Jak napisać odwołanie od decyzji KRUS w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać odwołanie od decyzji KRUS w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji?
Agnes zapytał 1 miesiąc temu

Witam. Potrzebuję napisać odwołanie od decyzji KRUS w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji mojego taty. Tata jest po dwóch udarach + ma inne choroby przewlekle, ogólnie chodzi i siedzi, do pracy w gospodarstwie się nie nadaje (ma 70 lat), mieszka z siostrą, która dba o niego (gotuje, sprząta, robi zakupy, itp.) siostra kupuje tacie leki, gdyż jego renta jest niska, miesięcznie wydaje ok. 500 zł na leki.

Komisja lekarska odrzuciła wniosek o niezdolność do samodzielnej egzystencji/o ustalenie prawa do zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie ponad 180 dni. Jak mam napisać odwołanie od tej decyzji? Proszę o wskazówki, ewentualnie wzór odwołania od decyzji KRUS. Dziękuję. Pozdrawiam.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 tygodnie temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że tata z uwagi na wiek – 70 lat, ma już przyznane prawo do emerytury, a dziś toczy się postępowanie z wniosku o ustalenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, celem uzyskania odpowiednich dodatków, w tym m.in. 500 plus dla emeryta.

Jeśli jest tak, jak napisałam, trzeba złożyć odwołanie od nieprzychylnej decyzji lekarza orzecznika KRUS. Poniżej pobierzesz wzór takiego odwołania:

Odwołanie od decyzji KRUS wzór

W tym miejscu wyjaśnię, że odwołanie zgodnie z pouczeniem zawartym w otrzymanej korespondencji składa się w terminie 14 dni od daty doręczenia wypisu z treści orzeczenia, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej, która wydała wypis, czyli właściwego dla taty oddziału KRUS.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Natomiast co do samego odwołania, to w treści należy starać się wykazać, że u ojca występuje naruszenie sprawności organizmu powodujące konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Zatem w odwołaniu trzeba starać się udowodnić, że tata jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, przez którą rozumie się stan, w którym osoba nie może samodzielnie wykonywać czynności życia codziennego.

Z uwagi na powyższe, należy mieć świadomość, że w danej sprawie nie chodzi wyłącznie o pracę w gospodarstwie rolnym, ale o wykazanie utraty zdolności samoobsługi.

Dlatego „ułomność” ojca musi zostać potwierdzona odpowiednią dokumentacją lekarską. Znaczenie będzie mieć historia choroby, zaświadczenia lekarskie, opinie biegłych – te należy dołączyć do odwołania.

Na koniec wyjaśnię, że odwołanie nie musi być obszernym pismem. Znaczenie mają bowiem fakty poparte dowodami, a nie luźne wywody.

Anna odpowiedział 4 tygodnie temu

Jak napisać odwołanie do kursu? mamie zabrano 500+ i zasiłek pielęgnacyjny, nie wiem, jak napisać odwołanie, mama ma przyznana rentę chorobową i miała od lutego zasiłek i 500+ w czerwcu się skończyło, złożyliśmy nowy wniosek i przyszła odmowa – nie wiem, jak napisać odwołanie mama ma nogę po operacji i ma endoprotezę.

Twoja odpowiedź