Jak odwiesić alimenty u komornika?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak odwiesić alimenty u komornika?
Meg zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry, Czy mogę odwiesić alimenty u komornika i jak mogę sprawdzić ile wynoszą zaległe za alimenty? mam taką sytuację: w 2009 r. sąd przyznał mi na dziecko 400 zł alimentów, niestety mój partner nie płacił alimentów, więc pobierałam je przez jakiś czas z funduszu alimentacyjnego, później wyjechałam za granice i przerwałam alimenty i od 2016 roku zaczął ściągać komornik z mojego partnera alimenty, ale w 2018 r. mój partner podjął decyzję, że będzie płacił dobrowolnie zaległe oraz bieżące alimenty i podpisał u komornika, że będzie płacił po 1000 zł, aż nie spłaci zaległości i później będzie płacił cały czas bieżące alimenty 400 zł – więc alimenty zawiesiłam.

Niestety kilka razy już nie zapłacił. Mam też list od komornika z 2015 r jakie miał zadłużenie, niestety nie umiem obliczać czy ma jeszcze zadłużenie, czy nie i czy należą się jakieś odsetki od alimentów. Sam też spisane kiedy i ile płacił komornik, a ile płacił mój były partner. Czy jest mi pani w stanie pomóc w obliczeniach i ewentualnie doradzić, czy mogę odwiesić alimenty no i w późniejszej drodze wypisać dokumentację o odwieszenie alimentów.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli dziecko nie jest pełnoletnie, to Ty jako jego przedstawicielka ustawowa możesz regulować wszelkie kwestie związane z alimentami, w tym ich przymusowe ściągnięcie przy zaangażowaniu komornika.

Z uwagi na powyższe, w każdym czasie możesz złożyć wniosek o wszczęcie umorzonego lub zawieszonego postępowania egzekucyjnego z alimentów.

Gotowy do pobrania wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów <- pobierzesz tutaj.

Jeśli ojciec dziecka nie uregulował w całości zadłużenia alimentacyjnego, bez dodatkowych wyjaśnień możesz złożyć wniosek do komornika o egzekucję bieżących rat alimentacyjnych.

Natomiast jeśli chcesz dochodzić przymusowej egzekucji alimentów zaległych, należy wskazać komornikowi wysokość zadłużenia. Musisz wyliczyć kwotę nieuregulowaną bez żadnych odsetek i dodatkowych kosztów.

Możesz również wskazać komornikowi okresy, w których alimenty nie były regulowane, podając np. że w roku 2018 dłużnik wpłacił kwotę 1 500 zł, a w roku 2019 – 3 000 zł. Mając wysokość zapłaconych alimentów, komornik będzie mógł samodzielnie wyliczyć kwotę zadłużenia oraz należne odsetki.

Dodam, że jeśli do egzekucji wybierzesz tego samego komornika co wcześniej, będzie miał on wgląd do poprzedniego postępowania egzekucyjnego, co ułatwi mu rozeznanie się w sprawie.

Dla podsumowania napiszę – najlepiej będzie jeśli udasz się do kancelarii komornika i na miejscu podejmiesz formalności związane z ponownym wszczęciem egzekucji.

Od komornika lub jego pracownika otrzymasz również informacje, jakie dokumenty należy złożyć – np. wydruki z konta z wpłatami alimentacyjnymi, aby prawidłowo wyliczyć wysokość zadłużenia.

Twoja odpowiedź

9 + 9 =