Informacja o zajęciu komorniczym na świadectwie pracy – jak się pozbyć?

Forum prawneKategoria: KomornikInformacja o zajęciu komorniczym na świadectwie pracy – jak się pozbyć?
Sylwia zapytał 1 rok temu

Witam. Moje wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Sytuacja spowodowana jest wyłudzeniem kredytu przez osoby trzecią. Chcę zgłosić sprawę na policję. Planuję też zmianę miejsca zatrudnienia, a z tego co się orientuję, na świadectwie pracy będzie informacja o zajęciu komorniczym wynagrodzenia.

Czy jeśli opłacę zaległość, żeby mieć czyste konto, to mogę później dochodzić zwrotu poniesionych kosztów? Jeśli tak to w jaki sposób i po jakim czasie? Zależy mi na tym, żeby jak najszybciej mieć czyste konto. Chyba że jest inny sposób na załatwienie sprawy.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jeśli sprawa wyłudzonego kredytu trafiła do komornika, to oznacza, że od daty jego zaciągnięcie musiało minąć sporo czasu. Radzę więc nie zwlekać dłużej, tylko jak najszybciej zgłosić możliwość popełnienia przestępstwa organom ścigania.

Trzeba bowiem pamiętać, że zgłoszenie możliwości wyłudzenia kredytu przez osobę trzecią nie jest równoznaczne z tym, że prokuratura zajmie się sprawą i skieruje do sądu akt oskarżenia. W sprawie trzeba m.in. powołać odpowiednie dowody, tak by mogła ona ruszyć do przodu.

Odnośnie odpowiedzialności za spłatę długów przez osobę, która kredyt wyłudziła, to uważam, że obowiązek taki będzie nałożony przez sąd w ewentualnym wyroku skazującym. Wówczas należy dochodzić zapłaty poniesionych kosztów, być może również odszkodowania. Proszę jednak mieć świadomość, że odzyskanie pieniążków może nie być łatwe jeśli osoba, która wyłudziła kredyt, nie posiada środków na spłatę.

Odnośnie przedawnienia, to zgodnie z przepisami kodeksu karnego wyłudzenia z art. 286 § 1 przedawniają się po 15 latach. Niemniej jednak tak jak napisałam na wstępie, nie należy dłużej czekać, jeśli liczysz na odzyskanie pieniążków.

W tym momencie jednak oprócz zgłoszenia sprawy na policję można rozważyć zasadność spłaty zobowiązania. Warto dodać, że spłata z zajętego wynagrodzenia za pracę może rozciągnąć się w czasie, a zmiana pracodawcy nie jest rozwiązaniem – na świadectwie pracy były pracodawca umieszcza wzmiankę o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym. Natomiast po podjęciu nowego zatrudnienia, komornik bez problemu zlokalizuje pracodawcę, zobowiązując go do dokonywania potrąceń.

Przy czym dodam, że dopóki nowy pracodawca nie otrzyma takiego zlecenia od komornika, to nie jest związany prowadzonymi przez poprzedniego pracodawcę potrąceniami. Niemniej jednak jednorazowa spłata długu to niższe koszty.

Warto przeczytać: Wniosek o sprostowanie świadectwa pracy WZÓR

Xxx odpowiedział 1 rok temu

Więc jeśli spłacę zadłużenie to w jaki sposób mam dochodzić zwrotu? Nie wiem w jaki sposób i przez kogo wyłudzono kredyt. Nie mogę pozwolić sobie na negatywne informacje na świadectwie pracy, dlatego chcę zamknąć sprawę w jak najkrotszym czasie. Czy samo zgłoszenie popełnienia przestępstwa zamknie egzekucję komorniczą? 

Twoja odpowiedź

17 + 9 =