Jak napisać pismo do sądu o przyspieszenie wpisu do ksiąg wieczystych?

Forum prawneKategoria: DługiJak napisać pismo do sądu o przyspieszenie wpisu do ksiąg wieczystych?
AvatarWaldek49 zapytał 4 miesiące temu

Witam,

potrzebuję szybkiej odpowiedzi. Jak napisać pismo do sądu o przyspieszenie wpisu do ksiąg wieczystych? mam kupców na mieszkanie, które dostałem w darowiźnie, a pieniądze z jego sprzedaży pójdą na budowę domu, jednak kupujący chcą aktualnego wpisu w księdze wieczystej.

Gdzie składa się pismo o przyspieszenie wpisu w KW? co napisać w uzasadnieniu? prawdę? czy piszę się coś innego – co działa lepiej? jest jakaś opłata od wniosku?

Nieruchomość, którą chcę sprzedać, znajduje się w Poznaniu.

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam,

przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej jest możliwe. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do właściwego miejscowo sądu rejonowego – wydział ksiąg wieczystych.

Wzór wielokrotnie już sprawdzonego wniosku, pobierze poniżej:

Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej wzór

wniosek-o-przyspieszenie-wpisu-do-ksiegi-wieczystej-wzor-doc
Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR

Jeżeli przedmiotowa nieruchomość leży w Poznaniu, to z tego, co się orientuję, jedynym sądem rejonowym prowadzącym wydział ksiąg wieczystych jest Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu (V Wydział Ksiąg Wieczystych).

Dla potwierdzenia, sprawdź proszę wypisy z księgi wieczystej, które masz w posiadaniu lub posługując się numerem księgi wieczystej, wejdź w elektroniczną bazę ksiąg wieczystych prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Odnośnie samego wniosku – to należy napisać prawdę. Proszę podać, że czas oczekiwania na aktualizację księgi wieczystej jest dość długu, a Ty jesteś w kontakcie z osobą zainteresowaną zakupem przedmiotowej nieruchomości.

Dodaj, że jeżeli nie wejdziesz w posiadanie aktualnego wypisu, to potencjalny kupiec może się wycofać.

Dodatkowo w uzasadnienie wniosku o przyspieszenie wpisu do KW napisz, że bardzo zależy Ci na transakcji, bowiem pieniądze ze sprzedaży są Ci potrzebne do dokończenia budowy domu.

Myślę, że takie argumenty przekonają sąd do szybszego załatwienia sprawy i natychmiastowego wpisu w KW.

Wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej nie podlega opłacie.

Warto przeczytać:

AvatarEryk T. odpowiedział 4 miesiące temu

Jestem z Gdańska i u nas wpis do kw zajmuje o 6 do 8 miesięcy – dacie wiarę?? Wydział Ksiąg Wieczystych prawdopodobnie zakorkowały wnioski do KW w sprawach dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ale oczywiście warto starać się przyspieszyć wpis do kw. a jak to nic nie daje, to złożyć skargę.

Skarga to forma nacisku i składa ją się do prezesa sądu, skarżąc sędziego zajmującego się daną sprawą. Skargę na sędziego jednak warto dopiero składać, gdy wniosek o przyspieszenie wpisu jest bezskuteczny.

Zacytuję teraz fragment:

Jeśli pismo z prośbą o przyspieszenie rozpoznania wniosku o wpis do księgi wieczystej nie przynosi żadnego skutku, lub gdy rozpoznanie wniosku nadal przeciąga się w nieskończoność, czyli ponad przyjęte normy, to można skorzystać ze środka prawnego w postaci skargi na przewlekłość postępowania.

Wtedy w skardze pisze się, że ze względu na nieskomplikowany charakter sprawy, sprawa trwa dłużej, niż to konieczne. Co ciekawe, w takim przypadku możemy domagać się wypłaty odszkodowania w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł.

Ale UWAGA: ze skargą taką można wystąpić tylko w czasie trwającego postępowania – jeśli wpisu dokonano (nawet z ogromną zwłoką), o odszkodowanie nie mamy prawa się starać.

AvatarWitold G. odpowiedział 4 miesiące temu

Wzór pobrany, wydrukowany i wypełniony – jutro idę na pocztę wysłać wniosek. mam nadzieję, że uda mi się przyspieszyć wpis do KW. Zależy mi na czasie strasznie….
 
Pozdrawiam!
Witold G.

Twoja odpowiedź