Jak mam się starać o zaległe alimenty?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak mam się starać o zaległe alimenty?
Avatarwwed2 zapytał 2 miesiące temu

Proszę mi powiedzieć jak mam się starać o zaległe alimenty, od czego zacząć? może mi Pani doradzić, od czego zacząć? dłużnik jest mi winien 6393.01 czy mam pisać do sądu o zaległe alimenty, czy mam iść do komornika?

Proszę mnie pokierować – nie wiem co mam zrobić… on do dzieci się nie przyznaje, mam z nim 4 dzieci na jedno dziecko mam 350 zł jestem po rozwodzie.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że posiada Pani tytuł wykonawczy w postaci wyroku alimentacyjnego, w treści którego sąd zawarł rozstrzygnięcie w postaci zobowiązania ojca do zapłaty miesięcznych alimentów w kwocie po 350 zł na każde z dzieci.

Jeśli wszystkie dzieci są małoletnie, reprezentuje je Pani i jako przedstawiciel ustawowy małoletnich wierzycieli posługując się odpisem wyroku wraz z klauzulą wykonalności, może Pani udać się do komornika, by ten na Pani wniosek wszczął postępowanie egzekucyjne celem ściągnięcia zaległości.

Zatem posiadając wyrok, w którym orzeczono alimenty, nie musi Pani ponownie fatygować się do sądu. Może Pani do razu złożyć wniosek egzekucyjny. W nim warto wskazać dochody byłego męża oraz jego prawa majątkowe.

Powyższe może ułatwić komornikowi działanie. Choć jeśli zobowiązany do alimentacji posiada stałe udokumentowane źródło dochodu, komornik nie będzie miał problemów z jego ustaleniem i zajęciem. Jeżeli były mąż pozostaje w zatrudnieniu, pobiera rentę bądź emeryturę – może Pani liczyć, że niebawem po wszczęciu postępowania komorniczego na Pani konto wpłyną jakieś środki.

Jeśli jednak mąż uchyla się od pracy lub zataił dochody, komornik może mieć trudności z wyegzekwowaniem pieniędzy. Podobnie, jeśli były małżonek pracuje za granicą. Dlatego we wniosku egzekucyjnym warto zawrzeć informację czy były mąż posiada wartościowe rzeczy ruchome, np. samochód lub motor wnosząc jednocześnie o ich zajęcie.

Dodam jeszcze, że jeśli pozostaje Pani w trudnej sytuacji majątkowej, może złożyć wniosek do właściwego organu – MOPS lub GOPS o wypłatę tzw. zaliczek alimentacyjnych. Prawo do wypłaty tzw. alimentów od państwa uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Kryterium dochodowe obecnie wynosi 800 zł na jedną osobę w rodzinie.

Przy czym do dochodu nie wlicza się zasiłku wychowawczego na dzieci w postaci 500 plus. Dlatego, jeśli dochody, które Pani wypracowuje, nie przekraczają 4 000 zł (5 × 800 zł), może Pani liczyć na pomoc ze strony państwa, po którą warto sięgnąć, jeśli dłużnik alimentacyjny nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Przed złożeniem wniosku o wypłatę zaliczek alimentacyjnych, należy otrzymać od komornika zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji. Dlatego nie powinna Pani dłużej zwlekać, lecz niebawem złożyć wniosek do komornika o przymusowe ściągnięcie zaległości alimentacyjnych.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź