Czy komornik może zając konto w UK? (w Anglii)

Mam długi w Polsce mieszkam w Anglii – czy stare sprawy z przeszłości może dopaść mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy odcięli się grubą czerwoną kreską od starego życia ? To bardzo interesująca kwestia, którą warto poruszyć. Wiele osób, które przebywają w Anglii z wielu powodów, ma długi w Polsce lub się o nich dowiaduje (np. spadek itp.)

Pierwszym pytaniem, które zazwyczaj pada w tej sytuacji, jest pytanie, czy komornik może zająć konto bankowe w UK? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie oraz udzielimy przydatnych i praktycznych porad związanych z tym tematem.


Czy komornik może zając konto w UK?

Jeśli posiadamy długi w Polsce i sąd wydał nakaz egzekucyjny, to komornik nie może zająć konta bankowego w Anglii. Instytucja komornika działa przy sądzie rejonowym i ma ograniczony teren pracy.

Każdy polski komornik może działać jedynie na terenie kraju i nie ma prawa ani uprawnień, aby tę granicę przekraczać. Wiele osób obawia się o własne środki zdeponowane na zagranicznym koncie bankowym, ale nawet jeśli komornik ściga nas w kraju, to nie ma prawa go przekroczyć. Nawet pomimo wielu umów i porozumień wiązałoby się to z naruszeniem suwerenności innego państwa, więc nie jest to w ogóle możliwe.

Artykuł 11104 kodeksu postępowania cywilnego w jasny i klarowny sposób mówi o terenowym ograniczeniu komornika i że może on działać jedynie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Oto dokładny wyciąg z kodeksu postępowania cywilnego:

§ Art. 1110 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Komornik polski nie ma prawa bezpośrednio zwrócić się o pomoc do komornika z Wielkiej Brytanii o pomoc. Nie ma prawa również go poprosić lub czegokolwiek żądać.

Polski komornik nie może również w żaden inny sposób szukać majątku dłużnika za granicą, sprawdzać, czy nie ma on jakichś nieruchomości ani cennych rzeczy lub sprawdzać, czy w ogóle posiada konto bankowe w Anglii. Jeśli komornik w Polsce nie może ściągnąć długu w Polsce i z polskiego konta, to nie ma więcej żadnych możliwości ruchu.

Czy angielski komornik może zająć Angielski konto dłużnika za polskie długi ?

Teoretycznie taka możliwość istnieje, ale zależy od bardzo wielu czynników. Po pierwsze, jeśli wierzyciel wraz z polskim komornikiem ponieśli porażkę w kraju, muszą zacząć cały proces od nowa — w Wielkiej Brytanii.

Wierzyciel musi dowiedzieć się, że dłużnik przebywa właśnie na terenie Anglii, a nie np. w Hiszpanii. Posiadając już taką wiedzę, wierzyciel będzie chciał najpierw sprawdzić, czy dłużnik posiada jakiś majątek w Anglii, bo nie będzie uruchamiał kosztownego procesu sądowego tylko po to, aby uzyskać sam nakaz egzekucyjny.

Jeśli wierzyciel spełni te wszystkie etapy, będzie mógł prosić angielski sąd o wydanie angielskiego tytułu egzekucyjnego i rozpocząć odzyskiwanie swojego długu przy pomocy angielskiego komornika.

Bezpieczeństwo pieniędzy na angielskim koncie bankowym zależy również od wielu innych czynników. Przepisy na tym polu są bardzo skomplikowane. Wprowadzane nowe przepisy obowiązują tylko długi, które zostały stwierdzone po dacie wprowadzenia tego przepisu.

Czynnikami, które bezpośrednio wpływają na możliwość uzyskania angielskiego sądowego tytułu egzekucyjnego, są:

  • Data powstania długu w Polsce (oraz data wydania sądowego tytułu egzekucyjnego).
  • Okoliczności powstania długu i typ sprawy (dług prywatny, państwowy lub wobec firmy).
  • Wysokość długu.

Sąd w Wielkiej Brytanii może odrzucić wniosek wierzyciela, zaakceptować go i wydać nakaz lub przeprowadzić postępowanie sprawdzające, czy uznać dokumentacje z polski za zasadną. Nawet pomimo polskiego nakazu sądowego, sąd w Anglii może podjąć różne decyzje…

Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z prawnikiem angielskim i przedstawienie mu szczegółów oraz daty powstania długu. W pewnych sytuacjach nie ma żadnej możliwości na dalsze ściganie dłużnika w Anglii, ale też istnieje mała szansa na to, że angielski sąd wyda taki tytuł egzekucyjny.

