Jak ściągnąć alimenty z Niemczech?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak ściągnąć alimenty z Niemczech?
Jakub C. zapytał 4 lata temu

Jak ściągnąć alimenty z Niemczech? Ojciec mieszka w Niemczech, właśnie skończyłem 18 lat i mieszkam w Anglii z mamą i bratem. Mamy zasądzonego komornika w Gorlicach w Polsce, który nie robi nic, aby wyegzekwować alimenty bieżące oraz zaległe od ojca.

Proszę mi napisać, ile kosztuje pani porada oraz opieka nad prowadzeniem tej sprawy. Mama kiedyś miała adwokata w Krakowie i pisała wniosek do Niemiec. Znaleźli ojca i wpłacili 3 razy alimenty, a potem adwokat za późno wysłał dokumenty i alimenty przeszły z powrotem na Gorlice.

Nie znam adresu ojca i nie utrzymuje z nim kontaktu. Mam ma tylko jego e-mail, oraz dane adwokata z Krakowa, który powinien mieć dokumenty. Nie wiem jak mam zacząć walkę o swoje pieniądze, alimenty.

Bardzo proszę o pomoc. Czytałem pani artykuł i myślę, że jest pani w stanie mi pomoc. Z góry bardzo dziękuję.

Jakub C.

9 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Jakubie,

bardzo się cieszę, że dotarłeś do naszej strony, czytasz nasze artykuły i wierzysz w nasze umiejętności. Niestety muszę jednak napisać, że nie jestem w stanie udzielić Ci takiej pomocy, na jaką liczysz.

I podobnie powinien odpowiedzieć każdy polski prawnik. Mieszkasz w Anglii, a Twój ojciec w Niemczech – polskie urzędy straciły więc jurysdykcję nad sprawą. I właśnie dlatego też wspomniany przez Ciebie komornik nic w sprawie nie zrobił – jego działania ograniczają się wyłącznie do terytorium naszego kraju i nie ma on kompetencji, by prowadzić egzekucję w innym kraju.

To, co mogę Ci polecić, to nawiązanie współpracy w niemiecką kancelarią zajmującą się ściąganiem długów lub międzynarodową kancelarią z siedzibą w Anglii.

Aby zacząć działać, musisz odzyskać dokumenty sprawy, które jak piszesz, zostały w posiadaniu adwokata z Krakowa.

Należy wystosować do niego pismo odwołujące upoważnienie do działania w sprawie i żądanie zwrotu dokumentów. Co więcej, musisz odzyskać europejski nakaz zapłaty. Bez niego nie pociągniesz dalej sprawy.

Podsumowując:

Zacznij od skompletowania dokumentów. Najważniejszy to europejski nakaz zapłaty. W międzyczasie rozejrzyj się za kancelariami zajmującymi się ściąganiem długów w Niemczech.

Następnie wybierz tę, która nie będzie żądać pieniędzy z góry lub jej wynagrodzenie wstępne, będzie możliwe do zaakceptowania.

Napisz do nas, jeśli będziesz miał więcej pytań lub daj znać, kiedy sprawa ruszy – jestem bardzo ciekawa jej przebiegu, a opis sytuacji może pomóc innym osobom, w podobnej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

qd22 odpowiedział 3 lata temu

Witam, moja sprawa jest dla mnie bardzo trudna z racji niekompletnej wiedzy, jaką przekazuje mi mój adwokat. Jestem po orzeczeniu rozwodu z winy męża w listopadzie 2019 r. Mąż się odwołał do sadu apelacyjnego – co trwało prawie rok. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego. W styczniu tego roku niestety nadal nie mam jeszcze wyroku przekazanego przez Panią Mecenas.

Mąż przez cały okres rozpraw ok. 3 lata nie płacił zabezpieczenia alimentacyjnego na 2 dzieci w kwocie 3400. Teraz ma zasądzone alimenty w kwocie 2700 zł, których też nie płaci. Mieszka i pracuje w Niemczech – jest Polakiem. Sprawa jest zgłoszona do komornika, zadłużenie na dzień dzisiejszy ok. 100.00.

Niealimentacja zgłoszona była do prokuratury, w zeszłym roku udało się odzyskać kwotę 38 tys. pod przymusem aresztowania po przypadkowym doniesieniu, że przebywa w Polsce czego od tamtej pory nie robi. Nie kontaktuje się z dziećmi, nie odwiedza ich, nie uczestniczy w żaden sposób w ich życiu. Utrudnia jakąkolwiek możliwość otrzymania pieniędzy dla dzieci.

