Jak napisać podanie o zapomogę z funduszu socjalnego?

Forum prawneKategoria: RóżneJak napisać podanie o zapomogę z funduszu socjalnego?
Maria zapytał 4 lata temu

Witam, mam pytanie: jak napisać podanie o zapomogę z funduszu socjalnego? wiem, że w moim zakładzie pracy jest taki fundusz (chyba każdy pracodawca zatrudniający ponad 20 osób musi fundusz socjalny posiadać).

Środki z Funduszu chcę przeznaczyć na dzieci, zrobić im jakieś paczki na święta, może też być bon do zrealizowania albo talon zakupowy. Nie wiem tylko jak uzasadnić podanie o zapomogę z funduszu socjalnego. Proszę o pomoc i poradę. Maria.

17 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

W obecnym stanie prawnym Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ma obowiązek tworzyć pracodawca, który na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej 50 pracowników na pełny etat.

Jeśli pełnych etatów w danym zakładzie jest mniej, pracodawca może zawiązać Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na zasadzie dobrowolności.

Jeżeli więc w Pani zakładzie pracy działa fundusz socjalny śmiało można złożyć wniosek o wypłatę zapomogi. Przedmiotowy wniosek może zostać sformułowany dowolnie, jednak z zachowaniem odpowiedniego szyku i obecności niezbędnych elementów dla takiego pisma.

Moim zdaniem wniosek powinien jednak przybrać formę prośby. W treści wniosku należy powołać się na problemy natury materialnej, przemijające trudności finansowe lub zwiększone wydatki. Natomiast właściwe uzasadnienie problemów, z którymi się Pani boryka – będzie kluczowe dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zapomogę!

Poniżej zamieszczam gotowy do wypełnienia wzór takiego pisma:

Wniosek o zapomogę z funduszu socjalnego wzór i uzasadnienie

uzasadnienie-wniosku-o-zapomoge-przykład

Wniosek o zapomogę z funduszu socjalnego wzór i uzasadnienie

Jeśli chodzi o „zapomogę świąteczną”, bo tak można ją nazwać, może Pani wskazać, że pieniądze chce przeznaczyć na zakup prezentów dla dzieci, zakup choinki i przygotowanie świąt.

We wniosku należy krótko opisać swoją sytuację materialno-bytową – np. okoliczność, że jest się samotną matką, rodzina zmaga się z problemami zdrowotnymi, mieszkaniowymi, pracownik posiada liczne zobowiązania finansowe (kredyty, czynsz za mieszkanie) itp.

Każda okoliczność jest ważna i warto o niej wspomnieć. Na koniec może Pani wskazać, że wsparcie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych może przybrać formę bonów lub paczek.

Warto przeczytać: Jak napisać podanie o zapomogę z funduszu socjalnego ZFŚS?

Maria odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję, pobrałam wzór pisma, pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc!

Gabriela odpowiedział 3 lata temu

Witam, szukam właśnie informacji jak napisać podanie o pomoc finansową do zakładu pracy i natknęłam się na Państwa artykuł. Chciałabym zapytać konkretnie o uzasadnienie wniosku o zapomogę z powodu choroby przykład takiego uzasadnienia przydałby mi się najbardziej, gdyż nie wiem jak się za to zabrać. Proszę o w miarę szybką pomoc, jeśli to możliwe.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Gabriela,

Wniosek o zapomogę z powodu choroby jak najbardziej ma szanse na pozytywne rozpatrzenie i otrzymanie zapomogi. Przygotowaliśmy kilka rodzajów uzasadnień, na których możesz się wzorować, otrzymasz je zaraz po zakupie wzoru podania o zapomogę:

uzasadnienie-wniosku-o-zapomoge-przykład

Wniosek o zapomogę z funduszu socjalnego wzór i uzasadnienie

 

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Do zapamiętania:

prosba-o-zapomoge-do-zakladu-pracy

Pola odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie, jak uzasadnić wniosek o zapomogę z funduszu socjalnego?

Henryk odpowiedział 3 lata temu

Witam. Pomoc w napisaniu do funduszu socjalnego. Chciałbym, aby Pani pomogła mi napisać do funduszu socjalnego wniosek o dofinansowanie. Od 5 kwietnia zona przebywa z córką we Wrocławiu w klinice przylądek nadzieja, wykryto u niej ostrą białaczkę limfoblastyczną. Potrzebujemy na dofinansowanie na do dojazdy i inne rzeczy dla nich. Mniej więcej, w jakiej formie ma być napisany ten wniosek, żeby nie odrzucili, jest problem, bo żona ma umowę tylko do czerwca. Pracuje ona w firmie Saint-Gobain Eukapsulacja w Żarach, Proszę o pomoc

Pantera odpowiedział 3 lata temu

Potrzebuję uzasadnienie zapomogi przykład najlepiej, jeśli ktoś już wypełniał wniosek, to co piszecie w uzasadnieniu? czy informacje które tam wpiszemy są weryfikowane?

