Jak napisać pismo do sądu o przyspieszenie wpisu do ksiąg wieczystych?

Forum prawneKategoria: DługiJak napisać pismo do sądu o przyspieszenie wpisu do ksiąg wieczystych?
Waldek49 zapytał 4 lata temu

Witam,

potrzebuję szybkiej odpowiedzi. Jak napisać pismo do sądu o przyspieszenie wpisu do ksiąg wieczystych? mam kupców na mieszkanie, które dostałem w darowiźnie, a pieniądze z jego sprzedaży pójdą na budowę domu, jednak kupujący chcą aktualnego wpisu w księdze wieczystej.

Gdzie składa się pismo o przyspieszenie wpisu w KW? co napisać w uzasadnieniu? prawdę? czy piszę się coś innego – co działa lepiej? jest jakaś opłata od wniosku?

Nieruchomość, którą chcę sprzedać, znajduje się w Poznaniu.

19 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej jest możliwe. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do właściwego miejscowo sądu rejonowego – wydział ksiąg wieczystych.

Wzór wielokrotnie już sprawdzonego wniosku, pobierze poniżej:

Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej wzór

wniosek-o-przyspieszenie-wpisu-do-ksiegi-wieczystej-wzor-pdf-doc

Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR

Jeżeli przedmiotowa nieruchomość leży w Poznaniu, to z tego, co się orientuję, jedynym sądem rejonowym prowadzącym wydział ksiąg wieczystych jest Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu (V Wydział Ksiąg Wieczystych).

Dla potwierdzenia sprawdź proszę, wypisy z księgi wieczystej, które masz w posiadaniu lub posługując się numerem księgi wieczystej, wejdź w elektroniczną bazę ksiąg wieczystych prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Odnośnie samego wniosku – to należy napisać prawdę. Proszę podać, że czas oczekiwania na aktualizację księgi wieczystej jest dość długu, a Ty jesteś w kontakcie z osobą zainteresowaną zakupem przedmiotowej nieruchomości.

Dodaj, że jeżeli nie wejdziesz w posiadanie aktualnego wypisu, to potencjalny kupiec może się wycofać.

Dodatkowo w uzasadnienie wniosku o przyspieszenie wpisu do KW napisz, że bardzo zależy Ci na transakcji, bowiem pieniądze ze sprzedaży są Ci potrzebne do dokończenia budowy domu.

Myślę, że takie argumenty przekonają sąd do szybszego załatwienia sprawy i natychmiastowego wpisu w KW.

Wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej nie podlega opłacie.

Warto przeczytać:

Eryk T. odpowiedział 4 lata temu

Jestem z Gdańska i u nas wpis do kw zajmuje o 6 do 8 miesięcy – dacie wiarę?? Wydział Ksiąg Wieczystych prawdopodobnie zakorkowały wnioski do KW w sprawach dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ale oczywiście warto starać się przyspieszyć wpis do kw. a jak to nic nie daje, to złożyć skargę.

Skarga to forma nacisku i składa ją się do prezesa sądu, skarżąc sędziego zajmującego się daną sprawą. Skargę na sędziego jednak warto dopiero składać, gdy wniosek o przyspieszenie wpisu jest bezskuteczny.

Zacytuję teraz fragment:

Jeśli pismo z prośbą o przyspieszenie rozpoznania wniosku o wpis do księgi wieczystej nie przynosi żadnego skutku, lub gdy rozpoznanie wniosku nadal przeciąga się w nieskończoność, czyli ponad przyjęte normy, to można skorzystać ze środka prawnego w postaci skargi na przewlekłość postępowania.

Wtedy w skardze pisze się, że ze względu na nieskomplikowany charakter sprawy, sprawa trwa dłużej, niż to konieczne. Co ciekawe, w takim przypadku możemy domagać się wypłaty odszkodowania w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł.

Ale UWAGA: ze skargą taką można wystąpić tylko w czasie trwającego postępowania – jeśli wpisu dokonano (nawet z ogromną zwłoką), o odszkodowanie nie mamy prawa się starać.

Witold G. odpowiedział 4 lata temu

Wzór pobrany, wydrukowany i wypełniony – jutro idę na pocztę wysłać wniosek, mam nadzieję, że uda mi się przyspieszyć wpis do KW. Zależy mi na czasie strasznie….

Pozdrawiam!
Witold G.

