Były mąż NIE płaci alimentów na CZAS… [odsetki za spóźnione alimenty]

Witam serdecznie, chodzi o nieterminowe płacenie alimentów, jestem po rozwodzie, 10 lat były mąż ma zasądzone alimenty na córkę do 15 każdego miesiąca wraz z odsetkami za opóźnienie, jednak nigdy na czas tych alimentów nie płaci tylko 22 – 28-tego.

Zdarza się, że czasem nawet płaci alimenty z miesięcznym opóźnieniem, a dwa razy z dwu miesięcznym. Czy mogę gdzieś zgłosić te spóźnione alimenty? bo w tym przypadku muszę pożyczać od rodziny, bo nie starcza na życie…

Alimenty są w kwocie 500 zł, były mąż pracuje w Niemczech, ma własną firmę, za 3 miesiące mam sprawę o podwyższenie alimentów na 1000 zł, jak liczyć i wyegzekwować odsetki za alimenty? Proszę o poradę.


Spóźnione alimenty i komornik a prawo

spoznione-alimenty-i-komornik-prawo

Nieterminowe płacenie alimentów, to problem dotyczący wielu rodziców samotnie wychowujących dzieci. W Polsce najczęściej są to jednak kobiety, bo ponad 90%. Dzieje się tak niestety, ponieważ wielu panom z trudem przychodzi dostosowanie się do wyroku sądu.

Wielu z nich czuje słabość byłej partnerki i śmiało ze swej wyższości korzysta. Część mężczyzn nie liczy się wcale ze swym obowiązkiem względem dzieci.

Są też tacy panowie, którzy pragną dokuczyć matce swojego dziecka, celowo spóźniając się z alimentami. Spotkałam się również ze stanowiskiem ojca, któremu wydawało się, że płacenie na własne dziecko alimentów w kwocie 300 zł miesięcznie jest jego wielką krzywdą.

Twierdził on, że z tych pieniędzy utrzymuje się cała rodzina matki dziecka, łącznie z jej obecnym partnerem.

Jak wyegzekwować terminowe wpłaty alimentów?

Wyegzekwowanie terminowych wpłat alimentów jest bardzo ciężkie, bo tak naprawdę niewiele można zrobić. Ja już zastanawiałam się nad tym problemem i uważam, że najskuteczniejszym bodźcem do zapłaty alimentów w terminie będzie konsekwencja finansowa.

Odsetki za spóźnione alimenty

odsetki-za-spoznione-alimenty

Aby poczuł ją twój były partner, możesz zacząć liczyć mu odsetki za spóźnione alimenty od każdego dnia spóźnienia. Nie jest to jednak sposób prosty, bo wymaga od ciebie większego zaangażowania, a ja przypuszczam, że jesteś już zmęczona sprawami, które łączą cię z byłym partnerem przede wszystkim w przypadku, kiedy podchodzi on do nich z tak dużą lekkością.

Przy okazji zachęcam do skorzystania z usługi obliczania alimentów, po zakupie usługi wystarczy tylko podać daty, w jakich alimenty nie były płacone, oraz ich wysokość. Czas realizacji zlecenia to 24 godziny.

Odsetki od alimentów – Usługa obliczania

Nie znaleziono Pobrania

Egzekucja zaległych alimentów przez komornika

Chcę jednak zaznaczyć, że wyrok sądu nakazujący uiszczanie świadczeń alimentacyjnych w konkretnym dniu miesiąca jest dla ojca dziecka wiążący. To właśnie we wskazanym przez sąd dniu – w waszym przypadku – 15 dnia każdego miesiąca pieniądze na dziecko powinny znaleźć się na twoim koncie.

Każde opóźnienie daje ci możliwość naliczania odsetek, ale również prawo złożenia do komornika wniosku egzekucyjnego o wszczęcie egzekucji alimentów, którego wzór zamieszczam poniżej:

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Ty nie musisz czekać, aż opóźnienie w alimentach przybierze rzeczywiście długi okres. Wystarczy, że twój były partner nie wywiąże się z nałożonego przez sąd obowiązku – nie dokona wpłaty świadczenia w wyznaczonym terminie, by już następnego dnia mogła złożyć wniosek egzekucyjny.

Z pewnością „trudy” i koszty postępowania komorniczego ojciec dziecka odczuje bardzo szybko i o wiele bardziej dotkliwie niż twoje głuche prośby o wpłatę alimentów o czasie.

Komornik nałoży na twojego byłego partnera obowiązek pokrycia kosztów postępowania, zajmie mu konto bankowe, wyśle korespondencję o wszczętej egzekucji na jego adres w Polsce – kolokwialnie mówiąc: sprawa pójdzie w eter.

I to na co watro zwrócić uwagę, komornik może prowadzić egzekucję do czasu, aż ty nie cofniesz wniosku egzekucyjnego, nawet jeśli dłużnik zacznie w końcu alimenty płacić o czasie.

Myślę, że wniosek egzekucyjny może korzystnie wpłynąć na możliwości finansowe ojca dziecka i będzie dla niego prawdziwie mobilizujący.

Jeśli chcesz, to uprzedź byłego partnera o możliwości skierowania sprawy do komornika, jeśli ten nie zacznie płacić alimentów terminie. Być może samo upomnienie „tatusia” przyniesie owoc.

Egzekucję alimentów można zatrzymać w dowolnym terminie, a służy temu poniższe pismo:

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Wniosek-o-umorzenie-postępowania-egzekucyjn-go-alimentów-wzór-doc-pdf

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego – konsekwencje karne

W twoim przypadku nie ma mowy o uporczywym uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego, choć bezspornie fakt, że wpłaty dokonywane są w różnych terminach, może prowadzić do trudności finansowych, z którymi musisz się wówczas zmagać.

Art. 209 kodeksu karnego, który mówi o karze za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego stanowi, że kto uchylana się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego jeżeli łączna wysokości powstałych wskutek zaległości stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia wynosi co najmniej trzy miesiące podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku.

Jeżeli więc w przyszłości doszłoby do sytuacji, że ojciec twojego dziecka pozostawałby w zwłoce z zapłatą należnych alimentów przez czas dłuży niż trzy miesiące lub jego dług alimentacyjny wyniósłby więcej niż należność za trzy miesiące, masz prawo złożyć wniosek do prokuratury o niepłacenie alimentów – wzór takiego gotowego wniosku zamieszczam poniżej:

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji wzór

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Alimenty z opóźnieniem

Aktualnie myślę, że wniosek do komornika o egzekwowanie na byłym mężu alimentów – przyniesie oczekiwany skutek. Jeśli jednak komornik nic nie wskóra, złóż zawiadomienie/wniosek do prokuratury o popełnieniu przestępstwa niealimentacji.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki również za korzystne rozstrzygnięcie sprawy o podwyższenie alimentów!

Wzory pism, które mogą ci się przydać:

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Były mąż NIE płaci alimentów na CZAS… [odsetki za spóźnione alimenty]”
 1. Spóźnianie się z zapłatą alimentów to u mnie norma, mąż były płaci kiedy chce i jak chce i najwyraźniej ma wszystko gdzieś, nie mam już siły i podobnie jak autorka zapytania, też czasami muszę pożyczać pieniądze od kogoś, aby rzeczywiście powiązać koniec z końcem, bo mąż leci sobie w kulki i spóźnia się z alimentami dość często. Myślę, że oddanie sprawy do komornika przykróciło by mu wiele i chyba nawet tak zrobię, nie wiedziałam, że można oddać sprawę do komornika, gdy alimenty z opóźnieniami lub bez są jednak płacone.

  U mnie termin wpłacenia świadczenia alimentacyjnego ustalił sąd i mąż były takie pismo otrzymał, bo mi mówił, w piśmie na pewno jest napisane w jakim dni alimenty mają na moje konto bankowe wpłynąć….

