Spóźnione alimenty i komornik prawo! co robić?

Forum prawneKategoria: AlimentySpóźnione alimenty i komornik prawo! co robić?
AvatarAngelisia zapytał 3 miesiące temu

Chodzi o spóźnione alimenty. Niestety mój były partner od długiego czasu nie płaci mi alimentów w terminie wskazanym w wyroku sądowym tj. 10 dnia każdego miesiąca. Czasem jest to w terminie, ale zazwyczaj nie, z paro dniowym opóźnieniem.

W tym miesiącu zadzwonił do mnie 11/11 informując mnie, że będzie płacił od teraz 15 dnia każdego miesiąca, bo tak ma wypłatę, bez jakiegokolwiek pytania, prośby czy czegokolwiek, czy ja się na to zgadzam.

Po prostu mi oznajmił, twierdząc, że on nie musi się mnie o nic pytać, czy prosić. Do tego jest bezczelny i chce mną i moim życiem kierować co na każdym kroku pokazuje. Co mogę w takiej sytuacji zrobić, bo chciałabym zgłosić to, że nie płaci alimentów terminowo i wyciągnąć od niego prawne konsekwencje oraz odsetki za nieterminowe wpłaty?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

4 odpowiedzi
AvatarMarta odpowiedział 3 miesiące temu

Ja też podpinam się pod pytanie Angelisi, gdzie zgłosić niepłacenie alimentów w terminie?

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

kilkudniowe opóźnienie w płatności alimentów nie daje podstaw do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, a tym bardziej prawno-karnych. Trudno więc by Pani były partner poniósł odpowiedzialność za swoje zuchwalstwo i ignorancję.

Jednakże każdy dzień zwłoki w terminie płatności, umożliwia wierzycielowi naliczanie odsetek, zgodnie z orzeczeniem sądu (wyrok alimentacyjny); przeczytaj: odsetki od alimentów).

Z każdym opóźnieniem może więc Pani przysłać do ojca dziecka wezwanie do zapłaty określonej sumy, którą można wyliczyć, korzystając z kalkulatora odsetek. Nie będą to jednak duże pieniądze. Ponadto Pani były partner z pewnością zignoruje Pani pisma – cała fatyga może więc pójść na marne.

To, co można zrobić, by dać ojcu dziecka nauczkę, to złożyć wniosek egzekucyjny o wszczęcie egzekucji alimentów. Już jednodniowe opóźnienie w płatności kolejnej raty alimentacyjnej, daje Pani uprawnienie do wszczęcia egzekucji.

Wzór wniosku o wszczęcie egzekucji alimentów załączam poniżej:

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty
Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Dlatego, jeśli tylko nastąpi opóźnienie, może Pani złożyć wniosek o przymusowe ściągnięcie alimentów przez komornika.

Jestem przekonana, że kiedy były partner dowie się o postępowaniu egzekucyjnym – zajęciu wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych i innych podjętych przez komornika działaniach będzie bardzo zdziwiony.

Wspomnę jeszcze, że wszczęcie egzekucji alimentów przez komornika wywoła prawdopodobnie u byłego partnera niemałe nerwy. Warto więc przemyśleć ten krok, tak by nie narażać się na jego agresję lub inne nieprzyjemności. Ale skoro chce Pani dać mu nauczkę… to nic nie stoi na przeszkodzie, takę egzekucję zawsze można zawiesić w dowolnym momencie, służy temu poniższy wniosek:

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Wniosek-o-umorzenie-postępowania-egzekucyjn-go-alimentów-wzór-doc-pdf
Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego alimentów wzór

Podobne tematy:

Avatarzabeczka64 odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam, ojciec dziecka ma opóźnienia w płaceniu alimentów. Ojciec dziecka nigdy nie płaci alimentów na czas, zawsze spóźnia się kilka dni. Miał wcześniej komornika, ale złożyłam wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej, bo płacił je normalnie i na jego prośbę to zrobiłam i znów przestał płacić alimenty regularnie. Czy mogę po raz kolejny złożyć wniosek do komornika o alimenty? dziś była sprawa o podwyższenie alimentów i po 12 latach podnieśli je z 300 zł na 400 zł (syn ma obecnie 16 lat).

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam serdecznie,

każde opóźnienie w płatności kolejnej raty alimentacyjnej upoważnia Panią do złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika. Wystarczy, że ojciec dziecka nie ureguluje alimentów w dniu wskazanym w wyroku alimentacyjnym, by następnego dnia Pani wniosek o egzekucję został przyjęty przez komornika.

Należy jednak zastanowić się nad korzyściami, jakie przyniesie dla Pani kolejna egzekucja komornicza. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę terminowość ściągalności – jeśli Pani były partner pracuje i istnieje szansa, że w następnych miesiącach będzie Pani miała świadomość, kiedy komornik przekaże Pani wyczekiwane alimenty, to można uznać, że egzekucja będzie zasadna.

Jeśli jednak Pani były partner nie posiada stałego zatrudnienia ani innego źródła dochodu można próbować załatwić sprawę polubownie. Zachęcam do podjęcia z nim rozmawiać i wywarcia nacisku. Być może informacja, że planuje Pani złożyć wniosek egzekucyjny, będzie dla niego odpowiednią motywacją do tego, by znów zaczął płacić alimenty w terminie.

Niemniej jednak decyzja należy do Pani i tak jak napisałam na wstępie już  jednodniowe opóźnienie w płatności alimentów, pozwala Pani zwrócić się do komornika z wnioskiem o przymusowe ściągnięcie zaległości alimentacyjnych.

Twoja odpowiedź