Zaprzepaścił możliwość pobierania KINDERGELDU nie dosyłając stosownych dokumentów i nie ma zamiaru mi w tym pomóc. Kontakt zerowy. Sąd Okręgowy pośredniczy też w możliwości odzyskania pieniędzy z Niemiec: SAMODZIELNA SEKCJA DS. OBROTU PRAWNEGO Z ZAGRANICĄ.

Został wysłany cały szereg dokumentów co trwało ok. 2 lat. we wrześniu otrzymałam wiadomość, że w Niemczech zaczynają działać i do tej pory cisza. Nie wiem co mam robić, gdzie się udać po pomoc. Dodam tylko, że to na razie tylko rozwód i alimenty a czeka mnie jeszcze podział majątku, czego ogóle nie wiem jak zrobić. Proszę o możliwie realną wypowiedź, co mogę zrobić, aby odzyskać pieniądze dla dzieci.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli sprawą odzyskania alimentów od byłego męża przebywającego w Niemczech zajął się Sąd Okręgowy, to już niewiele może Pani zrobić. Proszę mieć świadomość, że Sąd Okręgowy pośredniczy jakby w egzekucji alimentów z zagranicy, przesyłając tamtejszym organom odpowiednie dokumenty i zapytania.

Jeśli Pani były mąż posiada stałe zatrudnienie w Niemczech machina egzekucji powinna w końcu ruszyć. Niemniej jednak może Pani próbować dowiedzieć się, dlaczego cała wszystko trwa tak długo. W tym celu należy złożyć stosowne zapytanie do Sądu Okręgowego, a dokładanie wyznaczonego do prowadzenia niniejszej sprawy sędziego.

Dodam jeszcze, że może Pani złożyć wniosek o wydanie europejskiego tytułu egzekucyjnego, na podstawie którego będzie miała szansę zatrudnić niemieckiego komornika. Zadłużenie alimentacyjne jest znaczne, dlatego może Pani także spróbować nawiązać kontakt z kancelarią windykacyjną zajmującą się egzekucją długów w Niemczech.

Dodam jeszcze, że jeśli w Polsce istnieje majątek do podziału np. w postaci nieruchomości, warto zająć się sprawą o podział majątku dorobkowego. Może to być bowiem sposób na odzyskanie zaległości alimentacyjnych – zamiast dzielić się majątkiem, można próbować zająć część przypadającą byłemu mężowi na poczet jego długów alimentacyjnych.

W tej kwestii jednak warto działać świadomie, wnosząc w odpowiednim czasie zabezpieczenie, które powinno zostać wpisane do księgi wieczystej, ograniczając byłemu mężowi dowolne rozporządzanie majątkiem.

Z uwagi na powyższe, radzę wynająć bardziej kompetentnego lub zaangażowanego adwokata. Sama Pani sobie nie poradzi, a pozostawienie prowadzenia sprawy pełnomocnikowi, który nie wykazuje zainteresowania, nie będzie roztropne.

Życzę powodzenia, a w przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu.

Agnieszka H. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, jakie wnioski trzeba złożyć, aby odzyskać alimenty zasądzone na mnie od męża mieszkającego i pracującego w Niemczech? Wyrokiem sądu zostały mi zasądzone alimenty od męża na czas rozwodu. Ten mieszka i pracuje w Niemczech.

Jest zobowiązany zapłacić mi zaległe alimenty w kwocie 1000 zł od grudnia 2020 roku. Do dziś otrzymałam tylko 1000 zł. Jakie wnioski muszę złożyć i gdzie, aby sąd niemiecki mógł się tą sprawą zająć? Co jest istotne, aby napisać w tych wnioskach? Czy muszę potwierdzić te dokumenty u tłumacza przysięgłego?

Internatal odpowiedział 3 lata temu

Mam problem ze ściągnięciem zaległości alimentacyjnych z Niemiec. W 2019 roku złożyłam wniosek do sądu okręgowego w sprawie dochodzenia roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. W międzyczasie złożyłam wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nie alimentacji. Udało mi się wyegzekwować część zaległości, ale w sprawie karnej nie mogę już nic więcej zrobić.

