Spóźnione alimenty i komornik prawo! co robić?

Forum prawneKategoria: AlimentySpóźnione alimenty i komornik prawo! co robić?
Angelisia zapytał 4 lata temu

Chodzi o spóźnione alimenty. Niestety mój były partner od długiego czasu nie płaci mi alimentów w terminie wskazanym w wyroku sądowym tj. 10 dnia każdego miesiąca. Czasem jest to w terminie, ale zazwyczaj nie, z paro dniowym opóźnieniem.

W tym miesiącu zadzwonił do mnie 11/11 informując mnie, że będzie płacił od teraz 15 dnia każdego miesiąca, bo tak ma wypłatę, bez jakiegokolwiek pytania, prośby czy czegokolwiek, czy ja się na to zgadzam.

Po prostu mi oznajmił, twierdząc, że on nie musi się mnie o nic pytać, czy prosić. Do tego jest bezczelny i chce mną i moim życiem kierować co na każdym kroku pokazuje. Co mogę w takiej sytuacji zrobić, bo chciałabym zgłosić to, że nie płaci alimentów terminowo i wyciągnąć od niego prawne konsekwencje oraz odsetki za nieterminowe wpłaty?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

13 odpowiedzi
Marta odpowiedział 4 lata temu

Ja też podpinam się pod pytanie Angelisi, gdzie zgłosić niepłacenie alimentów w terminie?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

kilkudniowe opóźnienie w płatności alimentów nie daje podstaw do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, a tym bardziej prawno-karnych. Trudno więc by Pani były partner poniósł odpowiedzialność za swoje zuchwalstwo i ignorancję.

Jednakże każdy dzień zwłoki w terminie płatności, umożliwia wierzycielowi naliczanie odsetek, zgodnie z orzeczeniem sądu (wyrok alimentacyjny); przeczytaj: odsetki od alimentów).

Z każdym opóźnieniem może więc Pani przysłać do ojca dziecka wezwanie do zapłaty określonej sumy, którą można wyliczyć, korzystając z kalkulatora odsetek. Nie będą to jednak duże pieniądze. Ponadto Pani były partner z pewnością zignoruje Pani pisma – cała fatyga może więc pójść na marne.

To, co można zrobić, by dać ojcu dziecka nauczkę, to złożyć wniosek egzekucyjny o wszczęcie egzekucji alimentów. Już jednodniowe opóźnienie w płatności kolejnej raty alimentacyjnej, daje Pani uprawnienie do wszczęcia egzekucji.

Wzór wniosku o wszczęcie egzekucji alimentów załączam poniżej:

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Dlatego, jeśli tylko nastąpi opóźnienie, może Pani złożyć wniosek o przymusowe ściągnięcie alimentów przez komornika.

Jestem przekonana, że kiedy były partner dowie się o postępowaniu egzekucyjnym – zajęciu wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych i innych podjętych przez komornika działaniach będzie bardzo zdziwiony.

Wspomnę jeszcze, że wszczęcie egzekucji alimentów przez komornika wywoła prawdopodobnie u byłego partnera niemałe nerwy. Warto więc przemyśleć ten krok, tak by nie narażać się na jego agresję lub inne nieprzyjemności. Ale skoro chce Pani dać mu nauczkę… to nic nie stoi na przeszkodzie, takę egzekucję zawsze można zawiesić w dowolnym momencie, służy temu poniższy wniosek:

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Wniosek-o-umorzenie-postępowania-egzekucyjn-go-alimentów-wzór-doc-pdf

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Podobne tematy:

zabeczka64 odpowiedział 3 lata temu

Witam, ojciec dziecka ma opóźnienia w płaceniu alimentów. Ojciec dziecka nigdy nie płaci alimentów na czas, zawsze spóźnia się kilka dni. Miał wcześniej komornika, ale złożyłam wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej, bo płacił je normalnie i na jego prośbę to zrobiłam i znów przestał płacić alimenty regularnie. Czy mogę po raz kolejny złożyć wniosek do komornika o alimenty? dziś była sprawa o podwyższenie alimentów i po 12 latach podnieśli je z 300 zł na 400 zł (syn ma obecnie 16 lat).

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

każde opóźnienie w płatności kolejnej raty alimentacyjnej upoważnia Panią do złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika. Wystarczy, że ojciec dziecka nie ureguluje alimentów w dniu wskazanym w wyroku alimentacyjnym, by następnego dnia Pani wniosek o egzekucję został przyjęty przez komornika.