Sylwek odpowiedział 3 lata temu

Może ktoś podać ciekawe argumenty na przyspieszenie wpisu do kw? za 3 miesiące wyjeżdżam do pracy za granicę, nie będzie mnie pół roku, do czasu wyjazdu chciałbym, żeby wszystko było już załatwione z różnych powodów. Będę wdzięczny za pomoc!

Lucek odpowiedział 3 lata temu

Pobrałem dokument, prośba o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej poszła do wydziału ksiąg do sądu, mam nadzieję że uda mi się wpłynąć na ten bardzo długi proces. Znajomy czekał na wpis 11 miesięcy, to niedorzeczne, żeby w 21 wieku tak długo czekać na wpis. Mam nadzieję, że wkrótce coś z tym zrobią, bo problem jest nagminny, w każdym mieście trzeba czekać długo… pozdrawiam!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu
wniosek-o-przyspieszenie-wpisu-do-ksiegi-wieczystej-wzor-pdf-doc

Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR

@Lucek, dzięki za pobranie wzoru pisma, co do powodów długiego oczekiwania na wpis w KW, podsyłam Ci wyjaśnienie tej kwestii:

przyczyny-dlugiego-oczekiwania-na-wpis-w-ksiedze-wieczystej

Renata odpowiedział 3 lata temu

Właśnie wypełniam wniosek o przyspieszenie wpisu do KW dotyczącego prawa własności. Otrzymałem dom poprzez darowiznę i mam zamiar skorzystać z programu czyste powietrze i na wiosnę ruszyć z remontem jednak potrzebuje aktualny wypis KW w celu potwierdzenia własności. Co napisać w argumentach? Mam pobrany przykładowy wniosek. Co mam wpisać po sformułowaniu NR Dz. Kw.?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Renato,

Uzasadnienie wniosku powinno zawierać dokładnie to, co napisałaś na forum, opisz sytuację, w której się znajdujesz, myślę, że argumenty, które przedstawiłaś, są dość mocne, by wpis w KW przyspieszyć. Tak jak napisałem, opisz pokrótce zaistniałą sytuację i poproś o przyspieszenie wpisu ze względu na planowany wiosną remont całego domu.

Łukasz odpowiedział 3 lata temu

Pani Renata też pisała prośbę co tutaj wpisać Co mam wpisać po sformułowaniu NR Dz. Kw.?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Co oznacza DzKW?

Każdy złożony wniosek do księgi wieczystej, nim zostanie rozpatrzony przez sąd, musi być wcześniej zarejestrowany. Z chwilą składania wniosku, sąd wpisuje do księgi informację (wzmiankę), że w danym dziale KW, o określonej dacie i godzinie, został złożony wniosek, któremu został nadany numer Dz. KW.

Aleksandra C. odpowiedział 3 lata temu

Witam, chciałam zapytać, co bym musiała napisać w uzasadnieniu we wniosku o przyspieszenie wpisu w KW i gdzie ten wniosek wysłać, bo bardzo mi z mężem zależy na czasie, bo potrzebujemy tego wpisu, by później dostać zgodę na przebudówkę a wiemy, że to też tam potrwa, by ją uzyskać, ale bez tego przyspieszenia o wpisie tej księgi nie możemy działać dalej, a chcielibyśmy mieć już to z głowy… a też jakby była możliwość jakieś porady dotyczącej tej obecnej sytuacji, którą państwu teraz przedstawiłam. Dziękuję i czekam na szybką odpowiedź. Z poważaniem Aleksandra C.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Olu,

po pierwsze muszę napisać, że żaden przepis nie reguluje przedmiotowego wniosku, co przekłada się na okoliczność, że w praktyce wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej należy do tej kategorii wniosków, które mogą zostać przez sąd odłożone bez rozpoznania. Nie można jednak tracić nadziei, a wypada nawet liczyć na szybki wpis do KW, jeśli niniejszy wniosek zostanie należycie uzasadniony.

To, co należy wpisać we wniosku to całokształt spraw – dokładnie tak jak się przedstawiają. Wam zależy na rozbudowie domu, więc tę właśnie okoliczność należy podnieść. Jednakże warto dodać, że rozbudowa domu jest potrzeba z uwagi na obecne warunki mieszkaniowe, dla dobra dzieci lub z innego ważnego powodu. Warto tak przygotować uzasadnienie, by dotarło do „sumienia” osoby, która będzie go „rozpoznawać”.