Pozostał zaległość około 7 tys. zł. Mam wrażenie, że sąd okręgowy nic w tej sprawie nie robi, ponieważ zobowiązany cały czas pracuje legalnie, a zaległości są nadal nieuregulowane. W jaki sposób mam dalej postępować, aby móc skutecznie i szybko uzyskać od byłego męża który jest w Niemczech? Wyżej wymieniona kwota to łączna zaległość od 2017 roku na dwie córki. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Anna odpowiedział 3 lata temu

Witam, mój były mąż mieszka w Niemczech. Od 2007 roku jesteśmy po rozwodzie. Mam z nim córkę w wieku 17 lat. On nadużywa alkoholu, ale dotychczas prowadził kilka firm i płatności były w miarę zapewnione. Od listopada 2020 do marca 2021 r. przestał płacić alimenty w kwocie 200 euro. Zasadzone ma 400 zł.

Sam zadeklarował, że będzie od co najmniej stycznia 2020 r. płacić więcej. W listopadzie przestał to robić i nie wytłumaczył tego w żaden sposób. Okazało się, że ma spore problemy alkoholowe. Jego rodzina powiedziała, że nie ma na niego wpływu. W marcu przeszłam ciężki zawał. Mam 39 lat. Dosłownie po trzech tygodniach po zawale odezwał się, dzwoniąc.

Przepraszał, mówił, że jest skończony i że prześle 200 euro, tylko żebym się nie denerwowała. Zapytał o wyrok w sprawie alimentów czy mogę mu go przesłać. Odmówiłam, bo już kiedyś wyciągnął ode mnie dokumenty i pobierał kindergeld, z których finansował sobie alimenty, nawet na tym zarabiał 50 euro miesięcznie. Zapytał więc, czy złożyłam przeciwko niemu zawiadomienie o niealimentacji.

Odpowiedziałam, że nie. W tej samej chwili napisał mi, że tak naprawdę to ma nadpłatę, bo miał zasądzone 400 zł, a płacił 200 euro, więc jest do przodu. Człowiek po tym zniknął na kolejne kilka miesięcy. Córka poszła do szkoły, mamy wrzesień. Napisałam do niego, że może byłby w stanie przekazać mi jakieś pieniądze, to mi odpisał cyt.: niech pies zacznie brać w łapę.

Chodzi o mojego męża. Dał mi taką radę mój były małżonek. Jego matka twierdzi, że pomoże w podaniu adresu, gdzie on przebywa. Ma płacone przez Niemcy jakieś pieniądze, jest na socjalnym mieszkaniu. Pije i śmieje się z całej sytuacji. Czy mogę przeciwko niemu wystąpić z wnioskiem o zablokowanie jego świadczeń albo żeby niemieckie państwo wypłacało mi te alimenty?

Jak rozwiązać ten problem, on w Polsce nie mieszka. Ma babcię w Giżycku, ale tam nie jeździ. Z córką naszą się nie kontaktuje. Ostatnio coś tam jej po pijanemu wysłał w wiadomości głosowej.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

z podanych informacji wynika, że Pani były mąż posiada majątek w Niemczech w postaci zasiłku socjalnego.

Obawiam się jednak, że świadczenia socjalnego w Niemczech – podobnie jak w Polsce – nie podlegają zajęciu. Niemniej nie ma Pani pewności, czy mąż nie pobiera innych należności, które mogą zostać zajęte w toku egzekucji długów alimentacyjnych. Dlatego warto podjąć starania celem wyegzekwowania zadłużenia alimentacyjnego.

Aby wszcząć egzekucję długów alimentacyjnych w Niemczech, należy zwrócić się o pomoc do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Sądu Okręgowego. Tu wyjaśnię, że jeśli egzekucja alimentów na charakter zagraniczny to Sąd Okręgowy na wniosek wierzyciela może podjąć działania dotyczące przekazywania odpowiedniej korespondencji niezbędnej do prowadzenia egzekucji przez zagraniczne organy egzekucyjne.

W praktyce wierzyciel składa wniosek, a dalszym przebiegiem postępowania zajmuje się już sąd. Niemniej postępowanie może przebiec sprawniej, jeśli wierzyciel przekaże jak najwięcej informacji na temat dłużnika alimentacyjnego.

W Pani przypadku pomocnym mogą okazać się wszelkie informacje ułatwiające odnalezienie/zidentyfikowanie dłużnika. Warto więc podać adres pobytu byłego męża, datę urodzenia, numery identyfikacyjne nr numer PESEL.
Na koniec pragnę dodać, że do przedmiotowego wniosku załączyć należy wyrok alimentacyjny oraz oświadczenie o wysokości zaległości.

Mam nadzieje, że wie Pani już, co może zrobić i że po złożeniu wniosku szybko odzyska Pani zaległe alimenty.
Życzę powodzenia!

