Jak ściągnąć alimenty z Anglii? ojciec dziecka uciekł za granicę

Witam, jak ściągnąć alimenty z Anglii? ojciec dziecka uciekł za granicę, żeby nie płacić zasądzonych alimentów, od jego rodziny wiem, że przybywa w Anglii.

Pytanie do Pani jest takie: jak ściągnąć alimenty z zagranicy? czy jest to w ogóle możliwe? wiem, że polski komornik nie może zająć zagranicznego konta bankowego prawda?

Bardzo proszę o informacje lub jakąś instrukcję, jak ściągnąć alimenty od ojca mieszkającego za granicą?


Jak ściągnąć alimenty z Anglii?

jak-sciagnac-alimenty-z-anglii

Faktycznie, jeśli dłużnik alimentacyjny nie ma nic na koncie bankowym w Polsce, ani nie ma też żadnego majątku w naszym kraju, to niestety pozostaje Ci tylko ściąganie alimentów przez komornika z zagranicy.

I tak jak piszesz, polski komornik nie ma prawa zajmować zagranicznych kont bankowych, nawet jeśli sprawa dotyczy obywatela Polski, jasno o tym mówi Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego:

Art. 1110[4]. § 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

… ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość! jeśli nie wiesz jak ściągnąć alimenty z Anglii, to wczytaj się uważnie:

Europejski nakaz zabezpieczenia

Twoja jedyna szansa, to europejski nakaz zabezpieczenia, jest to procedura uregulowana wiążącym Polskę od 18 stycznia 2017 roku Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 roku, którą ustanowiono, aby łatwiej można było dochodzić swoich wierzytelności od dłużnika mieszkającego za granicą!

Procedura ta ma zastosowanie nie tylko w sprawach handlowych (między przedsiębiorcami), ale i w sprawach cywilnych – takich właśnie jak Twoja.

Europejski nakaz zabezpieczenia działa w ten sposób, że na koncie dłużnika mieszkającego poza granicami kraju, blokowane są środki pieniężne w kwocie odpowiadającej wysokości zadłużenia.

A więc wierzyciel (Ty) ma możliwość odzyskania swoich pieniędzy, bez względu na to, jaki to bank i w jakim Państwie członkowskim UE dłużnik przebywa.

Wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia

Jeśli alimenty jak pisałaś, zostały sądownie zasądzone i nie są przez zobowiązanego regularnie płacone, to masz prawo, aby złożyć wniosek o europejski nakaz zabezpieczenia.

Jedyny koszt, jaki poniesiesz w związku z wydaniem nakazu zabezpieczenia, to opłata w wysokości 100 zł. We wniosku należy wykazać, że egzekucja z alimentów jest bezskuteczna, warto do wniosku wtedy dołączyć dokument od komornika stwierdzający bezskuteczność egzekucji.

Musisz też uzasadnić, że bez nakazu zabezpieczenia nie będziesz w stanie odzyskać kwoty alimentów, na jaką opiewa dług alimentacyjny wobec Twojego byłego partnera, który, aby uchylić się od obowiązku płacenia alimentów na dziecko, uciekł za granicę.

Decyzję o wydaniu europejskiego nakazu zabezpieczenia podejmie sąd na posiedzeniu niejawnym (a więc bez udziału stron).

Postępowanie ma charakter niejawny i jest to ogromny plus, ponieważ sam dłużnik alimentacyjny nie ma nawet pojęcia, że toczy się wobec niego takie postępowanie. Dłużnik dowie się o całej sprawie dopiero wtedy, gdy jego konto bankowe zostanie zablokowane.

Jeśli będziesz chciała „ukarać” byłego partnera za niepłacenie alimentów, to masz także prawo zażądać odsetek od niepłaconych alimentów, je także może obejmować europejski nakaz zabezpieczenia.

