Kara grzywny na raty – jak napisać wniosek i uzasadnienie

Forum prawneKategoria: DługiKara grzywny na raty – jak napisać wniosek i uzasadnienie
Joanna zapytał 3 lata temu

Jaki wniosek powinnam sporządzić jeśli minęło 30 dni do zapłaty kary grzywny /5 tys. zł i chciałabym rozłożyć grzywnę na raty? Jednak upłynął już termin 7 dni od odwołania. Niestety moja sytuacja nie pozwoliła mi na zapłatę całości grzywny w wyznaczonym terminie, mam też inne zobowiązania w postaci kredytu.

Czy sama mogę sporządzić wniosek o rozłożenie grzywny na raty, czy muszę udać się do prawnika? Joanna.

16 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

odwołanie się od kary jest inną instytucją, niż wniosek, który jest Ci teraz potrzebny. Dlatego nic nie szkodzi, że wyrok uprawomocnił się.

Mam dla Ciebie jeszcze jedną dobrą informację – poniżej znajdziesz gotowy wniosek o rozłożenie płatności grzywny na raty.

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty

Wniosek-o-rozlozenie-grzywny-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty wzór

Wystarczy, że wypełnisz go informacjami na swój temat, by móc złożyć go w sądzie bez potrzeby angażowania adwokata.

To, co powinnaś wiedzieć, przygotowując wniosek o rozłożenie grzywny na raty, to fakt,  że składamy go nie do wydziału karnego, który nałożyć Ci grzywnę, lecz do Wydziału Wykonawczego, powołując się na sygnaturę akt sprawy karnej i wymierzoną karę.

We wniosku należy zwięźle opisać swoją sytuację majątkową. Wymienić źródła dochodów, stałe koszty utrzymania oraz zobowiązania, w tym kredyt, o którym wspominasz.

We wniosku sama proponujesz wysokość miesięcznej raty. Pamiętaj, aby nie była ona zbyt wysoka, ale adekwatna do Twoich możliwość. Grzywnę będziesz spłacać przez kilkadziesiąt miesięcy, dlatego warto by nie uchybiać terminom płatności.

Do wniosku o rozłożenie grzywny na raty załączyć możesz dokumenty na poparcie podnoszonych okoliczności, m.in. zaświadczenie z pracy o wysokości dochodu, rachunki mieszkaniowe, faktury za energię elektryczną, gaz, Internet, telefon.

Wspomnę jeszcze, że pierwszy wniosek o rozłożenie grzywny na raty jest wolny od opłaty sądowej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Słoń odpowiedział 3 lata temu

Mam do zapłaty kare o kwocie 500 zł za jazdę bez ważnego biletu MZK, która przyszła listem z sądu, muszę zapłacić w ciągu 7 dni, czy jest możliwość rozłożenia tego na raty? Jestem w dość trudnej sytuacji i nie jestem w stanie zapłacić całej kwoty w ciągu 7 dni (jestem bezrobotnym, uczę się, mam 21 lat).

B odpowiedział 3 lata temu

Dostałem pismo o zamianie kary grzywny na pracę społeczną. Chcę zapłacić grzywnę, unikając prac społecznych. Czy jest to możliwe i jak to zrobić? Pozdrawiam i proszę o pomoc. B

KarolinaDamian odpowiedział 3 lata temu

Dostałem 3 000 tys. grzywny, rozłożyłem ją na raty, ale nie zapłaciłem ani jednej raty, bo problemy finansowe miałem, sąd zerwał ugodę i cofnął raty i teraz, albo komornik sądowy ściągnie, lub kara pozbawienia wolności i mam pytanie: jak bym wpłacił teraz grzywnę w całości, czy było by wszystko dobrze? i już nie musiałbym się niczym martwić?

Aga odpowiedział 3 lata temu

Zostałem ukarany grzywną sądową w wysokości 2 000 tys. zł. do tego 500 zł. na rzecz instytucji i kosztami sądowymi razem = 2900 zł. Rozłożyłem to sobie na raty, ale wpadłem w male problemy finansowe i nie bylem w stanie płacić żadnych rat, sąd postanowił zerwać umowę ratalną ze mną i albo komornik sądowy albo odsiadka i mam pytanie: czy jak bym wpłacił ta kwotę w całości czy wszystko będzie dobrze?

Ola odpowiedział 3 lata temu

Witam. Mój narzeczony dostał dzisiaj z sądu pismo o zapłacie grzywny w wysokości 5000 i 1500 stawek dziennych i 220 koszty sądu. Czy można to rozłożyć na raty i na jaki okres? Narzeczony jest na zasiłku dla bezrobotnych, pracuje od czasu do czasu dorywczo, nie jest to nasz jedyny dług. Mamy na utrzymaniu 2 małych dzieci i nie jesteśmy w stanie zapłacić takich pieniędzy od razu. Proszę o pomoc!

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

oczywiście istnieje możliwość rozłożenia kary grzywny na raty.

Aby uzyskać rozłożenie grzywny na raty, należy wystąpić z takim wnioskiem do sądu, z którego przyszło przedmiotowe wezwanie, powołując się na sygnaturę akt sprawy – tak jak w odebranym piśmie.

Proszę zastanowić się, jaką ratę będziecie w stanie wpłacać bez uszczerbku dla Waszej rodziny, tak by móc przez najbliższe miesiące/lata się z niej wywiązywać.

Jeśli partner nie ma stałego dochodu, to warto złożyć wniosek, by sąd określił raty na stosunkowo niewielką kwotę np.  100 – 150 zł miesięcznie.

Pobierz proszę poniższy sprawdzony wniosek:

Wniosek-o-rozlozenie-grzywny-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty wzór

W uzasadnieniu wniosku należy powołać się na trudności natury finansowej, wskazać źródła utrzymania, wyliczyć stałe wydatki oraz koszty związane z wychowaniem dzieci.

Do wniosku o rozłożenie kary grzywny na raty, warto dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania na formularzu urzędowym dostępnym w internecie. O formularz można poprosić również w sądzie – tam Panie mogą pomóc w jego wypełnieniu.

Dodatkowo narzeczony może dołączyć do wniosku zaświadczenie z PUP o statusie osoby bezrobotnej i wysokości pobieranego zasiłku.

Odnośnie pracy na czarno, to można wskazać, że narzeczony uzyskuje dochód w kwocie kilkuset złotych miesięcznie, z tytułu prac dorywczych.

Myślę, że ma on szansę otrzymać korzystne rozstrzygnięcie. Należy jednak pamiętać, by wywiązywać się z określonych rat. Jeśli uda się Wam, uregulować część grzywny, za jakiś czas, narzeczony, może złożyć wniosek o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty.

Liliana odpowiedział 2 lata temu

Witam, chciałbym zapytać jak napisać pismo do sądu o rozłożenie grzywny na raty? mam do zapłaty 5000 zł, a nie wiem jak mam napisać takie pisemko. Jestem samotną matką, na syna otrzymuję rodzinne i alimenty pracuję też w sklepie, z czego mam mały zarobek. Dlatego chciałabym, aby sąd rozłożył mi grzywnę na raty, bardzo bym prosiła o poradę ewentualnie o wzór pisma.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, wniosek o rozłożenie grzywny na raty należy uzasadnić własnymi słowami, opisując trudności materialno-bytowe. Przygotowując uzasadnienie, radzę Ci napisać, podobnie jak do nas, podnosząc, że jesteś samotną matką, która wychowuje syna – tu podaj jego wiek i imię, wskaż do której klasy chodzi.

Dalej opisz Wasze warunki mieszkaniowe. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, podaj tę okoliczność oraz wysokość czynszu. Jeśli mieszkasz we własnym mieszkaniu podaj koszty jego utrzymania (czynsz, rachunki za media itp).

Jeżeli zamieszkujesz z synem kątem u rodziny, to również nie zapomnij o tym napisać. Następnie podaj wysokość dochodów i ich źródła. Napisz, że pracujesz dorywczo w sklepie i wskaż wysokość zarobków. Podaj, że otrzymujesz pieniądze na syna – podaj kwoty i tytuły świadczeń.

Po czym napisz, że nie posiadasz żadnych oszczędności, a posiadany dochód nie pozwala na uiszczenie grzywny w kwocie 5000 zł jednorazowo, dlatego wniosek o rozłożenie grzywny na raty jest zasadnym. Do wniosku dołącz oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku dochodach i źródłach utrzymania na urzędowym formularzu, które możesz pobrać na z internetu.

Do wniosku o rozłożenie grzywny na raty możesz dołączyć dokumenty potwierdzające podniesione w uzasadnieniu problemy, np. jeśli korzystasz ze świadczeń z pomocy społecznej i okoliczność tę podniosłaś we wniosku dołącz decyzję, z której wynika, że Twoja sytuacja materialna jest trudna.

Jeśli Twój syna ma problemy ze zdrowiem – podaj to we wniosku i dołącz zaświadczenie lekarskie lub dokumentację lekarską. Jeżeli Ty masz problemy ze zdrowiem, to również powołaj się na nie i załącz niezbędną dokumentację.

Jeśli ponosisz wydatki związane z zainteresowaniami syna, jego hobby, czy potrzebami, nie zapomnij o nich napisać. Myślę, że tak przygotowany wniosek o rozłożenie grzywny na raty zostanie przez sąd uwzględniony. Na koniec dodam jeszcze, że wnieś o ustalenie takich rat, z których będziesz mogła się wywiązać.

Jeśli dasz radę płacić na poczet grzywny jedynie 100 zł miesięcznie, to poproś o raty w tej właśnie wysokości. Nie wpisuj kwot, które zbyt obciążą Twój miesięczny budżet i którym nie podołasz. Powodzenia!