Należy jednak zastanowić się nad korzyściami, jakie przyniesie dla Pani kolejna egzekucja komornicza. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę terminowość ściągalności – jeśli Pani były partner pracuje i istnieje szansa, że w następnych miesiącach będzie Pani miała świadomość, kiedy komornik przekaże Pani wyczekiwane alimenty, to można uznać, że egzekucja będzie zasadna.

Jeśli jednak Pani były partner nie posiada stałego zatrudnienia ani innego źródła dochodu można próbować załatwić sprawę polubownie. Zachęcam do podjęcia z nim rozmawiać i wywarcia nacisku. Być może informacja, że planuje Pani złożyć wniosek egzekucyjny, będzie dla niego odpowiednią motywacją do tego, by znów zaczął płacić alimenty w terminie.

Niemniej jednak decyzja należy do Pani i tak jak napisałam na wstępie już  jednodniowe opóźnienie w płatności alimentów, pozwala Pani zwrócić się do komornika z wnioskiem o przymusowe ściągnięcie zaległości alimentacyjnych.

Gosak odpowiedział 3 lata temu

Wyrokiem sądu z dnia 27 stycznia 2020 opatrzonym klauzulą wykonalności z dnia 05.03.2020 zobowiązany jestem do płacenia alimentów za niepełnoletnią córkę w kwocie 1000 zł. Alimenty płacę co miesiąc, nie mam żadnych zadłużeń w opłatach. Alimenty mają wpływać na konto matki dziecka do dnia 10 każdego miesiąca. Trzy razy zdarzyło się, że przelew zrobiłem 11 dnia miesiąca i 14 dnia miesiąca. Czy to może być powodem, że matka dziecka kontaktuje się z komornikiem, który blokuje mi rachunek bankowy i obciąża mnie kosztami opłat egzekucyjnych, wskazując też zadłużenie 2000 zł, którego faktycznie nie ma? Proszę o odp.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

niestety tak być może. Proszę zwrócić uwagę na okoliczność, że podana w wyroku sądu data – 10 dzień każdego miesiąca jest terminem ostatecznym. Czyli najpóźniej w tym dniu matka powinna mieć pieniądze na swoim koncie.

Każdy dzień opóźnienia daje jej możliwość złożenia wniosku egzekucyjnego do sądu. Jeśli zrobiła to tak szybko, świadczy jedynie o tym, że nie pozostajecie w dobrych relacjach.

Wydaje się więc, że nie dojdziecie do ugody i nie wyrazi ona zgody na cofnięcie komornika. Warto jednak podjąć starania w tym zakresie, inaczej będziesz w każdym kolejnym miesiącu obciążony kosztami postępowania egzekucyjnego w wysokości około 80 zł.

Jeśli jednak znasz swoje obowiązki i nie zamierzasz uchylać się od obowiązku alimentacji, a dodatkowo wiesz, że matka dziecka nie wycofa komornika, mogę Ci doradzić, by dokonywać wpłat na jej konto nieco wcześniej niż 10.

Będzie to dla niej fatygą, bowiem nałoży na nią obowiązek informowanie komornika o każdej wpłacie. Takie zamieszanie oraz Twoje wpłaty, czyli otrzymywanie alimentów w terminie mogą zmotywować ją, by wycofała wniosek egzekucyjny.

Odnośnie wysokości egzekwowanych przez komornika kwot to są to należności podane przez matkę dziecka. Widocznie wskazała ona komornikowi, że zadłużenie dotyczy dwóch miesięcy. W takim razie należy przesłać komornikowi potwierdzenia wpłat, tak by mógł ograniczyć egzekucję.

Warto przeczytać:

Protektor24 odpowiedział 3 lata temu

Spóźniłem się z płaceniem alimentów, bo mam na wychowaniu 2 dzieci. Opóźnienia powstały teraz z miesiąca na miesiąc z zwolnienia mnie z pracy (byłem na kuroniówkę) z powodu COVID-19. Zatrudniłem się ostatnio, ale dostałem umowę zlecenie i dziś dowiedziałem się, że wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Chciałem teraz wysłać 500 zł na alimenty, ale teraz myślę, że nie bo teraz będzie ściągał alimenty komornik, proszę o podpowiedź co robić, by pozbyć się komornika za alimenty?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli chcesz pozbyć się komornika, należy przede wszystkim uregulować całą należność lub porozumieć się z matką dziecka, by ta cofnęła wniosek egzekucyjny. Twoim argumentem w rozmowie z byłą partnerką powinno być zobowiązanie do szybkiego uregulowania zadłużenia, a dodatkowo do terminowych wpłat na bieżące alimenty.

