Witam, potrzebuję wniosek o rozłożenie grzywny na raty, czy w ogóle możliwe jest rozłożenie grzywny na raty? grzywny, którą nałożył sąd? otrzymałem grzywnę w wysokości 11 000 zł.
Niestety nie stać mnie na zapłatę tak wysokiej kary (po prostu nie mam takich pieniędzy), a nie chcę jednak pakować się w jeszcze większe kłopoty, nie spłacając tej grzywny, stąd moja prośba: czy mogłaby Pani pokierować jak napisać podanie do sądu o rozłożenie grzywny na raty?
Będę bardzo wdzięczny! interesuje mnie też jak napisać uzasadnienie do wniosku o rozłożenie grzywny na raty, by zwiększyć szansę?
SPIS TREŚCI:
Czym jest grzywna?
Czym jest grzywna nałożona przez sąd? jest to kara, którą przewiduje kodeks karny, kara grzywny orzekana jest w systemie stawek dziennych, a więc kwota grzywny jest iloczynem wysokości stawki i ilości stawek dziennych. Grzywna może wynosić nawet kilkaset tys. zł, wszystko zależy od szkodliwości czynu, którego dopuścił się skazany.
Czy grzywnę w ogóle można rozłożyć na raty? oczywiście, że tak! i nie ma tu znaczenia fakt, za jakie przestępstwo sprawca tę grzywnę otrzymał, a więc rodzaj popełnionego przestępstwa nie ma wpływu na decyzję sądu o rozłożeniu grzywny na raty, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o rozłożenie grzywny na raty, który pobierzesz poniżej!
Wniosek o rozłożenie grzywny na raty
Wniosek o rozłożenie grzywny na raty wzór
Jedyne co bada sąd rozpatrujący wniosek o rozłożenie grzywny na raty, to sytuacja majątkowa i życiowa skazanego, i UWAGA: sąd bierze też pod uwagę rodzinę skazanego i konsekwencje, jakie może przynieść jej członkom odrzucenie wniosku o raty.
Jeśli skutki przymusu spłaty grzywny w jednej racie będą bardzo poważne dla rodziny skazanego, to sąd może podjąć decyzję, że rzeczywiście narazi to rodzinę skazanego na utratę płynności finansowej i niepotrzebny stres.
Podstawa prawna:
Art. 49. Odroczenie lub rozłożenie na raty grzywny. Kodeks karny wychowawczy.
§ 1. Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie.
§ 2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.
§ 3. Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.
Wtedy, aby uchronić skazanego i jego rodzinę przed niepotrzebnymi konsekwencjami, sąd zadecyduje o rozłożeniu grzywny na daną ilość rat.
A więc, jeśli nie masz możliwości spłaty grzywny w jednej racie, śmiało możesz wnioskować o rozłożenie jej na więcej rat!
Oczywiście nałożenie grzywny jest karą samą w sobie i, tak czy inaczej, spowoduje to pewną dolegliwość dla budżetu domowego całej rodziny. Chodzi tylko o to, aby dolegliwość ta nie była zbyt ciężka i nie narażała skazanego i jego rodziny na popadnięcie w inne kłopoty, tym razem kłopoty natury finansowej!
Na ile rat można rozłożyć grzywnę?
Warto wiedzieć, że grzywna może zostać rozłożona na nie więcej niż rok, czyli na 12 rat. Dokładne wytyczne określi sąd po zbadaniu sytuacji finansowej i życiowej skazanego.
Prawo jednak dopuszcza szczególną sytuację, w której grzywna może być rozłożona nawet na 3 lata, a więc np. na 36 rat, jest to szczególna sytuacja w której (po rozpoznaniu sprawy) nawet rozłożenie grzywny na rok (12 rat) nic nie da.
Jeśli więc sprawca nie jest i nie będzie stanie spłacić grzywny nawet w 12. ratach w ciągu roku, to sąd może pozwolić na rozłożenie tej grzywny na więcej rat… to bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy otrzymali naprawdę wysokie grzywny, i nie stać ich na jednorazową spłatę.
Podsumowanie
W przedmiocie rozłożenie grzywny na raty Sąd orzeka postanowieniem. Tak jak i w innych przypadkach, na postanowienie sądu w przedmiocie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.
W praktyce wygląda to tak, że nawet kiedy sąd rozłoży grzywnę na jakąś ilość rat, a Ty jako skazany nadal będziesz miał wątpliwości, że i tak nie poradzisz sobie ze spłatą, bo raty nadal są zbyt wysokie, to wciąż przysługuje Ci prawo do złożenia zażalenia na decyzję sądu.
Zresztą chodzi tu nie tylko o wysokość raty, ale mogą Ci się nie podobać nawet odstępy czasowe między ratami.
Ile kosztuje złożenie wniosku o rozłożenie grzywny na raty? mam dla Ciebie dobrą wiadomość, złożenie wniosku nie kosztuje absolutnie nic! Pierwszy wniosek o rozłożenie grzywny na raty jest całkowicie wolny od opłat.
A więc podbierz, wydrukuj i wypełnij powyższy wniosek i udaj się do sądu, który karę wymierzył, by ten wniosek tam właśnie złożyć. Wiedz też, że nie obowiązuje Cię żaden termin, w jakim musisz to zrobić.
Pamiętaj o tym, że wniosek musi być uzasadniony odpowiednimi argumentami, które jasno mówią, że natychmiastowa spłata całej grzywny wywoła dla Ciebie i Twojej rodziny (jeśli ją masz) zbyt dotkliwe skutki.
Wniosek o rozłożenie grzywny na raty – uzasadnienie
Jak napisać uzasadnienie wniosku o rozłożenie grzywny na raty, aby sąd zgodził się na ratalną spłatę zadłużenia?
- niezdolność do pracy (choroba),
- zła sytuacja finansowa,
- wypadek,
- zdarzenie losowe itd.
Podstawa prawna
Art. 44–50 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. z 1997 r. nr 90, poz. 557 ze zm.).
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Jak napisać uzasadnienie do wniosku o rozłożenie grzywny na raty?
- Co grozi za niezapłacenie grzywny sądowej?
- Czy można iść na ugodę z sądem i rozłożyć grzywnę na raty?
- CZY mogę pójść do więzienia za niezapłacenie grzywny?
- Kara grzywny na raty – jak napisać wniosek i uzasadnienie
- Niezapłacona grzywna sądowa [3 SPOSOBY] na wybrnięcie z sytuacji
Witam serdecznie, dnia 2.04 odebrałam pismo z sądu, iż mam zapłacić 5 tys. grzywny …nie zapłaciłam, gdyż mam ciężką sytuację finansową… czy nie jest za późno na złożenie wniosku o rozłożenie grzywny na raty? Czy teraz mam czekać na kroki sądu już tylko …chce nadmienić, że nie pracuję… jestem zarejestrowana w pup… co mam teraz zrobić, aby nie pójść do zakładu karnego?