Czy jeżeli otworzę firmę i konto firmowe w Czechach to polski komornik może zająć mi pieniądze?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy jeżeli otworzę firmę i konto firmowe w Czechach to polski komornik może zająć mi pieniądze?
Adrian zapytał 5 lat temu

Witam!

Czy jeżeli otworzę firmę i konto firmowe w Czechach, to czy polski komornik może zająć mi pieniądze? Od kilkunastu lat borykam się z długami, których nie spłacam :(niektóre długi są nawet z 2007 roku) czy jak otworzę firmę i konto firmowe w Czechach, to może mi komornik zająć pieniądze?

Chciałbym jakoś zacząć spłacać te długi, ale mam ich kilka u różnych wierzycieli. Każdy wynajął sobie inne firmy windykacyjne, co chwilę przychodzą inne wezwania i już się trochę pogubiłem.

Czy jest możliwość umorzenia części długów (niektóre są sprzed 12 lat)? A reszty połączenia w jeden dług, żebym wiedział ile i komu mam spłacać?

Dziękuję za pomoc i Pozdrawiam :)

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

jak już pisaliśmy wielokrotnie, polski komornik nie ma prawa zająć zagranicznych kont bankowych. Dlatego jeśli założysz rachunek firmowy w czeskim banku, to komornik, który będzie prowadził egzekucję przeciwko Tobie, nie tylko nie będzie mógł dokonać zajęcia Twojego rachunku, ale również nie będzie mógł go w ogóle zlokalizować.

Jednakże musisz liczyć się z tym, że każdy rachunek firmowy należy zgłosić do Urzędu Skarbowego, a komornik może na wniosek wierzyciela dokonać zajęcia w toku działań egzekucyjnych również przysługujących dłużnikowi wierzytelności, tj. zwrot z podatku, czy nieuregulowane jeszcze rachunki i faktury.

Zawsze istnieje ryzyko, że komornik „dobierze się” do Twojego portfela.

Piszesz jednak, że niektóre Twoje długi są dość stare. Być może ta okoliczność pozwoli Ci uchylić się od obowiązku zapłaty, chociażby ich części.

Musisz zrobić porządek w dokumentach. Odszukać i posegregować nie tyle wezwania do zapłaty, co pisma sądowe i egzekucyjne. Możesz również sprawdzić, czy nie figurujesz w rejestrach dłużników.

Sprawy, które są już u komorników, możesz spróbować zakończyć, zawierając ugody w przedmiocie dobrowolnych wpłat. Możesz również starać się znaleźć porozumienie z wierzycielami, pytając, czy jedna większa wpłata nie spowoduje umorzenia kosztów ubocznych tj. jak odsetki, opłaty windykacyjne.

Mam nadzieje, że nowy pomysł na firmę pozwoli zarobić Ci pieniądze, z których spłacisz stare dług.  Powodzenia!

Aneta odpowiedział 5 lat temu

Praca w Czechach a komornik. Ile może zająć mi syndyk przy ogłoszeniu upadłości jeśli pracuje w Czechach czy wtedy działa polskie prawo, że najniższą krajową syndyk zostawia? czy może prawo w Czechach, którego nie znam, jest inne i na pewno tam kwota od potrąceń jest inna? Czy wysłać pismo do mojego czeskiego pracodawcy, czy ja sama wpłacam mu tę kwotę na podstawie umowy, która mu oczywiście dam, sam podliczy ile to wynosi?