia się majątku. Proszę również zwrócić uwagę na cel zabezpieczenia hipotecznego, którym kieruje się ZUS. Wpis hipoteki nie musi wiązać się ze sprzedażą nieruchomości.

W większości sprawach hipoteka ma zabezpieczyć zakład ubezpieczeń przed przedawnieniem roszczenia (przedawnienie nie biegnie co do roszczeń zabezpieczonych hipoteką). Dodatkowo ma zmotywować dłużnika do spłaty.

Myślę więc, że nadal warto starać się o zawarcie ugody w przedmiocie rozłożenia płatności długu na raty, odrzucając moim zdaniem chybiony pomysł przekazania majątku mężowi.

Nadal warto brać pod uwagę rozdzielczość majątkową. Ta jednak będzie skuteczna dopiero od dnia zawarcia umowy przed notariuszem. Nie sięgnie więc istniejących już zobowiązań.

Twoja odpowiedź