Ile komornik może zabrać z renty rodzinnej (po mamie)?

Forum prawneKategoria: KomornikIle komornik może zabrać z renty rodzinnej (po mamie)?
AvatarIwa zapytał 11 miesięcy temu

Ile komornik może zająć z renty rodzinnej? Mój tato narobił sobie długów (kredyt po mamie, chwilówki oraz niestety dał się wrobić w zakup garnków) i coraz trudniej mu te długi spłacać, dlatego obawiam się, że komornik może wejść na rentę rodzinną taty po mamie. A jedynym właśnie dochodem mojego taty jest renta po mamie w wysokości 1830,- netto.

Tato, po śmierci żony, sam mieszka w mieszkaniu komunalnym. Ile maksymalnie może mu komornik zająć z renty rodzinnej po mamie?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj,

komornik ma prawo prowadzić egzekucję również z renty rodzinnej. W zależności od rodzaju zobowiązań komornik może zająć:

  • do 60% świadczenia przy długach alimentacyjnych
  • do 50% świadczenia przy egzekucji należności związanych z odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz pielęgnacyjno-opiekuńczych
  • do 25% świadczenia przy egzekucji innych należności (tak art. 140 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Długi Twojego ojca, pochodzą z nieuregulowanych kredytów, kredytów na raty, chwilówek, w związku z czym przy ewentualnej egzekucji komornik, będzie miał prawo zająć do 25% należnego świadczenia.

Renta rodzinna, którą Twój ojciec pobiera, nie jest mała, dlatego pomimo egzekucji będzie miał on środki na życie. Musicie jednak przestrzegać go przed „szemranymi” ofertami, z których jak wspominasz, już raz skorzystał.

Dodam jeszcze, że jeżeli takie sytuacje będą się powtarzać (ojciec zaciągnie niekorzystne zobowiązanie), ma on ustawowe prawo odstąpienia od umowy pożyczki lub kredytu.

Na koniec jeszcze, że warto próbować spłacić długi, zanim trafią do komornika. Postępowanie egzekucyjne generuje bowiem znaczne koszty, których warto uniknąć.

AvatarL.P. odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam. Czy komornik może zająć część renty rodzinnej po zmarłym ojcu na dziecko za dług mieszkaniowy? który powstał gdy dziecko było małoletnie? Było to mieszkanie komunalne, które zostało zdane gminie i do tej pory raty zadłużenia były wpłacane dobrowolnie. Dodam, iż renta wynosi obecnie 583,95 zł, czyli poniżej 75% najniższej emerytury. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam

Twoja odpowiedź