Ile mam komorników i ile długu? jak to sprawdzić?

Forum prawneKategoria: KomornikIle mam komorników i ile długu? jak to sprawdzić?
Ewelinka zapytał 3 lata temu

witam, mam problem z komornikami, od 3 miesięcy komornik pobiera mi pieniądze z pensji, chciałabym wiedzieć, ilu mam komorników i jakie kwoty mam do spłacenia. Proszę o wszelkie informacje. Bardzo mi zależy na tym, czy jest możliwość na przykład skonsolidowania wszystkich moich długów do jednej firmy pożyczkowej, w której bym mogła te długi spłacać.

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj, informacja o zajęciu wynagrodzenia za pracę powinna zostać przesłana nie tylko do pracodawcy, ale również do dłużnika.

Dlatego jestem przekonana, że jesteś w posiadaniu postanowienia komornika w tym temacie. W treści postanowienia znajdziesz dane dotyczące egzekwowanej wierzytelności – kwota należności głównej, koszty, odsetki.

O wszystkich toczących się egzekucjach powinnaś być zawiadomiona.

Pragnę Ci jeszcze wytłumaczyć, że w sytuacji, kiedy dwóch lub więcej komorników dochodzi zaspokojenia z tego samego składnika majątku dłużnika, np. z wynagrodzenia za pracę, to ma miejsce wówczas zbieg egzekucji, który prowadzi do przekazania wszystkich spraw jednemu komornikowi.

Może więc zdarzyć się tak, że ten jeden komornik, który zajmuje Ci pensję, egzekwuje kilka długów na rzecz kilku wierzycieli.

Aby uzyskać informacje na temat prowadzonych przeciwko Tobie postępowań egzekucyjnych, zasadne będzie przesłanie do komornika wniosku o udzielenie wyjaśnień w przedmiocie prowadzonych egzekucji.

We wniosku możesz zapytać o liczbę postępowań, wierzycieli oraz pozostałe do zapłaty kwoty.

Jeżeli myślisz, że masz również inne długi prócz tych, które trafiły do komornika, ale nie masz świadomości, kto jest Twoim wierzycielem, zasadnym wydaje się wygenerowanie raportu BIK. W BIK możesz sprawdzić swoją historię kredytową, rejestrując się na stronie. Zobacz: jak sprawdzić BIK za darmo.

mama odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam długi i chciałabym je zacząć spłacać na raty, ale nie wiem ile ich mam. A mam dzieci i nie chce, aby one kiedyś spłacały coś za mnie. Dziękuję za pomoc. Bardzo bym chciała być na czysto, a nie wiem gdzie mam się udać, żeby się dogadać, chciałabym wiedzieć ile mam wszystkich długów, cześć długów jest przez byłego męża, ale wszytko spadło na mnie, żeby spłacać.

wiolek odpowiedział 3 lata temu

Gdzie sprawdzić ile mam długów? Kilka lat temu wzięłam kilka chwilówek, do tego mam nieopłacone raty za sprzęt, sprawy prowadzą komornicy, ale nie dostałam żadnego pisana od dawna, chce wszystko spłacić, ale już nawet nie pamiętam gdzie dokładnie mam te długi i nie mam pojęcia czy jest możliwość sprawdzenia tego albo, czy istnieje firma, która wykupi wszystkie moje długi, a ja będę mogła spłacać tylko w jednym miejscu?

Antek odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, jak byłem młody, narobiłem długów, teraz co chwile mam komornika jak dowiedzieć się ile mam wszystkich długów? Czy jest to możliwe? I czy można płacić wszystkie długi w jednym miejscu? Mam rodzinę i to uciążliwe, że co chwilę nowe sprawy, nawet mi się wydaje, ze niektóre się powtarzają.

Katarzyna K. odpowiedział 1 rok temu

Mam problem z długami i chce się ich pozbyć. Mam długi, ale już nie wiem nawet ile, człowiek młody głupi, to wiele głupot narobił, chciałabym się zabrać do spłacania tego po kolei, niestety nie bardzo wiem, gdzie sprawdzić swoje długi i ile tego wszystkiego jest i w jakich firmach pożyczkowych, potrzebuje pomocy w ustaleniu zaległości i kogoś, kto po kolei ustali z wszystkimi etapy spłaty zadłużenia, długi są już po terminie na pewno niektóre i 10 lat…

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

uważam, że większość długów, a przynajmniej te, których należy się obawiać, figuruje w rejestrach tj. jak BIK.

W BIK znajdziesz informacje na temat zobowiązań bankowych oraz pozabankowych z podaniem kwoty zadłużenia, terminu wymagalności, przekroczenia terminu płatności i co najważniejsze dane wierzyciela. Są to zobowiązania, które należy uregulować, bowiem nie można liczyć na ich przedawnienie – dziś banki raczej nie dopuszczają do przedawnienia roszczenia, długi bankowe są egzekwowanie przez komorników lub sprzedawane firmom skupiającym długi, by te zajęły się „ściganiem dłużnika”.

Jeśli więc planujesz spłatę starych długów, radze Ci w pierwszej kolejności wygenerować raport BIK. Nie jest to skomplikowana ani kosztowna czynność. Wystarczy, że wejdziesz na stronę BIK i postąpisz zgodnie z wytycznymi. Raport BIK można wygenerować również za pośrednictwem bankowości internetowej. Dlatego jeśli posiadasz konto internetowe, możesz skorzystać i z tej opcji.

Kiedy będziesz już w posiadaniu raportu, powinnaś przeanalizować swoje długi i stworzyć plan spłaty, a następnie skontaktować się z wybranymi wierzycielami prosząc o zawarcie ugody w przedmiocie spłaty ratalnej. Muszę jednak napisać, że możesz dokonywać wpłat na poczet spłaty wybranych długów bez względu na o czy dojdzie do zawarcia ugody. Ważne jest tylko prawidłowe ustalenie wierzyciela i numeru rachunku bankowego do spłaty.

Jak widzisz, uważam, że samodzielnie jesteś w stanie zająć się swoimi sprawami. Jeżeli jednak myślisz inaczej, to ja niestety nie mogę Ci pomóc i polecić kompetentnej osoby.

Twoja odpowiedź

0 + 11 =