Nie znam numeru konta ani nazwy banku

To także nie jest problemem, nie musisz znać ani nazwy banku, ani numeru konta, ani adresu dłużnika, nie musisz posiadać żadnej z powyższych informacji, aby ściągnąć alimenty z Anglii.

Jedyne co musisz zrobić, to złożyć wniosek do sądu, w którym starasz się o europejski tytuł zabezpieczenia, aby ten zażądał od organu ds. informacji państwa członkowskiego wykonania uzyskania informacji niezbędnych do zidentyfikowania banku i rachunków dłużnika alimentacyjnego.

Europejski nakaz zabezpieczenia – właściwość sądu

Art. 1144[4]. § 1. W postępowaniu o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym właściwy jest sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji. Jeżeli nie można ustalić takiego sądu, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma być wykonany europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym, a z braku tej podstawy lub w przypadku, w którym europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym miałby być wykonany w okręgach różnych sądów – sąd rejonowy dla m.st. Warszawy. Wniosek o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym zgłoszony w toku postępowania lub po jego zakończeniu rozpoznaje sąd pierwszej instancji.

Czyli po wniosek o wydanie europejskiego tytułu zabezpieczenia należy zwrócić się do sądu, który zasądził alimenty na Twojego byłego partnera.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz teraz jak ściągnąć alimenty z Anglii i nie będzie to dla Ciebie zbyt czasochłonnym procesem.

Na szczęście nastały teraz takie czasy, że gdy ojciec dziecka ucieka za granicę, aby nie płacić alimentów –wierzyciel alimentacyjny ma narzędzia, by te zaległe alimenty z zagranicznego konta bankowego ściągnąć! Życzę Ci powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Jak ściągnąć alimenty z Anglii? ojciec dziecka uciekł za granicę”
  1. Witam. Mam wyciąg z MOPS-u, kiedy matka mojej córki pobierała alimenty z funduszu, a ja w tym okresie jej osobiście posyłałem (mam dowody wpłat) alimenty, czyli pobierała dwukrotnie należne jej alimenty. W MOPS-ie skierowali mnie do komornika i tam kazali napisać taką informację, że były dwukrotnie pobierane świadczenia. Jak sformułować taką informacje do komornika? Pozdrawiam.

  2. Mam problem z komornikiem, mieszkam poza granicami Polski i nie posiadam żadnych dokumentów, a chciałbym zacząć spłacać swój dług za alimenty, ale nie mam żadnych informacji dotyczących tego długu. Napisałem do komornika maila z prośbą o rozpoczęcie spłaty długu alimentacyjnego, ale nie otrzymałem informacji zwrotnej co mogę teraz zrobić, aby zacząć spłacać swój dług u komornika.

  3. Witam. Dostałam pismo od kancelarii z Anglii. W lipcu zeszłego roku mój były mąż miał u mnie dług alimentacyjny. Mówił, że nie ma pieniędzy i w zamian za wyrównanie długu odda mi swoje auto. Zgodziłam się i za 6600 zł podpisaliśmy umowę sprzedaży tego auta. Dwa dni temu w skrzynce na listy dostałam list z kancelarii z Anglii, z którego wynika, że mój były został bankrutem i że tamtejszy syndyk domaga się ode mnie, abym oddała 1200 funtów, ponieważ kupiłam od niego ten samochód! Jestem w szoku. Co mam robić? Czy to jest ogóle możliwe?

  4. Krzysztoff

    Dobry prawnik z pewnością podpowie, w jaki sposób można ściągnąć zza granicy. Moja siostra spotkała się z podobną sytuacją i na szczęście udało się załatwić sprawę.

  5. Witam, znajomy był poszukiwany przez policję w UK w związku z niepłaceniem alimentów. Gdy się o tym dowiedział – zaczął je spłacać, czy w tym momencie, kiedy comiesięcznie reguluje dług, grozi mu jakaś kara? czy może przekroczyć granice kraju? czy zostanie zatrzymany? z kim może ewentualnie porozmawiać na ten temat?

Comments are closed.