Sara odpowiedział 3 lata temu

Dobry wieczór.

Chodzi o wyegzekwowanie alimentów z Niemiec. Syn urodzony w 2021, od 2013 zasądzone alimenty. W 2013 ojciec zbiegł na teren Niemiec. Od 2014 sprawę “prowadzi” VI wydział wizytacyjny Sądu Okręgowego, bez skutecznie. Ojciec z premedytacją nie płaci alimentów, twierdząc, że to kara za brak kontaktu z dzieckiem.

Jednakże to On wyjechał, porzucił nas i nie kontaktuje się z dzieckiem. Sprawa o kontakty rozstrzygnięta. Sąd ustalił jakiś adres, mam go z akt. Znalazłam też informację o nazwie firmy prowadzonej przez dłużnika, nie wiem, czy legalnie, to tylko fanpage na Facebook. Pozostaje w związku małżeńskim, ma dwoje dzieci urodzonych w Niemczech plus mój Syn, najstarszy. Ojciec pozbawiony praw. Nie dostaję też na syna 500+

Po przeczytaniu artykułu będę w poniedziałek składać wniosek o wydanie nakazu zabezpieczenia, co jeszcze mogę zrobić? Błagam o pomoc, ojciec jest dłużny Synowi 30 000 zł tytułem alimentów. Utrzymuje Syna sama, w lecie skończy 10 lat. Jego potrzeby są tylko większe, a mi bardzo zależy na jego wszechstronnym rozwoju.

Z wyrazami szacunku,
Sara

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Saro,

nie do końca rozumiem, dlaczego sprawa prowadzona za pośrednictwem Sądu Okręgowego jest nieskuteczna.

Jeśli Twój były partner żyje w Niemczech, ma tam żonę i dzieci, i pobiera na nie Kindergeld, Sąd Niemiecki nie powinien mieć problemów ze wszczęciem przeciwko niemu egzekucji komorniczej.

Piszesz również, że ojciec dziecka prowadzi własną firmę na terenie Niemiec – organ egzekucyjny może więc dokonać zajęcia przysługujących dłużnikowi wierzytelności.

Z uwagi na powyższe radzę Ci dokładanie rozeznać się, co zostało ustalone przez niemieckie sądy i dlaczego nie udało się przeprowadzić egzekucji.

Co do wniosku o zabezpieczenie to może on okazać się dobrym rozwiązaniem – jednak i w tym przypadku dłużnik musi posiadać majątek, inaczej zabezpieczenie będzie bezskuteczne.

Pytasz, co możesz jeszcze zrobić. Wydaje mi się, że warto zebrać więcej informacji na temat sytuacji materialno-bytowej byłego partnera. Być może ktoś z rodziny lub znajomych ma wiedzę o jego zarobkach.

Rozwiązaniem może być również wynajęcie detektywa lub kancelarii prawnej w Niemczech. Jest to jednak opcja kosztowna, a opłatę za usługę będziesz zmuszona ponieść bez względu na rezultaty.

Wiedz jednak, że jako zleceniodawca postępowania egzekucyjnego możesz „pokierować” komornikiem, posiadając odpowiednią wiedzę na temat majątku i źródeł dochodu dłużnika. Rozważ więc czy faktycznie zasięgnięcie języka u rodziny byłego partnera lub wspólnych znajomych nie będzie dobrym rozwiązaniem.
N

a koniec jeszcze kilka słów na temat 500 plus. W tym przypadku również nie rozumiem, dlaczego nie pobierasz świadczenia. W moim odczuciu Twój wniosek powinien zostać rozpoznany na korzyść, ponieważ ojciec dziecka ma pozbawione prawa rodzicielskie i nie powinien składać wniosku o wypłatę Kindergeld.

Dlatego urząd wojewódzki rozpoznając Twój wniosek o 500 plus, powinien otrzymać z Niemiec odpowiedź, że ojciec dziecka nie pobiera na nie zasiłku Kindergeld. Natomiast jeśli odpowiedź byłaby inna i Kindergeld jest mu wypłacany, wówczas powinien on zostać zajęty na poczet zaległości alimentacyjnych w Polsce.

Jeśli więc nigdy nie składałaś wniosku o 500 plus, radzę Ci dopełnić wszelkich formalności. Jeżeli jednak wiesz, że ojciec dziecka pobiera na nie Kindergeld powinnaś jak najszybciej złożyć dokumenty o wszczęcie egzekucji w Niemczech.