Czy można iść na ugodę z sądem i rozłożyć grzywnę na raty?

Mam takie Pytanie: czy komornik może powiedzieć mi, kto jest moim wierzycielem w długach? Wiem, że jest to kara grzywny oraz opłaty sądowe.

Czy tu też można iść na ugodę z tymi organami? i ewentualnie na ile rat można rozłożyć grzywnę? Proszę o pomoc.


Czy można iść na ugodę z sądem i rozłożyć grzywnę na raty?

Komornik ma obowiązek poinformowania Cię o takich sprawach, jest to jego obowiązek. Skoro tak jak piszesz, jest to kara grzywny, to Twoim wierzycielem jest w tym momencie sąd, który tę karę grzywny orzekł.

Czy można iść na ugodę z sądem i rozłożyć grzywnę na raty? oczywiście, że tak. O rozłożenie grzywny na raty należy wnosić pisemnie do sądu, który grzywnę na Ciebie nałożył.

Następnie sąd podejmie decyzję, czy Twój wniosek uwzględnić, czy nie. Sąd może rozłożyć grzywnę na okres 1 roku, a jeśli zasądzona grzywna jest dość wysoka, to w takich okolicznościach, sąd może rozłożyć grzywnę na 3 lata.

Jeśli nie będziesz terminowo spłacać rat grzywny, to sąd może odwołać rozłożenie jej na raty! dlatego trzeba bardzo dokładnie pilnować terminu każdej pojedynczej raty!

Jeśli sąd odwoła rozłożenie grzywny na raty, to może następnie skierować przeciwko Tobie egzekucję grzywny do komornika, sąd może też zamienić grzywnę na prace społecznie, bądź nawet zastępczą karę aresztu.

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty oraz kosztów sądowych, tak jak wcześniej wspomniałam, należy złożyć do sądu, który w pierwszej instancji wydał zasądzenie grzywny.

We wniosku musisz uargumentować, dlaczego starasz się o rozłożenie zasądzonej grzywny na raty, musisz we wniosku zawrzeć swoją ciężką sytuację finansową, w jakiej się znajdujesz. Musisz udokumentować, że zapłata kary grzywny jednorazowo, narazi Cię i Twoją rodzinę (jeśli ją posiadasz) na bardzo ciężkie skutki.

Pierwszy wniosek o rozłożenie grzywny na raty jest darmowy, nie płacisz nic, natomiast drugi wniosek jest już płatny i wynosi 2% kwoty grzywny, ale nie mniej niż 25 zł.

Jak napisać wniosek o rozłożenie grzywny na raty?

We wniosku musisz po lewej stronie zawrzeć swoje dokładne dane osobowe, wraz z numerem PESEL oraz serią i numerem dowodu osobistego. Z prawej natomiast strony, umieszczasz miejscowość oraz datę założenia wniosku.

Nagłówek wniosku powinien wyglądać tak:

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty

Wniosek-o-rozlozenie-grzywny-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty wzór

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze