Jak napisać pismo do e-sądu? (odzyskanie od kolegi pieniędzy)

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak napisać pismo do e-sądu? (odzyskanie od kolegi pieniędzy)
Katarzyna zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry,

Potrzebuję pomocy w napisaniu pisma do e-sądu, pożyczyłam koledze 1500 zł, potrzebował w tym czasie zapłacić za nakaz wyroku dla dzieci na dom dziecka i ja mu je pożyczyłam, teraz nie mogę odzyskać pieniędzy. Mam wszystkie jego dane, posiadam potwierdzenie przelewu i korespondencję, gdzie mnie oszukuje, że wysłał mi te pieniądze. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Katarzyna S.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Katarzyno,

jeśli myślisz o skierowaniu sprawy do postępowania upominawczego to nie musi to być e-sąd. Pamiętaj, że w Polsce działa tylko jeden tego typu sąd i jest to Sąd Rejonowy w Lublinie.

Ty natomiast możesz złożyć pozew w postępowaniu upominawczym do sądu w okręgu, którego zamieszkuje Twój znajomy. Myślę, że taka opcja będzie dla Ciebie wygodniejsza. Co więcej „Twój” sąd również będzie zobowiązany wydać nakaz w przyśpieszonym trybie na posiedzeniu niejawnym. Dodatkowo koszt sprawy jest taki sam, a co więcej posługujesz się tym samym formularzem pozwu.

Niemniej jednak wybór sądu należy do Ciebie – możesz złożyć pozew do e-sądu lub Sądu Rejonowego właściwości ogólnej dłużnika.

Co do samego pozwu to należy posłużyć się gotowym formularzem. Twoim obowiązkiem będzie jedynie wypełnienie właściwych rubryk. Musisz wpisać swoje dane jako strony powodowej oraz dane znajomego, jako pozwanego.

Wartość przedmiotu sporu stanowić będzie pożyczka, czyli wspomniane 1 500 zł. Natomiast co do odsetek to masz prawo wnosić o zasądzenie odsetek ustawowych od dnia wniesienia pozwu lub innej daty np. ustalonej daty zwrotu pożyczki.

Pamiętaj o załącznikach do pozwu – dowód przelewu, wydruk korespondencji. Dodam jeszcze, że pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach oraz uiścić właściwą opłatę od pozwu w wysokości 5% wartości sporu (w Twoim przypadku będzie to 75 zł).

Pamiętaj również, by w pozwie złożyć wniosek o zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów procesu.

Twoja odpowiedź