Dwie pensje w jednym miesiącu a potrącenia komornicze

Forum prawneKategoria: KomornikDwie pensje w jednym miesiącu a potrącenia komornicze
AvatarSyja zapytał 1 rok temu

Witam serdecznie, chodzi o dwie pensje w jednym miesiącu a potrącenia komornicze. 7 grudnia tego roku dostałam pensję, z której komornik zostawił minimalną część wynagrodzenia, była to pensja za listopad, a 27 grudnia dostałam pensję za grudzień i tu niespodzianka, bo całą pensję zabrał mi komornik, czy miał prawo tak zrobić Wygląda na to, że w styczniu będę nie miała z czego żyć…

5 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

na początek warto tylko wspomnieć, że kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia równa się kwocie minimalnego wynagrodzenia netto na dany rok, a więc z każdym rokiem kwota wolna od zajęcia pensji będzie zmieniać się, będzie z każdym rokiem wyższa.

W chwili obecnej kwota wolna przy egzekucji z wynagrodzenia wynosi 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. Oczywiście kwota netto to kwota wolna.

Art. 87[1]. KP Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1.minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Warto teraz przytoczyć słowa Głównego Inspektoratu Pracy w piśmie z 7 marca 2011 r. (GPP-364-4560-12-1/11/PE/RP), gdzie stwierdzono, że:

Jeżeli więc pracodawca w jednym miesiącu wypłaca wynagrodzenie za dany miesiąc oraz wynagrodzenie za miesiąc poprzedni, to dokonując potrąceń, obowiązany jest stosować kwotę wolną w stosunku do każdego z wypłacanych wynagrodzeń.

To, co Cię spotkało w trakcie egzekucji z wynagrodzenia, ma się nijak do rzeczywistości, bo pracodawca powinien obliczyć osobno kwoty wolne do każdego z wypłaconych wynagrodzeń, komornik więc nie powinien zajmować Twojej drugiej pensji w całości, lecz tutaj błąd popełnił pracodawca, bo to pracodawca oblicza każdorazowo kwotę wolną od zajęcia, a nadwyżkę przekazuje na konto komornika.

Zresztą proponuję Ci w tym momencie przeczytać wpis: Dwie wypłaty w miesiącu a zajęcie komornicze

Powinnaś przede wszystkim, zwrócić się do pracodawcy żądając naprawienia szkody, możesz oczywiście posłużyć się przytoczonymi przeze mnie cytatami.

Pisma, które mogą Ci się przydać:

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór
Avatardomzie odpowiedział 1 rok temu

Witam! W grudniu otrzymałam 2 wypłaty na konto. 1 Za przepracowany listopad. 2 pensję za grudzień z góry, gdyż mój pracodawca musi się rozliczyć do końca grudnia. Mój bank pobrał całość kwoty na rzecz komornika z drugiej wypłaty. W tym momencie zostaję bez środków do życia. Czy jest możliwość porozumienia się z komornikiem, tak aby chociaż część wypłaty odzyskać i móc opłacić rachunki?

AvatarTomalek odpowiedział 1 rok temu

Witam, zgłaszam się z zapytaniem. Czy jeżeli otrzymałem wypłatę na konto 2.12.2019 roku i była to kwota wolna od potrącenia, to czy w przypadku gdy mój pracodawca zrobił przelewy kolejnej wypłaty i wpłynęła ona na konto 31.12.2019 to, czy w tym wypadku komornik może ja całą przejąć?? Dodam, że wypłaty są opisane jakiego miesiąca dotyczą i są kwotami wolnymi od potrąceń. Proszę o pomoc, bo dostałem dwie wypłaty i komornik zajął mi tę drugą wypłatę w całości, bo przekroczyłem kwotę wolną od zajęcia.

Avatarann s. odpowiedział 1 rok temu

Mam pracownicę, która otrzymuje 2 wypłaty w miesiącu. Np. 5 stycznia dostała premię prowizyjną i jakieś dodatki do pensji za grudzień oraz dostanie pensję w dnia 29 stycznia za styczeń. Czy muszę zastosować 2 kwoty wolne, czy mogę zsumować te 2 wypłaty obliczyć ich netto i zachować kwotę wolną od potrąceń?

Avataron odpowiedział 1 rok temu

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy komornik zajmie minimalne wynagrodzenie za pracę za luty, które wpłynie na konto bankowe 31 stycznia? Pytam o to, ponieważ zdarza się, że otrzymuję wynagrodzenie za pracę za kolejny miesiąc w tym samym miesiącu, czyli dostaję na konto 2 wypłaty w 1 miesiącu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Twoja odpowiedź