Dwóch komorników na rencie? co robić?

Kategoria: KomornikDwóch komorników na rencie? co robić?
Krzysztof K. zapytał 4 miesiące temu

Jak ograniczyć kwotę spłat komorniczych? W maju komornik zajął część renty z tytułu niesprawności do pracy którą pobieram. Wszystko poszło sprawnie i jestem w trakcie spłaty. Komornik pobiera pieniądze nie w banku, lecz bezpośrednio w oddziale ZUS Rzeszów który mi wypłaca rentę.

Niestety w czerwcu drugi komornik zablokował mi rachunek w banku. Do tego przysłał mi pismo, bym udał się do swojego banku i dobrowolnie ustalił tam kwotę comiesięcznych spłat dla niego w kwocie od 500-1500 zł.

Otrzymuję rentę w wysokości 1125,79 zł i nie jestem w stanie spłacać miesięcznie takiej kwoty, biorąc pod uwagę również część renty potrącaną mi przez pierwszego komornika. Mógłbym spłacić drugiego komornika, ale dopiero po spłacie pierwszego.

Tym bardziej że kwota u pierwszego nie jest duża 1300 zł. Jednak do tego czasu chciałbym mieć odblokowany rachunek. Jakie pismo i do kogo złożyć o odblokowanie rachunku w banku

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

z informacji, jakie Pan podaje, wynika, że na zajęte konto bankowe wpływa jedynie potrącona już przez ZUS na poczet pierwszego komornika renta. Jeżeli tak faktycznie jest, to nie może dojść do jej kolejnego zajęcia. Zatem kwota, jaką wypłaca Panu ZUS, wolna jest od zajęcia. Informację tę należy złożyć w banku, by ten nie blokował już środków, które wpływają z ZUS.

Niemniej jednak kwota jaką Pan pobiera, nie przekracza wolnej od zajęcia z rachunku bankowego, co przekłada się na okoliczność, że jeśli dług nie pochodzi z nieuregulowanych alimentów to egzekucja z rachunku bankowego i tak będzie nieskuteczna.

Warto jednak podjąć kontakt z drugim komornikiem i złożyć pisemny wniosek o zwolnienie konta bankowego, wzór wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

W treści wniosku należy zaznaczyć, że renta, którą przesyła ZUS na zajęte konto, wolna jest już od zajęcia. Należy wskazać postępowanie, które prowadzi pierwszy komornik, podając sygnaturę akt sprawy, dane komornika i adres jego kancelarii. Dalej należy wnosić o zwolnienie zajętego konta.

Muszę Pana uprzedzić, że ten drugi komornik z pewnością zajmie również Pana rentę. Dlatego,  jeśli pierwszy dług nie zostanie uregulowany do tego czasu, dojdzie do zbiegu egzekucji z renty. W praktyce oznacza to tyle, że kwota, którą potrąca ZUS na poczet obecnej egzekucji, zostanie podzielona pomiędzy dwa postępowania. W dalszym czasie jednak obie sprawy egzekucyjne powinny trafić do jednego komornika.

Dla podsumowania napiszę jeszcze, że jeśli  drugi komornik nie ściąga długów alimentacyjnych, to po zajęciu przez niego renty potrącana kwota nie ulegnie zmianie – zgodnie z przepisami ustawy musi Pan otrzymać kwotę wolną od zajęcia bez względu na liczbę prowadzonych postępowań egzekucyjnych.

Twoja odpowiedź