Jednakże należy pamiętać, by wniosek był jasny i czytelny. Nie warto pisać zbędnych rzeczy, lecz należy skupić się na szczegółach i potrzebach. W wielu przypadkach trafiają argumenty, że bez wpisu wnioskodawcy nie otrzymają kredyt lub chcą sprzedać nieruchomość, ponieważ potrzebują środków na ważny cel – osobisty, zdrowotny.

Pytasz, gdzie złożyć wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej. Otóż sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy, który prowadzi księgę wieczystą dla danej nieruchomości. Wniosek należy złożyć do wydziału ksiąg wieczystych, podając numer księgi. Dodam, że przedmiotowy wniosek jest wolny od opłat, zatem jest to kolejny powód, by próbować przyspieszyć wpis.

W razie dalszych pytań proszę pisać do nas.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu
wniosek-o-przyspieszenie-wpisu-do-ksiegi-wieczystej-wzor-pdf-doc

Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR

Marta odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, mam pytanie – czy wniosek o przyspieszenie wpisu może złożyć notariusz?  Jestem przed podpisaniem aktu notarialnego umowy przyrzeczonej dot. zakupu mieszkania – ma się odbyc  jutro. Wniosek o wpis własności do KW oraz wpis hipoteki będzie składany do sądu przez notariusza – poprzez system elektroniczny. Czy w tej sytuacji można dołączyć pismo/wniosek o przyspieszenie wpisu hipoteki do KW aby złożył je notariusz? Czy to pismo wraz z dokumentami (np rachunkami za leczenie) należy złożyć w formie papierowej czy elektronicznej? Czy wystarczą kopie faktur za leczenie czy muszą być złożone oryginały? 

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Tylko forma papierowa jako osobny wniosek.

JJ. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, w grudniu zakończyła się polubownie sprawa spadkowa, siostra ma mnie spłacić do 17 grudnia br., wniosek o wpisanie hipoteki był złożony w maju, hipoteka tego domu jest moim zabezpieczeniem. Dziś dzwoniłam do sądu i Pani doradziła mi, aby napisać wniosek o przyspieszenie wpisu, nie wiem jak go napisać, proszę o jakiś przykład. Czy hipoteka ma wpływ na moją sprawę?

K. odpowiedział 2 lata temu

Jakie wskazać argumenty o przyspieszenie wpisu do KW właściciela nieruchomości? Klienci podpisali 02.03.2022 umowę przedwstępną na zakup segmentu z zadatkiem. Umowa obowiązuje do 28 kwietnia.

Strona sprzedająca nabyła ową nieruchomość w sierpniu 2021, gdzie notariusz na podstawie aktu złożył wniosek o wpis nowego właściciela, który do tej pory nie został wpisany do KW. Klienci Kupujący ubiegają się o kredyt wyłącznie na podstawie złożonego do sądu wniosku, co obniża szanse na otrzymanie kredytu.

Drugą kwestią jest ryzyko, jakie podejmują tytułu rękojmi wiary publicznej, aczkolwiek zgodnie z aktem nabycia wnioskowany właściciel jest nadal panną i nie ma przesłanek ku temu, by była osobą nieuprawnioną do rozporządzania danym prawem rzeczowym.

Uprzejmie proszę o cenne wskazówki i uzasadniające argumenty, jakie powinny być we wniosku. Jutro muszę złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że choć wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej daje realną szansę na szybsze załatwienie sprawy, to formalnie w żaden sposób nie wiąże sądu. Dlatego, aby zyskać nadzieję, że sąd przychylnie spojrzy na wnioskodawcę i podejmie się wpisu poza kolejnością, we wniosku należy opisać faktyczne problemy lub starty, jakie wynikają z faktu, że w księdze wieczystej nie znajdują się aktualne dane.

Mając powyższe na uwadze, myślę, że Państwa wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej powinien zostać oparty o zamierzoną transakcją kupna-sprzedaży.

W treści uzasadnienia należy opisać stan faktyczny sprawy, podając, że doszło do zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży, na podstawie której, nabywcy starają się uzyskać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.

Dalej należy starać się wyjaśnić, że z uwagi na niezgodność stanu faktycznego ze stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej może dojść do odrzucenia przez bank ich wniosku kredytowego, przez co nie dojdzie do sfinalizowania transakcji kupna-sprzedaży.

Na koniec można zaznaczyć, że wniosek o wpis do księgi wieczystej został złożony w sierpniu 2021 roku, czyli już ponad pół roku temu.

Lipa odpowiedział 2 lata temu

Ale lipa, 15 zł za pusty wzór do samodzielnego napisania bez żadnych argmentów. Nie warto