Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym jak zapłacić?

Witam. Jak zapłacić nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym? do spłaty jednorazowo mam 4600 zł (z kosztami sądowymi) dziś przyszedł list z sądu. Aktualnie udało mi się zorganizować 2000 zł, co należy zrobić? ponieważ nie mam całej kwoty.

Mam to wpłacić i jak zorganizuję resztę to dopłacić? co należy zrobić? Pomocy … czy mogę zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?


Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Witaj serdecznie, nakaz zapłaty w postępowanie upominawczym po nadaniu  klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy, na podstawie którego twój wierzyciel (powód w sprawie) uzyska możliwość dochodzenia zapłaty na drodze postępowania egzekucyjnego, czyli z udziałem komornika sądowego.

Nakaz-zaplaty-w-postepowaniu-upominawczym-jak-zaplacic

Jednakże postępowanie egzekucyjne jest ostatnią rzeczą, do której należy dopuścić – patrząc ze strony dłużnika (czytaj. koszty egzekucyjne, zajęcie majątku itp.).

Ty oczywiście statut dłużnika już posiadasz –  powód złożył przeciwko tobie pozew i uzyskał nakaz zapłaty, dlatego teraz warto podjąć kroki, by nie dopuścić do tego, by wierzyciel złożył wniosek egzekucyjny do komornika o przymusową egzekucję długu.

Piszesz jednak, że zastanawiasz się nad uregulowaniem zadłużenia, nie masz jednak całej kwoty, która widnieje w nakazie zapłaty. Zaraz napiszę więc, co możesz zrobić, by porozumieć się z wierzycielem i uzyskać możliwość ratalnej spłaty orzeczonej nakazem zapłaty kwoty. Wyjaśnię ci również sensowność składania odwołania od nakazu zapłaty.

Jak zapłacić nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Jako strona pozwana otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli został wydany nakaz zapłaty, to znaczy, że strona powodowa dochowała wszelkich formalności, by otrzymać tytuł egzekucyjny w tym przypadku nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Jeżeli zgadzasz się roszczeniem strony powodowej – wysokość należności głównej, odsetki  koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego zostały orzeczone prawidłowo – to masz dwa tygodnie od dnia odebrania korespondencji z sądu do uregulowania należności – o czym zostałeś przez sąd pouczony w treści nakazu.

Jeżeli nie zgadzasz się z nakazem zapłaty, możesz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, ale o tym niżej. Kwotę, którą sąd nakazał ci zapłacić w przedmiotowym nakazie zapłaty, należy uiścić do rąk powoda (wierzyciela), a nie na rachunek sądu.

Dość często osobom pozwanym wydaje się, że należność główną lub koszty sądowe należy zapłacić na rachunek sądu. Jest to błędne myślenie.

Pieniądze należy bowiem wpłacić stronie, która wygrała sprawę. Jeżeli nie znasz danych (numeru rachunku) swojego wierzyciela, to należy się z nim skontaktować i poprosić o ich udostępnienie. Pamiętaj, aby dokonując przelewu w dokładny sposób opisać transakcję, w tytule przelewu wpisując:

Spłata należności – nakaz zapłaty sygnatura akt… z dnia… wydany przez Sąd Rejonowy w…

Dokonując częściowej spłaty długu, w tytule przelewu wpisać można:

Częściowa spłata należności –  nakaz zapłaty sygn. akt …z dnia… wydany przez Sąd Rejonowy w …

Jak rozłożyć na raty należność z nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Wspominasz, że nie masz całej kwoty, której obowiązek zapłaty orzekł sąd w nakazie zapłaty. W takim razie uważam, że zasadny będzie kontakt z wierzycielem i podjęcie próby porozumienia się poprzez zaproponowanie spłaty pozostałej części należności w ratach.

Myślę, że po dokonaniu wpłaty 2 000 zł wierzyciel spojrzy na ciebie przychylniejszym okiem, dając szansę na zawarcie ugody. Zastanów się, w jakim czasie mieć resztę pieniędzy. Jeżeli nie uda ci się zorganizować całej kwoty, poproś o rozłożenie pozostałej części na mniejsze raty.

Kontakt z wierzycielem jest wskazany, nawet jeśli uważasz, że resztę pieniążków będziesz miał za kilka tygodni. Sprawy nie można pozostawić samej sobie, bowiem wierzyciel bez informowania twoje osoby, po uzyskaniu klauzuli wykonalności może swobodnie zaangażować do sprawy komornika, co niestety wygeneruje dla ciebie dodatkowe koszty.

Jeśli jednak wierzyciel nie będzie ci przychylny i zagrozi egzekucją komorniczą, rozważ możliwość zaciągnięcia pożyczki u rodziny – jest to lepsze rozwiązanie niż komornik na głowie.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, czy warto składać?

Środkiem zaskarżenia nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest sprzeciw, który należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia odebrania korespondencji sądowej w nakazem zapłaty.

W sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwany może złożyć wszelkie przysługujące mu zarzuty min. :

  • zarzut spełnienia świadczenia
  • zarzut potrącenia wierzytelności
  • zarzut przedawnienia
  • zarzut niewykazania istnienia zobowiązania.

Ty jednak nie przeczysz istnieniu zobowiązania, dlatego nie widzę zasadności składania sprzeciwu. Jedyne co możesz osiągnąć, zaskarżając nakaz zapłaty, to odwleczenie sprawy w czasie – nakaz zapłaty nie uprawomocni się, sąd dopiero za pewien czas wyznaczy rozprawę, na której zapadnie rozstrzygnięcie.

Jeśli jednak nie masz dowodów, że roszczenie nie jest zasadne, sprzeciw od nakazu zapłaty nie będzie właściwym rozwiązaniem. Co więcej, twoja sytuacja nie jest najgorsza. Udało ci się zgromadzić 2 000 zł, czyli masz pieniądze na częściową spłatę długu.

Uważam więc, że kontakt i negocjacje z wierzycielem będą najlepszym rozwiązaniem! A ja trzymam kciuki za ich pomyślność. Powodzenia!

Sprzeciw od nakazu zapłaty

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

1 komentarz w “Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym jak zapłacić?”
  1. Witam, mam nakaz przeciw Pani Marcie L. W kwocie 18212,30 zł mimo to na dole jest kwota 3328,00 zł tytułem procesu oraz 2400,00 zł. Jak mam dokonać płatności?Czy 18212,30 zł te koszty muszę bezpośrednio przelać Pani Marcie L? a koszty procesu 3328,00 oraz 2400,00 na konto do sądu? Proszę o pomoc Kinga

Comments are closed.