Alimenty na dziecko – ojciec w Anglii

Forum prawneKategoria: AlimentyAlimenty na dziecko – ojciec w Anglii
AvatarKatarzyna zapytał 1 rok temu

Chodzi o alimenty w Polsce a ojciec w UK. Mam orzeczenie sądowe z polskiego sądu o płaceniu alimentów przez byłego męża do 10-tego każdego miesiąca. Były partner przebywa w Anglii. Na początku tego roku ze względu na nieregularne płacenie alimentów, wystąpiłam do agencji komorniczej w UK, aby przez nich były wypłacane alimenty na moje konto.

W tamtym miesiącu dostałam alimenty z 10-dniowym opóźnieniem. W tym miesiącu nie dostałam alimentów w ogóle. Co w takim wypadku powinnam zrobić, do jakiej organizacji zgłosić się, aby wyegzekwować alimenty od ojca dziecka mieszkającego w Anglii? Pozdrawiam. Katarzyna S.

5 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Kasiu,

podjęłaś właściwe kroki. Jeśli Twój były mąż mieszka i pracuje w Anglii, to tylko tamtejsze organy egzekucyjne mają szansę ściągnąć od niego dług alimentacyjny.

Być może w tym miesiącu nie otrzymałaś żadnych środków, bo ojciec dziecka zmienił pracę lub próbuje ukryć dochody.

Pamiętaj, że tamtejsi komornicy nie będą w stanie ściągnąć wierzytelności,  jeśli nie będą miały skąd. Jedyna szansa na zaspokojenie długu istnieje wówczas, gdy dłużnik pracuje. Wątpię, by Twój mąż miał w Anglii inny majątek.

Radzę więc kontakt z tamtejszą agencją komorniczą i wyjaśnienie braku wpłaty. Zapytaj również, ile czasu sprawa egzekucyjna może być w toku, jeśli dłużnik nie będzie miał dochodów i czy z urzędu agencja dokona przeszukania jego majątku, czy będą potrzebne dodatkowe wnioski.

To, co jeszcze mogę doradzić, to ewentualna pomoc, którą możesz uzyskać we właściwym wydziale Sądu Okręgowego, zajmującym się egzekucją alimentów z zagranicy.

Od 18 czerwca 2011 roku obowiązuje bowiem Rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych obejmujące swym zasięgiem również Wielką Brytanię.

Sąd Okręgowy ma szansę podjąć współpracę z organami państwa zewnętrznego, co dla dłużnika może wiązać się z potrzebą składania wyjaśnień przed tamtejszym sądem. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że dłużnik alimentacyjny, którym zainteresują się sądy i który posiada zatrudnienie, uniknie odpowiedzialności za regulowanie alimentów na dzieci pozostawione w Polsce.

Chcę, abyś przeczytała jeszcze poniższe poradniki:

Avatarmarek odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry. Od 14 lat przebywam w UK, nie wiem dokładnie kiedy, ale 19-letnia córka wystąpiła o alimenty, myślę, że rok temu. Właśnie się dowiedziałem, że jestem poszukiwany i mogę zostać aresztowany. Moja matka wie doskonale, w jakim kraju przebywam, mimo tego nie dostałem powiadomienia na sprawę. Co robić?

AvatarKasia_8 odpowiedział 1 rok temu

Witam, moja córka dostaje alimenty od ojca, który jest w Anglii. Pieniądze wpłaca mi przez sąd. Są to różne daty. Chodzi mi o zaległości alimentacyjne sprzed 6 lat. Mam zasądzone 650 zł alimenty, a dostaję od niego po 730 zł.

Zaległości ma w wysokości 35 000 zł. Mam pytanie jak to od niego ściągnąć i czy to jest w ogóle realne? Mam jeszcze jedno pytanie, czy jak Anglia wyjdziesz z Unii Europejskiej to, czy nadal będę dostawać alimenty?

Avatar34r odpowiedział 1 rok temu

Witam , ojciec dziecka przebywa w Anglii, nie płaci alimentów w całej kwocie. W 2016 roku zostały zasądzone alimenty w wysokości 800 zł. a on płaci 500 zł. Ani razu nie zapłacił całej kwoty alimentów. Co mogę zrobić? Jak ściągnąć resztę alimentów? Byłam już u prawnika, ale on sam nie wiedział. Jak to teraz będzie wyglądać, jak Anglia wyszła z unii europejskiej?

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

myślę, że pomimo tego, że Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, nie zmienią się podstawy prowadzenia egzekucji w Anglii na rzecz zagranicznego wierzyciela.

Niemniej jednak, jeśli zdecydujesz się ściągnąć zaległości alimentacyjne angażując do tego “brytyjskiego komornika” to po Twoje stronie leżeć będzie obowiązek dopełnienia szeregu formalności.

Przede wszystkim musisz uzyskać Europejski Tytuł Wykonawczy. Kolejne czynności, to wybór odpowiedniego organu w Anglii, udzielenie mu zlecenia, uiszczenia opłaty, wskazanie pełnomocnika do doręczeń zamieszkującego wyspy.

Myślę, że przy zaległości miesięcznej w kwocie po 300 zł, wszczęcie egzekucji w Anglii może nie być opłacalne. Zastanów się, czy nasz polski komornik, nie będzie mógł Ci pomóc.

Piszesz, że ojciec dziecka przebywa w Anglii. Zatem jeżeli, jedynie pracuje w Anglii, a jednak stale tam nie mieszka, możesz spróbować złożyć wniosek do komornika podając ostatni adres dłużnika w Polsce. Jeśli ojciec dziecka posiada rachunek bankowy w banku na terenie Polski, komornik za zaległości alimentacyjne będzie miał możliwość zająć wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

Pamiętaj, że wiele osób pracujących zagranicą posiada konto w Polskim banku. Być może Twój były partner również. Jeżeli egzekucja nie przyniesie skutku, to nie będzie, to wiązać się dla Ciebie ani z wydatkiem, ani z większym zaangażowaniem. Dlatego uważam, że warto spróbować, właśnie w ten sposób rozwiązać problem zaległych alimentów.

Dodatkowo, skoro wiemy, że ojca dziecka stać, na alimenty w kwocie orzeczonej przez sąd, możesz starać się go zmotywować. Być może dobrym pomysłem będzie wniosek na Policję o ściganie lub wniosek o zablokowanie prawa jazdy.

Masz jeszcze możliwość umieścić jego dane na giełdzie długów. Doradzam Ci więc, kontakt z ojcem dziecka i uprzedzenie go, że jeśli nie spłaci zaległości i nie zacznie regulować alimentów w ustalonej przez sąd kwocie, sprawa zostanie zgłoszona na Policję, a za przestępstwo braku alimentacji grozi kara pozbawienia wolności do roku.

Uprzedź go również, że złożysz wniosek o zatrzymanie mu prawa jazdy oraz umieścisz go w bazie dłużników. Powodzenia!

Twoja odpowiedź