Porozumienie w sprawie alimentów z matką to najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się komornika.

Jeśli nie dojdzie do ugody, możesz mieć komornika na głowie przez wiele kolejnych lat. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli teraz spłacisz cały dług i będziesz regulować alimenty na bieżąco, komornik nie umorzy postępowania, dopóki matka dziecka nie cofnie wniosku egzekucyjnego.

Oczywiście taka sytuacja jest krzywdząca dla zobowiązanego, który patrząc uczciwie zadłużenia już nie ma – a nadal ma komornika. Ustawodawca dał jednak szansę dłużnikowi, wprowadzając instytucje zabezpieczenia.

Jednakże i tu sytuacja nie wygląda zbyt różowo – aby dłużnik mógł wnosić o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, musi wpłacić do depozytu sądowego sześciokrotność raty alimentacyjnej.

Koniecznie przeczytaj wpis: Jak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?

Często są to kwoty przewyższające możliwości majątkowe zobowiązanego do alimentacji, dlatego tak jak napisałam na wstępie, należy zacząć od porozumienia z matką dziecka.

Dodam jeszcze, że jeśli matka dziecka nie będzie chciała cofnąć wniosku egzekucyjnego pomimo spłaty długu, warto regulować kolejne raty alimentacyjne bezpośrednio na rachunek matki nie zaś komornika. Takie działanie tworzy sytuację, w której matka jest zobowiązana o każdej wpłacie informować komornika. Może to stać się dla niej na tyle uciążliwe, że w końcu zdecyduje się cofnąć egzekucję.

Muszę jeszcze zauważyć, że postępowanie egzekucyjne generuje koszty, dlatego jeszcze raz zastanów się nad wpłatą na bieżące alimenty. Jeśli alimenty będzie ściągał komornik, to 500 zł zmieni się na kwotę odczuwalnie wyższą.

Weronika odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Od pewnego czasu mój były przestał płacić regularnie alimenty na córkę. Córką ma 3-latka skończone. Były spóźnia się tydzień czasu i czasami więcej. Nie wiem co mam robić. Próbuję mu tłumaczyć, że też są mi pieniądze potrzebne, ale on i tak swoje kiedy będę miał – to wyślę. Czy komornik by był dobrym pomysłem? Mogłaby pani mi pomóc i napisać jakiś wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji alimentów lub cokolwiek ?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

bezsprzecznie sytuacja, w jakiej stawia Cię były partner nie jest komfortowa, dlatego nie dziwi mnie fakt, że myślisz o złożeniu wniosku egzekucyjnego. Ten może okazać się najlepszym rozwiązaniem, jeśli ojciec dziecka posiada stałe źródło dochodu lub majątek, który komornik będzie mógł zająć.

Jeżeli jest on w zatrudnieniu lub posiada chociażby samochód, komornik będzie mógł dokonać zajęcia, co w konsekwencji może doprowadzić do zmiany stanowiska zajmowanego obecnie przez ojca dziecka.

W takim razie radzę Ci jeszcze raz uprzedzić byłego partnera o swoich planach. Jeśli ten nie wpłaci kolejnej raty alimentów w wyznaczonym czasie bez żadnych skrupułów będziesz mogła przygotować i złożyć do komornika wniosek o egzekucję alimentów.

Dla wygody możesz posłużyć się gotowym formularzem wniosku, który wystarczy jedynie odpowiednio zmodyfikować.

Wniosek należy uzupełnić:

  • danymi wierzyciela (córki) oraz Twoimi, jako że jesteś jej przedstawicielem ustawowym
  • danymi dłużnika
  • danymi tytułu wykonawczego – wyrok alimentacyjny z określeniem daty wydania oraz sygnaturą akt sprawy
  • wysokością zaległości.

Dodam jeszcze, że wniosek o egzekucję zaległości alimentacyjnych jest wolny od opłat i może zostać złożony u dowolnego komornika już następnego dnia po wystąpieniu zaległości. Natomiast załącznikiem do wniosku jest odpis wyroku alimentacyjnego z klauzulą wykonalności – jeśli nie jesteś w jego posiadaniu, należy złożyć do sądu, który orzekał w sprawie alimentów wniosek o jego wydanie.

