Jak odzyskać mały dług?

Kategoria: DługiJak odzyskać mały dług?
ULI zapytał 7 miesięcy temu

Witam, przez kilkanaście lat pożyczyłam pieniądze mojej chrzestnej, oddawała – więc nie było problemu. Problem zaczął się w zeszłym roku, zerwała kontakt, więc napisałam wiadomość, że proszę o oddanie długu dając 3 tygodnie na spłatę (łącznie 450 zł) Niestety pieniędzy nie oddala. Postanowiłam wysłać wezwanie do zapłaty z informacją, że proszę o zapłatę w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, tez zostało ono zlekceważone.

Może gdyby wezwanie było napisane przez prawnika, to inaczej by to na nią zadziałało. Podejrzewam, że myśli, ze kwota jest tak mała, że nie skieruję sprawy dalej. Co mogę zrobić teraz? Oczywiście kwota jest mała, więc pewnie będzie ciężko, ale chciałabym spróbować, ona czuje się bezkarna. Przez tyle lat jej pomagałam, a ona tak mnie potraktowała. Pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście kwota pożyczki nie jest duża, a sprawa jest „rodzinna”, dlatego radzę na spokojnie przeanalizować dalsze postępowanie. Oczywiście możesz od razu iść do prawnika, by ten przygotował przedsądowe wezwanie do zapłaty i zaopatrzył je pieczęcią kancelarii.

Takie rozwiązanie wiąże się jednak z obowiązkiem poniesienia dodatkowych kosztów. Musisz bowiem mieć świadomość, że porada prawna plus podjęcie się przez adwokata przygotowania pisma to wydatek rzędu 200 zł (w zależności od kancelarii).

Dodam, że kosztów tych możesz już nie odzyskać – nie to są koszty stricte sądowe, dlatego sąd może o nich nie orzec w ewentualnym wyroku zasądzającym obowiązek zwrotu pożyczki.

Już z uwagi na powyższe oraz okoliczność, że chodzi o Twoją chrzestną, radzę spróbować rozwiązać sprawę polubownie. Możesz zaangażować kogoś z rodziny, by podjął się przeprowadzenia rozmowy z ciotką. Być może w grę wchodzi ratalna spłata zadłużenia.

Jeśli się nie uda, będziesz mogła jeszcze raz pomyśleć o wszczęciu sprawy sądowej. Tę możesz przeprowadzić w tanim i szybkim postępowaniu upominawczym – wzór pozwu o zapłatę znajdziesz na naszej stronie.

Pozew o zapłatę – wzór

Wcześniej możesz posłużyć się wzorem przedsądowego wezwania do zapłaty, którego wzór zamieszczam poniżej:

Wzór ostatecznego przedsądowego wezwania do zapłaty

Takowe należy doręczyć ciotce przed złożeniem pozwu o zapłatę. Tym razem jednak możesz wyznaczyć krótki i ostateczny termin zapłaty wynoszący np. 3 dni.

Twoja odpowiedź