Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym [PORADNIK]

Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym co jeśli nie zapłacę? W ciągu dwóch tygodni mam zapłacić 15,000 zł wraz z odsetkami za zadłużenie: pożyczkę ekspresową, a nie posiadam takiej sumy i teraz nie wiem jaki wniosek mam złożyć do Banku, żeby ugodowo spłacać zadłużenie w ratach?

Czy może złożyć prośbę o rozłożenie zadłużenia na raty? prośbę o ugodę dłużnik-wierzyciel? Proszę o radę, co by było najkorzystniejsze?


Witaj, skoro doszło do wydania nakazu zapłaty, to znaczy, że bank nie chciał już dłużej czekać, aż sam zdecydujesz się spłacić zadłużenie. Bank złożył „szybki” pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym, a sąd uwzględnił jego wnioski,  co skutkowało wydaniem nakazu zapłaty, o którym wspominasz.

Dług bankowy, a nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

nakaz-zaplaty-co-jesli-nie-zaplace

Postępowanie upominawcze, które wybrał twój wierzyciel, by uzyskać tytuł wykonawczy i rozpocząć przymusową egzekucję długu, ma to do siebie, że o całej sprawie dłużnik dowiaduje się dopiero, odbierając korespondencję sądową wraz z  nakazem zapłaty.

Widzisz, milczenie banku spowodowało, że ograniczyłeś  swoją odpowiedzialność za nieuregulowaną pożyczkę, ale jak się już przekonałeś, wierzyciel nie zapomniał o twoim długu, lecz podjął dalsze kroki prawne, by odzyskać swoje pieniądze.

Jak już wiesz, bo wynika to z treści samego nakazu zapłaty, sąd zobowiązał cię do uregulowania zasądzonej należności w terminie dwóch tygodni, bądź do złożenia w tym czasie sprzeciwu. Pytasz, co stanie się, jeśli nie spłacisz nakazu zapłaty w terminie.

Już wyjaśniam!

Prawomocny nakaz na nieuregulowaną przez pozwanego należność pozwoli wszcząć egzekucję komorniczą. Ruszy więc machina procedur komorniczych – odszukanie majątku, zajęcie wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, ruchomości, a nawet nieruchomości, jeśli z takim wnioskiem wystąpi bank.

Jak uniknąć egzekucji komorniczej?

Z tego co piszesz, wynika, że uznajesz roszczenie banku. Dług nie jest sporny, więc co do zasady nie masz argumentów, aby od nakazu zapłaty składać sprzeciw.

Jednak brak zaskarżenia w terminie dwóch tygodni spowoduje, że nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym uprawomocni się i po tym czasie bank będzie miał prawo wnosić o nadanie klauzuli wykonalności, co spowoduje, że zyska tytuł wykonawczy i możliwość przymusowego ściągnięcia swojej wierzytelności przy zaangażowaniu komornika sądowego.

Myślę jednak, że ważną kwestią, nad którą wypada nam się pochylić, to właśnie rozwiązanie sprawy na drodze ugody dłużnik – wierzyciel (w tym przypadku ty i bank) bez komornika.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Ugoda dłużnik – wierzyciel, rozłożenie długu na raty

Skoro uznajesz dług, pozostają ci dwie możliwości. Po pierwsze możesz próbować porozumieć się z bankiem. Jeszcze przed uprawomocnieniem się nakazu zapłaty masz prawo wystąpić do banku z propozycją ugody.

Przeanalizuj swoje możliwości finansowe i zaproponuj spłatę długu w regularnych, miesięcznych ratach, w kwotach które będziesz w stanie bez zwłoki regulować. Zawarcie ugody, a następnie wywiązanie się z niej może pozwolić ci spłacić dług bez udziału komornika, co uważam, jest niezwykle istotne.

Nie czekaj więc do ostatniego dnia wyznaczonego przez sąd terminu na złożenie sprzeciwu, lecz już teraz spróbuj podjąć negocjację z bankiem.

Sprzeciw od nakazu zapłaty, a wniosek o rozłożenie długu na raty

Druga możliwość to wystąpienie do sądu, aby ten płatność należności z nakazu zapłaty rozłożył na raty.

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Tej szansy możesz spróbować, jeśli bank nie zechce zawrzeć ugody. Jednak musisz wiedzieć, że aby skorzystać z zaproponowanej przeze mnie możliwości, najpierw należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w zakreślonym dwutygodniowym terminie. Sprzeciw złożony po czasie zostanie przez sąd odrzucony z urzędu, jako spóźniony.

Co prawda nie przeczysz istnieniu długu, jednak każdy sprzeciw powoduje wyznaczenie rozprawy, a nakaz zapłaty nie ma skutku. W sprzeciwie od nakazu zapłaty możesz podnieść praktycznie każdy zarzut dotyczący roszczenia banku. Sprzeciw nie wymaga również rozbudowanego uzasadnienia.

W związku z powyższym w sprzeciwie od nakazu zapłaty możesz powołać się na zasady słuszności, pisząc, że wierzytelność banku opiewa na dużą kwotę, a ty masz problemy finansowe, w związku z czym składasz wniosek o rozłożenie płatności na kilkanaście/kilkadziesiąt rat.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – skutki

Złożenie sprzeciwu powoduje, że nakaz zapłaty traci moc, a sprawa trafia na wokandę. Na wyznaczonej przez sąd rozprawie możesz uznać powództwo banku  i popierać wniosek o rozłożenie należności na raty przedstawiając trudności finansowe oraz brak możliwości zaspokojenia banku jednorazowo.

Argument, że zobowiązanie do natychmiastowej spłaty będzie dla ciebie niewykonalnym oraz spowoduje, że sprawa trafi do komornika, co wygeneruje dodatkowe i znaczne koszty po twojej stronie, powinny wystarczyć, by sąd przychylił się do twojego wniosku i rozłożył płatność długu na raty.

Wiedz jednak, że pomimo iż wielokrotnie spotkałam się z przychylnością sądu w tym przedmiocie, każda sprawa jest inna, sąd może orzec więc inaczej, niż zakładamy.

Dlatego ważne jest znalezienie porozumienia z wierzycielem.

Spróbuj przez te kilkanaście dni, które masz na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty porozumieć się z wierzycielem i zawrzeć ugodę w formie pisemnej, która pozwoli ci znacznie spokojniej spłacić dług, niż to by przebiegało w postępowaniu egzekucyjnym. Jest to najlepsze rozwiązanie, a takiego właśnie szukasz. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze