Jak napisać wniosek o podwyżkę alimentów?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać wniosek o podwyżkę alimentów?
Sabcia zapytał 1 rok temu

Witam, nie wiem dokładnie jak sprecyzować wniosek o podwyżkę alimentów, były mąż płaci 500 zł ms, jest na rencie, dodatkowo pracuje na budowie, nie wiem gdzie i jak jest zatrudniony, ponieważ jest na rencie to z pewnością nie na cały etat.

Dodatkowo wyjeżdża co roku na 2-3 Ms do Niemiec a ja z tego nie mam nic, oczywiście nie mówiąc mi o tym wcześniej, po prostu jedzie. Teraz syn miał komunie, nie dołożył się ani grosza, choć obiecał, że po to wyjeżdża za granicę, żeby było na komunię.

Niestety nie zobaczyłam grosza. Zaraz po komunii również wyjechał do Niemiec, nie uprzedzając mnie o tym. Syn tęskni za nim, ale jego to nie interesuje.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Zachęcam Cię do przeczytania niniejszego poradnika: Wniosek o podwyższenie alimentów wzór

Wniosek o podwyższenie alimentów wzór

Wniosek-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Wniosek o podwyższenie alimentów – wzór

Kiedy i czy w ogóle można wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów na dziecko małoletnie? sąd ustalając wysokość kwoty alimentów, zawsze bierze pod uwagę możliwości zarobkowe pozwanego (zobowiązanego do alimentów), oraz usprawiedliwione potrzeby małoletniego dziecka.

Wysokość alimentów nigdy nie jest ustalana raz na zawsze, w związku z tym w dowolnej chwili od ogłoszenia wyroku o wysokości alimentów strona usprawiedliwiona do ich otrzymywania może wnioskować o podwyższenie alimentów, a strona zobowiązana do ich płacenia, wnioskować może o obniżenie alimentów.

W “dowolnej chwili” mam na myśli wnioskowanie do sądu o zmianę wysokości alimentów gdy sytuacja zobowiązanego do ich płacenia bądź sytuacja dziecka zmieni się w jakimś stopniu. Jeśli zmiana taka jest znacząca, strona może wystąpić do sądu z pozwem o zmianę wysokości alimentów.

Kiedy można wnioskować o podwyższenie alimentów? (przykłady):

  • dziecko choruje i wymaga większych nakładów na leki,
  • zwiększyły się wraz z wiekiem wydatki na dziecko,
  • dziecko uczęszcza na dodatkowe zajęcia i fakultety,
  • zobowiązany odziedziczył spadek o znaczącej wartości,
  • zobowiązany dostał podwyżkę lub awansował w pracy,
  • zobowiązany zmienił pracę na lepiej płatną,
  • rodzic pod opieką którego jest dziecko – stracił pracę lub mniej zarabia,

W jakim sądzie należy wnieść pozew o podwyższenie alimentów?

Pozew o podwyższenie alimentów trzeba złożyć w sądzie rejonowym w wydziale rodzinnym i nieletnich.

Który sąd będzie właściwy?Może to być sąd miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów lub miejsca zamieszkania osoby zobowiązanej do alimentacji. Wybór sądu należy do rodzica, który składa pozew.

Twoja odpowiedź

9 + 18 =