Dobrowolna umowa alimentacyjna wystarczy?

Forum prawneKategoria: AlimentyDobrowolna umowa alimentacyjna wystarczy?
AvatarZOS zapytał 2 miesiące temu

Mąż przez 17 lat płacił alimenty na córkę zasądzone przez sąd. 1 stycznia 2021 roku podpisał z córka ugodę alimentacyjną. Córka męża dobrowolnie rezygnuje z zasadzonych na nią alimentów od stycznia tego roku. Nie uczy się, skończyła tylko gimnazjum, ma 21 lat. Pracowała w Niemczech, w Polsce, teraz znów wyjechała do Niemiec. Jest w stanie samodzielnie utrzymać się.

Proszę powiedzieć mi czy ta dobrowolna umowa alimentacyjna podpisana między stronami wystarczy? Czy taką ugodę mogę wysłać do sądu i prosić o zatwierdzenie? Jak to wygląda. Nie chcemy zakładania sprawy w sądzie, a jednak byłabym spokojniejsza, jakby sąd zakończył obowiązek alimentacyjny. Czy wystarczy wtedy ugoda alimentacyjna u notariusza?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam Panią,

jeśli ufa Pani córce męża, to oczywiście umowa alimentacyjna zawarta w zwykłej formie pisemnej, będzie wystarczająca. Musi zdać sobie Pani sprawę, że jeśli córka męża jest w stanie samodzielnie się utrzymać, to obowiązek alimentacyjny faktycznie ustał.

Kwestią do uregulowania jest jedynie potwierdzenie tego stanu odpowiednim dokumentem. Nie jest to jednak żaden wymóg, bowiem w 99% przypadkach płatność alimentów zostaje zakończona ustnym porozumieniem zawartym pomiędzy zobowiązanym do alimentacji a usamodzielnionym dzieckiem.

Sprawy sądowe o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, dotyczą jedynie tych przypadków, kiedy strony nie mają ze sobą kontaktu, nie żyją w zgodzie lub istnieje spór co do dalszej alimentacji. Jeśli więc mąż dogaduje się z córką, a ta potrafi zadbać o siebie, nie musicie Państwo niczego się obawiać.

Natomiast sądowe zniesienie obowiązku alimentacji, może okazać się najlepszym wyjściem, jeśli rodzic chce mieć 100% pewności, że dziecko nie będzie w przyszłości rościć sobie praw do wypłaty zaległych świadczeń. Pani mąż, powołując się więc na treść zawartej z córką ugody, podjęcie przez nią zatrudnienia oraz porzucenie nauki, może złożyć do sądu rodzinnego pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacji z datą wsteczną.

Sprawa może skończyć się bez zbędnych formalności na jednym posiedzeniu. Wystarczy, że córka męża przygotuje odpowiedź na pozew, w której podniesie, że przychyla się do pozwu ojca. Zaś on sam, mając pewność, że córka złożyła odpowiedź na pozew w ustalonej treści, może wystosować do sądu pismo o rozpoznanie sprawy pod jego nieobecność.

Stosują opisany powyżej scenariusz, mąż ma szansę uzyskać wyrok zwalniający go z obowiązku dalszej alimentacji, bez obowiązku osobistego stawiennictwa się w sądzie.

Odnośnie sporządzenia dodatkowych umów, to jedynie ta zawarta przed notariuszem może zostać zatwierdzona przez sąd. Każda inna ugoda nie będzie spełniać warunków przewidzianych przepisami kpc.

Twoja odpowiedź