Jak ściągnąć alimenty z Niemczech?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak ściągnąć alimenty z Niemczech?
AvatarJakub C. zapytał 1 miesiąc temu

Jak ściągnąć alimenty z Niemczech? Ojciec mieszka w Niemczech, właśnie skończyłem 18 lat i mieszkam w Anglii z mamą i bratem. Mamy zasądzonego komornika w Gorlicach w Polsce, który nie robi nic, aby wyegzekwować alimenty bieżące oraz zaległe od ojca.

Proszę mi napisać, ile kosztuje pani porada oraz opieka nad prowadzeniem tej sprawy. Mama kiedyś miała adwokata w Krakowie i pisała wniosek do Niemiec. Znaleźli ojca i wpłacili 3 razy alimenty, a potem adwokat za późno wysłał dokumenty i alimenty przeszły z powrotem na Gorlice.

Nie znam adresu ojca i nie utrzymuje z nim kontaktu. Mam ma tylko jego e-mail, oraz dane adwokata z Krakowa, który powinien mieć dokumenty. Nie wiem jak mam zacząć walkę o swoje pieniądze, alimenty.

Bardzo proszę o pomoc. Czytałem pani artykuł i myślę, że jest pani w stanie mi pomoc. Z góry bardzo dziękuję.

Jakub C.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Jakubie,

bardzo się cieszę, że dotarłeś do naszej strony, czytasz nasze artykuły i wierzysz w nasze umiejętności. Niestety muszę jednak napisać, że nie jestem w stanie udzielić Ci takiej pomocy, na jaką liczysz.

I podobnie powinien odpowiedzieć każdy polski prawnik. Mieszkasz w Anglii, a Twój ojciec w Niemczech – polskie urzędy straciły więc jurysdykcję nad sprawą. I właśnie dlatego też wspomniany przez Ciebie komornik nic w sprawie nie zrobił – jego działania ograniczają się wyłącznie do terytorium naszego kraju i nie ma on kompetencji, by prowadzić egzekucję w innym kraju.

To, co mogę Ci polecić, to nawiązanie współpracy w niemiecką kancelarią zajmującą się ściąganiem długów lub międzynarodową kancelarią z siedzibą w Anglii.

Aby zacząć działać, musisz odzyskać dokumenty sprawy, które jak piszesz, zostały w posiadaniu adwokata z Krakowa.

Należy wystosować do niego pismo odwołujące upoważnienie do działania w sprawie i żądanie zwrotu dokumentów. Co więcej, musisz odzyskać europejski nakaz zapłaty. Bez niego nie pociągniesz dalej sprawy.

Podsumowując:

Zacznij od skompletowania dokumentów. Najważniejszy to europejski nakaz zapłaty. W międzyczasie rozejrzyj się za kancelariami zajmującymi się ściąganiem długów w Niemczech.

Następnie wybierz tę, która nie będzie żądać pieniędzy z góry lub jej wynagrodzenie wstępne, będzie możliwe do zaakceptowania.

Napisz do nas, jeśli będziesz miał więcej pytań lub daj znać, kiedy sprawa ruszy – jestem bardzo ciekawa jej przebiegu, a opis sytuacji może pomóc innym osobom, w podobnej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź