Nie wiem jak odzyskać alimenty, co mogę zrobić?

Forum prawneKategoria: AlimentyNie wiem jak odzyskać alimenty, co mogę zrobić?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam, mój biologiczny ojciec zalega z alimentami dla mnie, ja już mam skończone 36 lat. Komornik co się tym zajmuje, twierdzi, że ojciec nie pracuje, a jak pracuje to na czarno.

Jest szansa na odzyskanie alimentów? czy już nie? A jak uda się coś komornikowi odzyskać, to bierze dla siebie na koszty egzekucyjne i do funduszu alimentacyjnego.

Imię:
Tomasz

10 odpowiedzi
AvatarOla odpowiedział 1 rok temu

Witam, Mam problem ze ściągnięciem alimentów z zagranicy. Ojciec mojej córki płacił alimenty, kiedy chciał, czyli nie płacił ich regularnie, jak powinien. Spotkałam się z nim i oświadczył mi, iż nie musi mi nic płacić i nie zamierza nawet spłacać zaległych alimentów, bo tak mu powiedział jego adwokat.

Nie mam pojęcia, czym się podpierał jego adwokat, twierdząc, że były ojciec nie musi płacić alimentów.

Udało mi się ustalić, że w tej chwili dłużnik alimentacyjny przebywa w Belgii. Proszę mi podpowiedzieć, co w takiej chwili mogę zrobić, by odzyskać zaległe alimenty. Dług alimentacyjny opiewa na 38 tysięcy złotych, do tego doliczyć trzeba odsetki od alimentów. Córka ma 13 lat, a wpłacono zaledwie 12 tysięcy alimentów w latach 2007-2011.

AvatarOliwia odpowiedział 1 rok temu

Pomocy. Komornik nie jest w stanie ściągnąć alimentów (zasądzonych przez sąd) od dłużnika, mimo iż ten pracuje. Dodam tylko, że dłużnik ma inne zajęcia komornicze już, ale to głównie banki i parabanki są wierzycielami. Jest to możliwe? Długi alimentacyjne są w pierwszej kolejności, przecież zawsze najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb dziecka. Bardzo proszę o pomoc.

Avatarona odpowiedział 1 rok temu

Mam problem w odzyskaniu zaległych alimentów, proszę o pomoc. Była ostatnio sprawa o niepłacenie alimentów, dłużnik się zobowiązał płacić, i co? nadal nie płaci, dostał karę grzywny 2000 zł, jestem już bezradna i bezsilna. Wiem, że mój były ma jeszcze 2 dzieci i łoży na nie, wiem z nie oficjalnych źródeł, że pracuje, nikogo się nie boi, ma wszystkich gdzieś, a przede wszystkim czuje się bez karny…

AvatarOpał odpowiedział 1 rok temu

Witam. Syn ma zasądzone alimenty, ściągane są przez komornika, ale tylko w połowie, składałam już zeznania do Prokuratury o niealimentacyjność, wniosek oddalony, złożyłam odwołanie, oddano sprawę do Wydziału Karnego, tam bez żadnej sprawy podtrzymali decyzję Prokuratury. Nie wiem, czy mogę coś jeszcze zrobić, żeby skłonić dłużnika do spłaty zaległości alimentacyjnych. Wszędzie piszą o nałożeniu kar za uchylanie się od płacenia na dziecko, a my mamy pod górkę. Jeśli można proszę o pomoc. Dziękuję.

Avatarqwerty odpowiedział 1 rok temu

Witam. Ojciec dzieci nie płacił nigdy alimentów, więc otrzymałam je z funduszu alimentacyjnego. Od tego okresu czyli od października 2019 już ich nie dostaję, ponieważ zostałam z córką i moje wynagrodzenie przekracza kryterium dochodowe (zarabiam 1900zł), zrobiłam sprawę o podwyższenie alimentów i wygrałam. Wyrok jest taki że od 2018.12.21 sąd mi przyznał wyższą kwotę. Z funduszu dostałam tylko do września. Dziś zaniosłam wyrok do gminy z zapytaniem, czy za te parę miesięcy, które pobierałam mniejsza kwotę. należy mi się, a raczej dziecku wyrównanie alimentów od daty z wyroku? niestety panie nie miały pojęcia. Mam nadzieję, że Pani zrozumiała o co mi chodzi. Proszę o odpowiedzi. pozdrawiam Katarzyna.

Avatardaria.w odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam, chciałabym się zapytać, co mam zrobić w przypadku, gdy mój ojciec zalega mi alimenty. Alimenty przesyłane były przez komornika. W lutym zrezygnowałam z komornika, ale na zaległych Alimentach komornik pozostaje. Nie mam za dużo danych o ojcu, wiem tylko, gdzie jego matka mieszka, a on sam w Anglii przebywa. Oczywiście mam z nim kontakt przez Facebooka, ale to ciężki typ człowieka i dogadać się z nim nie potrafię. Więc proszenie go o jakiekolwiek dane jest niemożliwe.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli ojciec przebywa w Anglii, to sprawa się komplikuje, bowiem komornik nie jest właściwy do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Można jednak przyjąć, że wyjazd ojca do Anglii w celach zarobkowych nie wpłynął na zmianę jego stałe miejsce zamieszkania, którym nadal jest Polska. Jeśli tak uznamy, możemy wówczas próbować odzyskać wierzytelność przy pomocy komornik.

