Dwa zajęcia komornicze z tego samego wynagrodzenia

Kategoria: KomornikDwa zajęcia komornicze z tego samego wynagrodzenia
T.F. zapytał 6 miesięcy temu

Jeden komornik zajął mi połowę pensji, natomiast drugi rachunek bankowy. I z wypłaty 4500, łączenie pozostało mi 1600 zł. W bieżącym miesiącu po informacji o zajęciu tj. 26.4 otrzymałem dodatkowo ok. 400 zł przelewu, co zmniejszyło kwotę wolną od zajęcia z 2100 na 1623. Dziś 29.4 dostałem na konto wypłatę

Sprawa z zajęciem wynagrodzenia to sprawa sądowa z powodu grzywny, o której się dowiedziałem dopiero kiedy było to już u komornika przez zajęcie konta. Informacje o rozprawie były wysyłane na adres, który był niekompletny i nigdy do mnie nie dotarły. Spłaciłem jedną ratę przed terminem, a po 3 dniach spóźnienia do ustalonego terminu komornik wysłał pismo o zajęciu wynagrodzenia, które odebrałem dopiero wczoraj dzień przed wypłatą. Więc miałem za mało czasu, żeby zareagować.

Drugie zajęcie (konto) dotyczy kredytu sprzed 10 lat, które to regularnie było spłacane. ale w ostatnich miesiącach niestety zabrakło wpłat i stąd blokada na koncie.
Przy powrocie do rat, jakie były wcześniej ustalone (500+100) miałbym zachowaną płynność finansową i za pół roku miałbym spłacone długi, jednak komornicy odmawiają, mimo że nie.

  1. Jeden żąda ode mnie napisania prośby o zwolnienie do sądu.
  2. Drugi żądał wpłaty 1500 zł natychmiast.

Co mam/mogę zrobić w tej sytuacji? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, jeśli macie dla mnie jakieś wskazówki… Pozdrawiam Tomasz F.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

Panie Tomaszu informacje, jakie Pan uzyskał, są jak najbardziej prawidłowe. W przedmiocie grzywny należy złożyć wniosek do sądu o rozłożenie grzywny na raty i wycofanie wniosku egzekucyjnego. Przedmiotową prośbę należy złożyć do sekcji wykonawczej sądu.

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty

W uzasadnieniu wniosku należy podnieść okoliczność, że nie wiedział Pan o toczącym się przeciwko niemu postępowaniu i że żadna korespondencja nigdy do Pana nie dotarła.

Następnie proszę podnieść trudności finansowe, z jakimi się Pan zmaga i wspomnieć oczywiście o drugim postępowaniu egzekucyjnym. Proszę pamiętać, aby we wniosku wskazać wysokość proponowanych rat.

Dodam również, że nie należy zwlekać z przedmiotowym wnioskiem, bowiem sądy często przychylają się do próśb dłużników – jest to szansa dla Pana, by uniknąć dalszego postępowania komorniczego.

Odnośnie drugiego zadłużenia, to faktycznie zawieranie umów z dłużnikami nie leży w kompetencji komorników, dlatego nie można się dziwić, że komornik, który prowadzi egzekucję, nie wyraził zgody na spłatę ratalną po 600 zł, tym bardziej że zajmując Pana wynagrodzenie za pracę, może ściągnąć znacznie wyższą kwotę.

Jeśli chce Pan zawarcia porozumienia, należy podjąć kontakt z wierzycielem (zleceniodawcą postępowania egzekucyjnego) i poprosić o kolejną szansę.

Na koniec dodam od siebie, iż dziwią mnie wysokości zajęcia, o których Pan wspomina. Skoro egzekwowane długi nie są zaległościami alimentacyjnymi pracodawca powinien zastosować ograniczenia w potrąceniach. Przy egzekucji innych należności kwota wolna od zajęcia wynosi tyle, co najniższa płaca, a kiedy mamy do czynienia z wyższą pensją nie może przekroczyć 50%. Zawsze jednak w dyspozycji dłużnika pozostać musi  2062 złote netto miesięcznie – kwota wolna na rok 2021.

Z uwagi na powyższe nie rozumiem, dlaczego pracodawca wypłacił Panu jedynie 1 600 zł. Podobnie widzę błąd w saldzie na rachunku – jest ono niezmienne i wynosi 2 100 zł bez względu na rodzaj wpływów. Chyba że nie wspomniał Pan o ewentualnej egzekucji za długi alimentacyjne.

Wówczas bank blokuje wszystkie środki, może je jednak zwiększyć, jeśli wpływ na rachunek stanowi już raz “okrojona” pensja lub inne świadczenie. Wówczas zgadzają się podane przez Pana informacje w przedmiocie zwolnienia jedynie 1 600 zł –  kwota ta pokrywa się w wypłaconą przez pracodawcę pensją (drugi raz komornik nie mógł jej zająć nawet jeśli wpłynęła na konto bankowe).

Niemniej jednak tak jak napisałam wyżej, radzę pobrać wniosek o rozłożenie grzywny na raty i podjąć kontakt z wierzycielem co do długu drugiego.

Twoja odpowiedź