Ile czasu ma firma pożyczkowa, aby usunąć wpis z bazy BIK po spłacie pożyczki?

Forum prawneKategoria: BIKIle czasu ma firma pożyczkowa, aby usunąć wpis z bazy BIK po spłacie pożyczki?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry, chodzi o usunięcie z bazy BIK. Mam problem z jedną firmą pożyczkową: SzybkaGotówka działającą również pod nazwą Gwarant24 Sp. z o.o.

Miałam zaciągniętych kilka kredytów w tej firmie, w odstępie kilku miesięcy. Na dzień dzisiejszy zostały one wszystkie spłacone, lecz nadal widnieją w bazie BIK jako otwarte.

Jeden już 5 miesięcy. Opóźnienia w spłacie sporadyczne, do 30 dni. Pożyczki były często refinansowane. Ile czasu ma firma pożyczkowa, aby usunąć wpis z bazy BIK po spłacie pożyczki? Z góry dziękuję. Pozdrawiam

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

zasady pozyskiwania i przetwarzania przez BIK danych od banków i SKOKÓW reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe, a od firm pożyczkowych ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.

Instytucje finansowe zgodnie z wytycznymi ustawy zobowiązane są do informowania BIK o każdej zmianie dotyczącej kredytu czy pożyczki w ciągu 7 dni od wystąpienia takiej zmiany.

Niestety w praktyce firmy pożyczkowe, rzadziej banki i SKOKI uchybiają powyżej wskazanemu terminowi, działając przez to na niekorzyść klientów.

Odnosząc się jednak do Twojego pytania, muszę wyjaśnić, że usunięcie danych widniejących w BIK nie jest w tym momencie możliwe, dlatego że informacje na temat danego zobowiązania mogą być przetwarzane przez kolejnych pięć lat od daty całkowitej spłaty pożyczki/kredytu.

Zgoda pożyczkobiorcy (byłego dłużnika) w tym przypadku nie jest potrzebna.

Natomiast po upływie owych pięciu lat firma pożyczkowa powinna usunąć informację z BIK, chyba że klient wyraził zgodę na dalsze przetwarzanie swoich danych.

Piszesz jednak, że zawarte w BIK dane nie są zgodne z prawdą. W tym przypadku zasadnym będzie wniosek o aktualizację danych i zmianę statutu zobowiązania z otwartego na zamknięte.

O aktualizację danych w BIK warto wystąpić już teraz, bowiem zła historia w BIK może w przyszłości pokrzyżować Ci plany związane m.in. z zaciągnięciem kolejnych kredytów czy pożyczek, czy nawet wzięciem czegoś na raty.

Poniżej zamieszczam:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Ilona odpowiedział 4 lata temu

Witam, w 2014 roku zaciągnęłam kredyt w FM BANK, później NEST BANK, raty spłacałam przez 3,5 roku terminowo, ale ostatnie 1,5 roku powstały zaległości i wypowiedzenie kredytu ze względu na trudności finansowe, w tym roku w lipcu spłaciłam całość łącznie z odsetkami. Poprosiłam bank -pisemnie o cofnięcie zgód na przetwarzanie danych przez BIK, ale dostałam pismo odmowne, w którym powołują się na ustawę o prawie bankowym, że kredyt był wzięty na firmę i nie cofną zgody. Ostatnio dowiedziałam się, że jest błąd w nazwisku panieńskim mojej mamy, przez co na infolinii nie chcieli nic powiedzieć. Wyczytałam, że z powodu błędów mam prawo żądać usunięcia danych z BIK. Jak to jest naprawdę?