Mam nadzieje, że już wiesz, jak przygotować wniosek o egzekucję alimentów i bez żadnych problemów zlecisz sprawę komornikowi – jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Życzę powodzenia!

Gosha odpowiedział 3 lata temu

Szanowna Pani Mecenas,

Mam problem z nieterminową płatnością alimentów przez byłego męża. Egzekucja komornicza jest bezskuteczna. Byłam dziś na Komisariacie Policji, ale nie przyjęto zgłoszenia, ponieważ zaległość nie przekracza 3 miesięcy. Były mąż wziął dzieci (2 małoletnie córki) na 2 tygodnie na wakacje na przełomie lipca i sierpnia br. i potem nie wpłacił alimentów, które przypadają na 12. każdego miesiąca.

Bardzo często zdarzają mu się opóźnienia w płatnościach, moje pytania o powody są ignorowane lub tłumaczy się faktem, że” teraz nie ma, wpłaci – jak będzie miał”. Przez 8 lat spłacałam jego długi, miałam zajęcie komornicze wypłaty. Od listopada 2020 mam rozpoczęty proces upadłości konsumenckiej. Podczas procesów sądowych nigdy nie otrzymałam pełnomocnika z urzędu, uzasadnieniem był fakt, że nie jestem osobą nieporadną.

Były mąż nie przede wszystkim zaspokaja swoje potrzeby, dzieci zawsze były na kolejnym miejscu. Czuję się bezsilna i bezradna, upokorzona faktem, że nie stać mnie na wynajęcie prawnika, nie mogę zwrócić się do Funduszu Alimentacyjnego, ponieważ przekraczam kwotę 725 zł na osobę (jestem nauczycielem dyplomowanym). Nigdy nie domagałam się ustawowych odsetek za opóźnienia.

Były mąż ma ponad 7000 zł zaległości w płaceniu za okres kiedy przebywał na długim zwolnieniu lekarskim, komornik egzekwował część świadczeń chorobowych. Z powodu długów męża straciliśmy dom, obecnie wynajmuję mieszkanie, aby zapewnić córkom godne życie oraz warunki do nauki, szczególnie podczas nauki zdalnej.

Były mąż ożenił się ponownie, pozostaje pod ogromnym wpływem swojej żony, która bardzo źle odnosi się do mnie i jednej z córek. Mam wrażenie, że opóźnienia we wpłatach alimentów wynikają z czystej złośliwości i złej woli.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

niestety, jeśli zaległości w płatnościach alimentacyjnych nie przekraczają trzech miesięcy lub suma zaległych świadczeń nie stanowi więcej niż trzy raty alimentacyjne, niewiele może Pani zrobić.

Jednak piszę Pani, że zaległość wynosi 7 000 zł, śmiem więc twierdzić, że jest to kwota wyższa niż alimenty na obie córki za okres trzech miesięcy. Jeśli faktycznie mam rację, radzę jeszcze raz spróbować złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę zobowiązaną do alimentacji.

Jeżeli nie chce Pani składać ustnego zawiadomienia, należy przygotować pismo z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie, załączając zaświadczenie komornika o wysokości zaległości oraz wyrok sądowy potwierdzający wysokość alimentów.

Dodam, że we wniosku może Pani powołać się na regulację art. 209 kodeksu karnego, który w §1 stanowi, że:

“Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Na koniec zaznaczę, że jeśli nie uda się ze sprawą karną, należy utrzymać postępowanie egzekucyjne, wybierając komornika właściwego ze względu ma miejsce zamieszkania męża.

Następnie należy złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z ruchomości dłużnika – być może wizyta komornika w domu byłego męża zmobilizuje go do wypełniania obowiązków alimentacji w terminie. Może Pani również złożyć wniosek o zobowiązanie dłużnika alimentacyjnego do wyjawienia majątku przed sądem.

Ewelina odpowiedział 3 lata temu

Witam. Ojciec mojego dziecka nie zapłacił mi alimentów za jeden miesiąc na dziecko. Czy mogę coś z tym zrobić? Ojciec mojego dziecka do tej pory miesiąc w miesiąc płacił mi alimenty na córkę. W tym miesiącu postanowił mi ich nie dać. Czy mogę coś z tym zrobić ? Czy mogę się gdzieś z tym udać ? Czy komornik pomoże mi w odzyskaniu pieniędzy za jeden miesiąc ? Proszę o pomoc. Nie wiem co mam z tym dalej zrobić