  Trochę poczytałam i myślę, że spóźnianie się z alimentami to również łamanie art. 209 § 1 K.k. – a więc jest to przestępstwo niealimentacji, która polega na uporczywym uchylaniu się od terminowego płacenia alimentów. Jest to narażanie dzieci na niemożność zaspokojenia ich podstawowych potrzeb przecież…

  Warto też przeczytać co na to odpowiedział Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1979 r. (V KRN 297/79, OSNPG 1980, nr 6, poz. 79): „Uchylanie się od obowiązku łożenia na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentacji zachodzi wtedy, gdy zobowiązany, mając obiektywną możliwość wykonywania tego obowiązku, nie dopełnia go ze złej woli

 2. Wystarczy poczytać różne fora, żeby skapnąć się, że alimenty nie płacone na czas to bardzo częsta praktyka wielu alimenciarzy… Myślę, że takie naginanie dobrych zasad współżycia społecznego powinno być karalne. Pieniądze mają być na czas! czas który wskazał sąd przy zasądzeniu alimentów.

  Według mnie, niewykonanie przez nazwijmy go lub ją –>sprawcę<– obowiązku zapłaty określonej przez sądu sumy i spełnienie swojego obowiązku jest łamaniem prawa, ponieważ alimenciarz ma prawdopodobnie możliwości realizacji zapłaty na czas, ale z zaniedbania, obowiązku terminowo nie dopełnia.

  Notoryczne niedotrzymywanie terminu wpłaty alimentów powinno więc być być tak samo karane jak niepłacenie alimentów w ogóle… nawet kilkudniowa zwłoka może narazić dziecko na które płacone są alimenty na brak środków do życia i tu zaczyna się walka opiekuna dziecka, aby przeżyć od 1-wszego do 1-wszego. Czyli zaczyna się pożyczanie pieniędzy, a to naraża opiekuna dziecka na utratę płynności finansowej i ponoszenie dodatkowych niepotrzebnych kosztów (pożyczki nie są tanie).

  Podsumowując dodam tylko, że jeśli zobowiązany do łożenia świadczenia alimentacyjnego celowo naraża uprawnione dziecko na takie komplikacje, to taka praktyka alimenciarza powinna być zgłoszona jako przestępstwo niealimentacji.

 3. Czy środki zasądzone od małżonka na zaspokojenie potrzeb rodziny mają pierwszeństwo przy egzekucji tak samo jak alimenty? Mąż pracuje, ale znów popadł w długi i obecnie będzie miał egzekucję z wyroku na zaspokojenie potrzeb rodziny (dwójka dzieci), oraz egzekucje od firmy windykacyjnej za chwilówkę. Czy jak ja dostanę wyegzekwowane od komornika środki na zaspokojenie potrzeb rodziny to one nie podlegają zajęciu tak samo jak alimenty? Mamy wspólnotę majątkową.

 4. Dzień dobry. Był u mnie w domu rodzinnym Pan ze skarbówki, że mam do oddania za alimenty 900 zł i pytał czy dałoby rade to spłacić, czy ma komornika i sprawę zakładać (rozmawiał z moją macochą), ponieważ ja mieszkam za granicą.

  Alimenty są ściągane na syna od jego ojca (ma komornika) i ostatnio dostałam list od komornika że “egzekucja częściowo skuteczna z US Kwidzyn, wyegzekwowane środki finansowe były przekazywane częściowo wierzycielce a częściowo do MOPS na spłatę wypłacanych wypłacanych wierzycielce świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Aktualnie egzekucja prowadzona przeciwko dłużnikowi jest bezskuteczna, brak majątku dłużnika z którego można skutecznie przeprowadzić egzekucję.” Czy ja muszę to spłacać skoro jest to ściągane z ojca mojego syna? Czy ja coś źle rozumiem? Pozdrawiam. Martyna.

 5. Witam, mój partner od kilku lat nie płaci alimentów, ostatnio jego była partnerka wysłała wiadomość, w której przysłała pismo i jest tam wypisane suma ok. 30 tysięcy złotych ze wszystkimi odsetkami, które są naliczane, napisała również że teraz on pójdzie do więzienia, a jego mama będzie spłacać to za niego. Co mamy teraz zrobić? czy grozi mu więzienie?

Comments are closed.