W praktyce jest to bardzo trudne, skomplikowane i kosztowne. Pierwszym trudnym krokiem jest wynajęcie pomocy prawnej w Anglii — czyli kancelarii, która będzie reprezentowała wierzyciela i która biegle będzie poruszać się w angielskim prawie.

Drugi trudny krok, jaki należy wykonać, to skierowanie sprawy, czyli pozwu przed angielski sąd. Kolejnym niepewnym krokiem jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego od sądu angielskiego. Dopiero z takimi dokumentami i nakazem wierzyciel może zacząć działać na terenie Wielkiej Brytanii i skutecznie ścigać dłużnika.

Egzekucja Angielskiego komornika i prawa przysługujące dłużnikowi 

Jeśli wierzyciel zdecyduje się na wszystkie powyższe kroki, wykona je skutecznie i będzie w posiadaniu prawnego angielskiego tytułu egzekucyjnego, może zwrócić się do angielskiego komornika z prośbą o pomoc w odzyskaniu długów. Komornik angielski działa na zupełnie innych zasadach niż komornik polski.

Pojawiając się w mieszkaniu dłużnika, nie może do niego wejść siłą, a my nie musimy zgadzać się go wpuszczać do domu. Zajęcie angielskiego konta bankowego przez angielskiego komornika również działa na innych zasadach. Nie zostanie ono zamrożone z dnia na dzień bez wiedzy dłużnika, a najpierw dłużnik zostaje wezwany do sądu…

Działanie angielskiego komornika jest zupełnie inne niż schemat działania komornika polskiego. W grę wchodzą również angielskie firmy windykacyjne, które też mają inne prawa niż firmy windykacyjne działające na terenie Polski.

W Anglii, w niektórych przypadkach firmy windykacyjne mogą nawet zająć konto bankowe dłużnika, ale również nie z „zaskoczenia” a poprzez proces sądowy. Możliwości angielskich komorników są różne w zależności od typu długu, a nie takie same jak w Polsce.

W momencie, gdy wiemy, że wobec nas został wydany angielski prawomocny nakaz zapłaty i zaczęła się egzekucja, mamy jeszcze czas na uratowanie środków z konta bankowego lub kontakt z prawnikiem, który dokładnie powie nam czego się spodziewać i jak ewentualnie bronić się przed angielskim komornikiem.

W przypadku gdy chcemy uratować nasze środki pieniężne zgromadzone na angielskim rachunku bankowym, mamy kilka opcji takich jak: elektroniczne anonimowe portfele (Skrill, Revolut, Paysera czy Viabuy) lub pomoc rodziny i znajomych.

Jednym z rozwiązań jest też założenie konta bankowego w innym kraju i zmuszenie wierzyciela do rozpoczęcia nowego procesu w nowym państwie, ale ta sytuacja wymaga przemyślenia pod kątem prawnym.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Czy komornik może zając konto w UK? (w Anglii)”
  1. Witam. Mam dług w Council w UK na kwotę ok 1200£ sprawa trafiła do firmy windykacyjnej, która szuka mnie pod starym adresem zamieszkania (nowego nie posiada), o całej sprawie poinformowali mnie niedawno znajomi, gdyż u nich szukał mnie komornik. Moje pytanie jest takie: czy komornik UK nie znając mojego adresu zamieszkania w UK, może zająć moje konto bankowe albo pensję?

  2. Witam serdecznie, od 11 lat przebywam w Anglii i dziś do mojego pracodawcy przyszedł list z Polski z zadłużeniem z firmy windykacyjnej, w sprawie zadłużenia na kwotę 7000 tys. zł na dzień 15 marca 2015 r. nie jestem pewien, za co jest ta kwota, ale mogę się domyślać, że za telefon, który miałem kiedyś w Polsce, ale to było przed moim wyjazdem do Anglii, lub może to być kredyt niespłacony do końca też w 2008 r.

    W liście jest napisane, że jeżeli nie skontaktuje się z nimi, sprzedadzą mój dług dalej by domagać się roszczeń. I nie wiem, czy jest to normalne, by wysyłali listy do angielskiego pracodawcy i tak próbowali, i nie wiem jak się za to zabrać. Oczywiście miałem zadłużenia w Polsce nieuregulowane i nie spłaciłem ich, gdyż nie byłem w stanie spłacać z powodu trudnej sytuacji finansowej.

    Minęło już 11 lat i dziś dostałem taki list z firmy windykacyjnej. Proszę bardzo o pomoc jak to rozwiązać i czy mogę wnieść o przedawnienie się długów w Polsce, gdyż już tam nie przebywam od 11 lat? mam podwójne obywatelstwo, a nie chcę, by to na mnie ciążyło więcej. Dziękuje bardzo

Comments are closed.