Krystian Z. odpowiedział 3 lata temu

Ja wypełniałem wniosek do ZFŚS, jeśli więc chodzi o uzasadnienie wniosku o zapomogę z powodu choroby, to napisałem, że od dnia …… zmagam się z chorobą ………, która polega na ……….. w związku z chorobą mam trudności finansowe i potrzebuję wsparcia, później zastosowałem się do przykładu, który kupiłem wyżej za 10 zł (szczególnie przydała mi się tabelka). Zapomogę z ZFŚS udało się dostać dość szybko.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dokładnie, przykładowe uzasadnienie wniosku o zapomogę z ZFŚS otrzymacie Państwo jako dodatkowy plik do wzoru zapomogi:

uzasadnienie-wniosku-o-zapomoge-przykład

Wniosek o zapomogę z funduszu socjalnego wzór i uzasadnienie

MM. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, chodzi o zapomogę z funduszu socjalnego na operację. Zamówiłem wniosek u państwa o zapomogę z funduszu socjalnego. W przyszły w poniedziałek będę miał zabieg na zespół cieśni nadgarstka i podjąłem decyzję, że zrobię to prywatnie, żeby nie tracić czasu. Koszt zabiegu to 1900 zł jedna ręka, a ja muszę robić dwie. Czy w ogóle mam szansę dostać pomoc z ZFŚS na operację? Dziękuję

Tomasz L. odpowiedział 3 lata temu

Chciałem zapytać o wniosek o bezzwrotną zapomogę z zakładu pracy. Jestem patologicznym hazardzista i wpadłem w spiralę zadłużenia. Chciałbym napisać prośbę o zapomogę w zakładzie pracy. Jest mi bardzo ciężko, ponieważ moje raty przekraczają moje zarobki. Wpadłem w depresję, co skutkowało wizytami u psychiatry przez miesiąc. Obecnie znajduję się pod opieką psychologa i proszę o pomoc w napisaniu sensownego wniosku, bo chcę spłacić kredyty zaciągnięte w parabankach.

Anna R. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry! Potrzebuję pomocy w napisaniu wniosku o zapomogę z ZFŚS. Jestem samotną matką, wychowuję 9-letnią córkę. Córka jest pod stałą opieką poradni alergologicznej, dermatologicznej, ortodontycznej, rehabilitacyjnej. Wszystko w ramach NFZ. Dochodzą opłaty za wykup leków, zwolnienie lekarskie na czas ćwiczeń w ośrodku rehabilitacyjnym.

Opłaty za półkolonie – do tej pory pomagała mi mama, ale w lutym 2020 zmarła. Opłaty za dodatkowe zajęcia w ciągu roku szkolnego. W ciągu ostatniego pół roku przeszłam podostre zapalenie tarczycy 9 długo byłam za L4, pojawił się ból kolan, ortopeda stwierdził Chondromalację rzepki.

Towarzyszy tej chorobie ból kolan. Będę musiała iść prywatnie, bo lekarz na NFZ za bardzo nie jest zainteresowany leczeniem. Ile wynosi całkowity koszt? Jak wygląda pomoc- najpierw rozmowa telefoniczna, dla mnie wydaje się potrzebna trudno przedstawić całą sytuację na piśmie. Pozdrawiam Anna R.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli w Twoim zakładzie pracy istnieje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, to masz prawo złożyć wniosek o wypłatę zapomogi. Wniosek należy złożyć na piśmie osobie odpowiedzialnej za wypłatę świadczeń.

uzasadnienie-wniosku-o-zapomoge-przykład

Wniosek o zapomogę z funduszu socjalnego wzór i uzasadnienie

Wcześniej jednak należy zastanowić się, czy wniosek będzie obejmował zapomogę z uwagi na trudności materialne pracownika, czy na pokrycie kosztów leczenia. Niemniej wydaje mi się, że jeśli w Twoim zakładzie pracy nie ustalono inaczej, masz prawo złożyć oba wnioski.

W samej treści wniosku należy pokrótce, lecz z uwzględnieniem najistotniejszych okoliczności opisać sytuację materialno-bytową. Powinnaś zaznaczyć, że samotnie wychowujesz dziecko oraz że do poprzedniego roku korzystałaś ze wsparcia mamy, ta jednak zmarła.

Dalej powinnaś opisać swoje problemy zdrowotne, konsultacje lekarskie i ponoszone wydatki. W dalszej kolejności musisz odnieść się do problemów zdrowotnych córki oraz jej potrzeb związanych z nauką i hobby.

Na koniec należy zaznaczyć, że wynagrodzenie, które otrzymujesz oraz pieniądze na córkę nie wystarczają na pokrycie wszystkich wydatków, dlatego wniosek o wypłatę zapomogi wydaje się zasadnym i powinien zostać uwzględniony.

Dodam również, że jeśli taka praktyka jest stosowana u Ciebie w zakładzie pracy, to do wniosku należy dołączyć zaświadczenia lekarskie i inne dokumenty potwierdzające podnoszone okoliczności.

Na koniec muszę zaznaczyć, że wniosek o wypłatę zapomogi z ZFŚS powinien przybrać formę prośby, a solidne uzasadnienie może przełożyć się na wysokość przyznanego świadczenia.

Karola odpowiedział 3 lata temu

Witam, potrzebuję napisać do zakładu pracy pismo o zapomogę bezzwrotną z powodu choroby i dłuższego l4… Jestem samotna matka która wychowuje syna ! Ojciec nie placu alimentów, w lipcu zostałam skierowanie pilnie do innego szpitala z powodu zagrażającej tamponada serca leczenie miałam również robiony rezonans magnetyczny po którym wyszło, że mam Przewlekłe zapalnie mięśnia sercowego do tej pory leczenie również na tarczycę.

Mka odpowiedział 3 lata temu

Jestem w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, która na domiar złego łączy się ze śmiercią członka rodziny. Czy będąc w takiej sytuacji życiowej mam szanse ubiegać się o zapomogę? pieniądze chciałabym przeznaczyć na cele mieszkaniowe, gdy pomału zaczynam zalegać z czynszem :( czy może mnie spotkać odmowa wypłaty zapomogi z ZFŚS? jeśli tak, to co wtedy robić?

Olek D. odpowiedział 3 lata temu

Jak uzasadnić wniosek o zapomogę z powodu choroby? czy mógłby mi ktoś pomóc to napisać? byłbym bardzo wdzięczny za okazaną pomoc. Nigdy nie pisałem takiego wniosku, st ad mam trudności z uzasadnieniem pisma.