Czy do skutecznej egzekucji potrzebne są Ci dodatkowe dane dłużnika? Otóż nie! Komornik posiada przede wszystkim PESEL ojca i na jego podstawie jest w stanie stwierdzić, że dłużnik nie posiada majątku do zajęcia. Musisz wiedzieć, że sam numer PESEL wystarczy, by odszukać i zająć rachunki bankowe dłużnika, świadczenia ZUS, wynagrodzenie za pracę, a nawet zwrot podatku dochodowego.

Jeśli Twoja egzekucja stoi w miejscu, to dlatego, że ojciec nie posiada dochodów i majątku w Polsce. Prawdopodobnie żyje z pracy w Anglii i na zagraniczne konto otrzymuje wynagrodzenie. Tego już nasz komornik zająć nie może – jurysdykcja polskiego komornika nie sięga poza granicę Polski.

Dlatego to, co możesz zrobić to:

  • kontakt z komornikiem i rozpytanie w podjętych czynnościach egzekucyjnych (czy rzeczywiście dłużnik nie ma żadnego majątku w Polsce, przez co egzekucja jest nieskuteczna)
  • podjęcie próby kontaktu z ojcem lub jego matką i poinformowanie ich, że jeśli dług nie zostanie uregulowany zaangażujesz angielskie organy egzekucyjne – warto wysłać przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty
  • zdobycie tytułu wykonawczego, na podstawie którego angielski komornik będzie mógł zająć zagraniczne wynagrodzenie ojca z pracę.

Myślę, że gra jest warta świeczki, a skoro polski organ egzekucyjny ma związane ręce, zdobycie Europejskiego Tytułu Wykonawczego byłoby najlepszym rozwiązaniem, za pomocą którego mogłabyś odzyskać należne Ci pieniądze.

Na koniec napiszę, że uzyskanie Europejskiego Tytułu Wykonawczego nie jest skomplikowaną ani kosztowną procedurą. Wniosek składa się w sądzie, który wydał orzeczenie alimentacyjne.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Avatarkuchniczakd odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, borykam się z takim problemem: mój były mąż nie płaci całości przyznanych alimentów, kwota zaległa to prawie 70 tys. zł. Sprawa jest u komornika od 2 lat i nic, zero reakcji, komornik tłumaczy się tym, że nie może nic zrobić, bo dłużnik ma swoją działalność, a zarobki są przesyłane na konto bankowe jego obecnej żony. Rozkładam ręce, nie wiem co już mam zrobić, jak odzyskać zaległe alimenty.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam Panią,

jeśli nie może Pani zmobilizować komornika do pracy, to należy postarać się, by presję poczuł sam dłużnik.

Uważam, że posiada Pani skuteczne narzędzia, które mogą wpłynąć na podejście ojca dziecka. Przede wszystkim należy złożyć zawiadomienie do Prokuratury o uporczywym uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego i ukrywaniu majątku przez dłużnika alimentacyjnego i domagać się jego ukarania.

Kolejnym krokiem powinien być wniosek do właściwego starosty o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnika.

Może Pani również zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, o którym mowa w art. 801 kpc. Dodatkowo proszę rozszerzyć wniosek egzekucyjny o nieruchomości oraz przysługujące dłużnikowi wierzytelności – komornik też musi wykazać trochę inicjatywy.

Warto również sprawdzić, czy ojciec dziecka figuruje w KRD. Ma Pani również prawo umieścić dłużnika w BIG InfoMonitor. Będzie to rozwiązanie, które zablokuje Pani byłego partnera w prawie do pożyczek, kredytów, czy chwilówek i w zależności od rodzaju prowadzonej działalności może niekorzystnie postawić go w oczach potencjalnych kontrahentów.

Z uwagi na fakt, że dług jest ogromny, a ojciec dziecka nie wykazuje żadnej chęci jego uregulowania, warto podjąć kroki, o których napisałam.

Życzę powodzenia!

Warto przeczytać:

AvatarMarta odpowiedział 5 miesięcy temu

Co mogę zrobić jeśli nie dostaję od komornika zasądzonych alimentów? Od 10 lat mam zasądzone alimenty na syna. Od samego początku komornik, który zajmuje się ściąganiem od mojego byłego męża alimentów na rzecz syna, nie płaci ich w całości albo nie płacił w ogóle.

Trzy miesiące temu pozbawiam mojego byłego męża praw rodzicielskich i tym samym od 3 miesięcy komornik nie przesyła mi ani złotówki. Alimenty w wysokości 500 zł powinnam dostawać do 10 każdego miesiąca. Co mogę w tym przypadku zrobić? Może powinnam napisać skargę na tego komornika o zaniechanie czynności egzekucyjnych?

Twoja odpowiedź