Co grozi za niezapłacenie grzywny sądowej?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaCo grozi za niezapłacenie grzywny sądowej?
Aleksandra zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry. Co grozi za niezapłacenie grzywny sądowej? jakie są konsekwencje? W zeszłym roku sprzedawałam przez internet używane ubrania oraz obuwie, było tego dość sporo. Zapomniałam wysłać jednej paczki za kwotę (45 zł), nikt się nie upomniał, więc całkiem o niej zapomniałam. Po paru miesiącach dostałam wezwanie na policję, oczywiście całą kwotę oddałam, co udowodniłam na policji bankowym potwierdzeniem przelewu.

Niedawno dostałam wyrok grzywny w wysokości 1000 zł niestety jako osoba niepracująca, nie mam możliwości zapłacić takiej kwoty. Co w przypadku kiedy nie zapłacę grzywny w terminie?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety nieuregulowana kara grzywny może zostać zamieniona na karę pozbawienia wolności przy przyjęciu, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny.

Dlatego, jeśli wiesz już, że nie jesteś w stanie uregulować nałożonej grzywny, należy zwrócić się do Sądu, który orzekał w sprawie (tym razem adresatem wniosku będzie Sekcja Wykonywania Orzeczeń), by zmienił grzywnę na prace społeczne lub rozłożył jej płatność na raty.

Grzywna nie jest wysoka, a Ty pozostałej bez pracy, dlatego możesz śmiało złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty. Jeśli prawidłowo opiszesz swoje problemy materialne w tym fakt pozostawania bez pracy, sąd powinien uznać wniosek. Poniżej zamieszczam gotowy do pobrania wzór wniosku o rozłożenie grzywny na raty:

Wniosek-o-rozlozenie-grzywny-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty wzór

Dodam, że miesięczna rata, o którą możesz wnosić, nie musi być wysoka. Możesz starać się o płatności w wysokości po 50, czy 100 zł miesięcznie. Po otrzymaniu zgody sądu na spłatę ratalną musisz jednak starać się, by płatności były regulowane w wyznaczonych terminach, tak by nie dopuścić do powstania znacznych opóźnień.

Natomiast jeśli Twoja sytuacja materialna jest naprawdę trudna, rozwiązaniem może okazać się zamiana grzywny na prace społeczno-użyteczne.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź

16 + 15 =