Rafał M. odpowiedział 2 lata temu

Rozłożenie grzywny w wysokości trzydziestu tysięcy złotych – na ile mogę rozłożyć grzywnę w takiej wysokości? Jakie raty wysokości trzydziestu tysięcy złotych i na ile miesięcy można rozłożyć oraz czy grzywna w wysokości dwóch tysięcy złotych na walkę przeciwko narkomanii też może być rozłożona, ponieważ mam dwa tysiące złotych za narkomanię oraz grzywnę o wysokości dwudziestu ośmiu tysięcy złotych za handel narkotykami.

KL. odpowiedział 2 lata temu

Witam. Chodzi o Wniosek o rozłożenie grzywny na raty i umorzenie kosztów sądowych. Mam problem jak napisać uzasadnienie do wniosku o rozłożenie grzywny na raty, (dostałem 5000 zł), chcę prosić też o umorzenie kosztów sądowych.

Mam troje dzieci z tego małżeństwa i 2 dzieci poza małżeństwem i nie mam nawet pieniędzy na płacenie alimentów, dlatego też dostałem odrobki w gminie. Proszę o pomoc w napisaniu uzasadnienia do sądu, żebym dostał grzywnę na raty do spłaty.

Pyciak odpowiedział 2 lata temu

Witam, ja też potrzebuję wzór uzasadnienia do wniosku.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli Twoja sytuacja materialno-bytowa przedstawia się tak, że nie masz środków nawet na regulowanie bieżących alimentów, należy zastanowić się nad zasadnością rozkładania grzywny na raty. Być może lepiej dla Ciebie, jeśli grzywna zostanie odrobiona.

Jeśli jednak nie możesz tego uczynić ze względu na obowiązki, w tym wykonywaną pracę możesz oczywiście starać się o uchylenie postanowienia o zamianie grzywny na prace społeczno-użyteczne i rozłożenie grzywny na raty.

Prośbę należy złożyć do sądu, który orzekał w danej sprawie, ale już do sekcji wykonawczej. We wniosku o uchylenie postanowienia o zamianie grzywny na prace społeczno-użyteczne i rozłożenie grzywny na raty, należy podnieść okoliczność, że nie jesteś w stanie jednorazowo ponieść wydatku w wysokości zasądzonej grzywny i kosztów sądowych, ale jednocześnie w związku z wykonywaniem pracy zarobkowej (lub innych trudności) nie możesz wykonać prac społeczno-użytecznych.

W uzasadnieniu wniosku należy wskazać na trudności finansowe oraz obowiązek ponoszenia znacznych kosztów związanych z alimentami i codziennym utrzymaniem się. Należy wskazać, że na Twoim utrzymaniu jest piątka dzieci. Możesz ująć wysokość miesięcznych alimentów oraz inne wydatki – czynsz za mieszkanie, opłaty licznikowe i inne.

Pamiętaj, że wniosek nie musi być bardzo rozbudowany, powinien jednak zawierać najistotniejsze dane – wysokość dochodu, wyliczenie wydatków oraz kwotę raty.

Dodam jeszcze, że warto prosić sąd o niską ratę, tak by mieć sposobność wywiązania się z płatności. Jeśli więc zakładasz, że będziesz mógł regulować jedynie 50 czy 100 zł miesięcznie, o taką ratę złóż wniosek. Nie pozwól, by w płatności pojawiły się zaległości, inaczej narazisz się na konsekwencje karne.

Do wniosku możesz załączyć zaświadczenie o dochodach, wyroki alimentacyjne, rachunki za mieszkanie i inne dokumenty, które uznasz za istotne m.in. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

Pyniak odpowiedział 1 rok temu

Witam, Kara grzywny 4000 zł rozłożona na raty. 2 lata temu dostałem kare grzywny za oszustwo, oskarżycielem był ZUS, grzywna została rozłożona na raty po 400 zł, 2 raty zapłaciłem, a reszty już nie, teraz po 2 latach chciałbym to spłacić, żeby uniknąć wiezienia, nie jestem w stanie zapłacić tego w całości, lecz w 3-4 ratach, z tego co mi się wydaje, to dług przejął komornik, nikt od tego czasu jeszcze się nie odezwał, czy mogę zacząć robić sam wpłaty, żeby to spłacić bez pisania wniosków, czy jednak liczyć się z tym, że jeśli wpłacę pierwszą ratę z 4, to się odezwą i będą chcieli mnie zamknąć za resztę grzywny która zostanie do spłaty? Proszę o radę jak z tym zadziałać.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu
Wniosek-o-rozlozenie-grzywny-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty wzór

Marian odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam mam rozłożona grzywnę na raty na okres 3 lat po 1500 zł miesięcznie, spłaciłem już połowę i teraz mam coraz bardziej problemy ze spłatą grzywny, ponieważ jest to wysoka kwota miesięczna, czy mogę coś z tym zrobić? albo zawiesić na jakiś okres lub zmniejszyć ratę, żeby przeliczyli od nowa na 3 lata lub zamienić grzywnę na prace społeczne?

Twoja odpowiedź

12 + 17 =