Gdzie i jak złożyć wniosek o przedawnienie długu?

Kategoria: DługiGdzie i jak złożyć wniosek o przedawnienie długu?
Krystian zapytał 6 miesięcy temu

Jak przedawnić formalnie dług? W 2011 wziąłem chwilówkę 600 zł. Dziś tj. 11.04.21 przyszło mi pismo, że sprawa trafia na egzekucję do komornika a kwota należności to 2600 zł, dług jest przedawniony, ale nie wiem jak to załatwić formalnie.

Chciałbym się uwolnić od tego długu, o którym tak naprawdę zapomniałem. Gdzie trzeba złożyć jakiś wniosek o przedawnienie długu albo coś w tym stylu, żeby dług został uznany jako przedawniony?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

zanim odpowiem na Twoje pytanie, muszę napisać, że nie wiem skąd myśl, że dług jest przedawniony. Piszesz, że należność ma trafić do egzekucji komorniczej. Jeśli tak faktycznie jest, to znaczy, że wierzyciel posiada tytuł wykonawczy – sprawą starego długu zajmował się sąd.

Radzę potwierdzić tę okoliczność, bowiem jeśli w 2011 roku lub później został wydany wyrok/nakaz zapłaty to należność z całą pewnością nie uległa przedawnieniu.

Natomiast przechodząc do Twojego pytania, to na etapie postępowania windykacyjnego masz prawo żądać zakończenia windykacji przedawnionego długu, składając do firmy windykacyjnej pismo:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Musisz jednak pamiętać, że wierzyciel może domagać się zaspokojenia również długu przedawnionego, nie będzie mógł on jednak zaangażować do sprawy komornika, a działania windykacyjne nie powinny uderzać w dłużnika.

Natomiast jeśli z jakichś powodów sprawa przedawnionego długu trafiłaby do komornika, możesz złożyć tzw. powództwo przeciwegzekucyjne. W grę będzie wchodzić także skarga na czynność komornika, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik nie powinien przyjąć do egzekucji przedawnionej należności.

Obowiązkiem komornika jest badanie przedawnienia i jeśli należność jest przedawniona, komornik nie może przyjąć wniosku egzekucyjnego.

Twoja odpowiedź