Jak napisać wniosek o niepłacenie alimentów? jak uzasadnić?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać wniosek o niepłacenie alimentów? jak uzasadnić?
agata zapytał 11 miesięcy temu

Jak napisać wniosek o niepłacenie alimentów? W dniu 12.02.2018 r. mój związek małżeński został rozwiązany wyrokiem sądowym z winy byłego współmałżonka, wyrokiem sądowym został on również zobowiązany do alimentów na rzecz małoletniego syna w kwocie 800 zł/miesiąc, od tamtej pory nie zapłacił ani razu alimentów.

Z synem obecnie nie utrzymuje prawie żadnego kontaktu tzn. dzwoni raz do roku, lub w ogóle, nie korzysta z możliwości kontaktów. Pracuje na czarno, jednak nie mam informacji gdzie. Jak napisać wniosek do prokuratury o niepłacenie alimentów?

3 odpowiedzi
Aneta odpowiedział 9 miesięcy temu

Dzień dobry,

Zgłoszenie do prokuratury o niealimentacje. Piszę, ponieważ mój były mąż ma zasądzone alimenty na córkę w wysokości 800 zł miesięcznie, od jakiegoś czasu przestał płacić, sprawa jest oczywiście od początku u komornika. Obecnie ma zadłużenie na kwotę 10.000 zł.

Posiada on gospodarstwo rolne, z którego raz w roku komornik ściąga kwotę z dotacji unijnych w kwocie ok. 5000 tysięcy. Dowiedziałam się teraz, że jego siostra chce wpłacać po 100 zł, bo tyle niby ma córce wystarczyć. Czy mogę w takim układzie złożyć zawiadomienie do prokuratury o braku alimentacji na córkę?

Dodam, że on z 3 lata temu stracił prawo jazdy tym samym pracę za alkohol i od tego czasu nie podejmuje żadnej pracy, aby nie płacić alimentów. Jak wygląda później sprawa po złożeniu takiego wniosku do prokuratury, czy będę wezwana i jakich pytań mogę się spodziewać?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Aneta W.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Aneto,

oczywiście uważam, że pomysł ze złożeniem zawiadomienia na Policję o braku alimentacji jest trafiony. Być może sprawa wszczęta z Twojego wniosku zmobilizuje ojca dziecka do wywiązywania się z obowiązku alimentacji.

Dlatego jeśli zadłużenie sięga już 10 000 zł, nie trać dalej czasu, lecz niebawem udaj się na Policję lub do Prokuratury i złóż pisemne zawiadomienie na swojego byłego męża o przestępstwie niealimentacji. Wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji wzór

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Pamiętaj, że zawiadomienie o braku alimentacji może zostać złożone ustnie do protokołu lub na piśmie. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa lepiej będzie jeśli złożysz zawiadomienie w formie pisemnej. Niemniej jednak po wszczęciu sprawy przez organy ścigania i tak zostaniesz wezwana celem złożenia wyjaśnień.

W toku sprawy zostaniesz przesłuchiwana celem potwierdzenia informacji zawartych już w samym wezwaniu.

Zapewne będziesz musiała udzielić odpowiedzi na temat zaległości alimentacyjnej – wysokości długu, wysokości miesięcznych rat alimentacyjnej, prowadzonego przez komornika postępowania, dokonywanych wpłat na spłatę zadłużenia, ogólnej postawy zobowiązanego do alimentacji, a także swojej sytuacji materialno-bytowej (na okoliczność szkody, jaką ponosi dziecko przez to, że ojciec nie wywiązuje się z obowiązku partycypowania w kosztach jego utrzymania).

Na koniec dodam, że do wniosku o ściganie należy  przedłożyć odpis wyroku alimentacyjnego oraz zaświadczenie od komornika o wysokości zadłużenia alimentacyjnego.

Aneta odpowiedział 9 miesięcy temu

Czy będę wezwana tylko do prokuratury czy ewentualnie gdyby odbyła się sprawa w sądzie to tam również?

Twoja odpowiedź

4 + 15 =