Jak odzyskać zaliczkę z komisu samochodowego?

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać zaliczkę z komisu samochodowego?
Sandra zapytał 2 lata temu

Witam,

chodzi o żądanie zwrotu zaliczki za samochód – jak odzyskać zaliczkę z komisu samochodowego? przed zakupem auta wpłaciłam zaliczkę poprzez przelew na auto.

Niestety nie doszło do transakcji z przyczyn ode mnie niezależnych. Mimo SMS i kontaktu z komisem nie chcą zwrócić zaliczki w kwocie 500 zł.

Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy jest szansa na odzyskanie zaliczki?

Pozdrawiam Sandra.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry Sandro,

komis samochodowy otrzymał od Ciebie zaliczkę, która w przeciwieństwie do zadatku podlega zwrotowi, kiedy umowa sprzedaży nie dojdzie do skutku i niezależnie od tego z czyjej winy.

Komis odmawiając Ci zwrotu wpłaconej kwoty łamie przepisy, narażając się na pozew.

Radzę Ci nie odpuszczać, bowiem racja jest po Twojej stronie. Bez względu na okoliczności sprawy, komis zobowiązany jest dokonać zwrotu wpłaconej kwoty. W przeciwnym razie dojdzie do bezpodstawnego wzbogacenia, a po Twojej stronie powstanie roszczenie zwrotu zaliczki.

Skoro kierownik komisu nie odpowiada na Twoje prośby, to być może SMS za mało dla niego znaczy. Zatem przyszedł czas, by sprawa nabrała formalnego obrotu.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Uważam, że rozwiązaniem będzie skierowanie oficjalnego pisma – wezwanie do zwrotu zaliczki pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Pobierz poniższy formularz:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Przygotuj więc wezwanie do zwrotu wpłaconej kwoty, podając numer rachunku do wpłaty oraz zaznaczając krótki termin (np. 3 dni), po uchybieniu którego złożysz do sądu pozew o zapłatę.

Wezwanie możesz zanieść do komisu osobiście, prosząc o potwierdzenie odbioru (pieczątka z datą i podpis) lub przesłać na adres komisu listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Myślę, że oficjalne pismo wpłynie na właściciela komisu, który zdecyduje się jednak oddać zaliczkę. Powodzenia!

Franek T. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

mam podobnym problem ze sprzedającym samochód, zaliczka na samochód przelewem dotarła do sprzedającego, samochód znalazłem przez internet, spodobał mi się i zadzwoniłem do sprzedawcy, że go wezmę i że mogę wpłacić zaliczkę celem rezerwacji auta.

Tydzień później znalazłem lepsze auto w lepszej cenie i po rozmowie ze sprzedającym samochód, poprosiłem o zwrot zaliczki. Czy żądanie zwrotu zaliczki za samochód muszę przesłać pisemnie do sprzedającego, czy jak to jest?

To była taka zaliczka na samochód bez umowy, bo to było na odległość. Minął tydzień, a zaliczki wciąż nie ma na moim koncie, a miała być zwrócona następnego roboczego dnia, dlatego przeczuwam jakieś problemy.

Czy można jednoznacznie stwierdzić, że jeśli sprzedający nie odda pieniędzy i nie nawiąże ze mną kontaktu, to będzie to wyłudzenie zaliczki na samochód? proszę o szybką pomoc, bo nie wiem co robić!

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

7Marcin odpowiedział 2 lata temu

Witam. Jak odzyskać zaliczkę na poczet zakupu auta? mam problem z uzyskaniem zwrotu zaliczki. Umówiłem się na zakup auta ze sprzedawcą na podstawie faktury VAT – ja prowadzę DG a sprzedający firmę transportową – wpłaciłem 1500 zł zaliczki (mam potwierdzenie od sprzedającego).

Jednak po tygodniu okazało się, że mój leasingodawca nie może udzielić finansowania z powodu negatywnej oceny osoby, która miała mi sprzedać auto. Od tamtego czasu minęło już 2 tygodnie i sprzedający unika kontaktu, nie odbiera telefonu, nie odpisuje na SMS-y…

Czy jest jakaś możliwość wymuszenia zwrotu zaliczki za samochód poprzez postępowanie sądowe? Lub w jakikolwiek inny sposób z widzenia prawnego?

girlfromlechistan odpowiedział 1 rok temu

Witam. Jak odzyskać zaliczkę z komisu samochodowego? Chciałabym odzyskać zaliczkę na samochód, z którego zakupu ze względów osobistych zrezygnowałam. Dodam, że samochodu nawet nie widziałam na oczy i to była zaliczka w celu rezerwacji, gdyż rezerwacja trwała miesiąc. Kwota wynosi 3550 zł. Bardzo proszę o kontakt i pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam!

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

zaliczka podlega zaliczeniu na poczet ustalonej ceny. Jeśli nie doszło do zawarcia umowy kupna-sprzedaży umówionego samochodu zaliczka podlega zwrotowi.

Jeżeli do chwili obecnej sprzedający nie zwrócił wpłaconej zaliczki, należy zwrócić się do niego z żądaniem jej zwrotu. Zwrot zaliczki powinien nastąpić niezwłocznie po rezygnacji kupującego z zakupu.

Jeśli przyjmujący zaliczkę jest „oporny”, należy przesłać do niego pisemne żądanie zwrotu uiszczonej kwoty. Pismo warto dostarczyć sprzedającemu za pośrednictwem poczty listem poleconym, tak by uzyskać potwierdzenie odebrania przez sprzedającego wezwania do zwrotu zaliczki.

Pobierz poniższy wzór:

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

W piśmie warto wskazać termin zwrotu np. 7 dni i numer rachunku, na który zwrot ma zostać dokonany. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu należy przesłać do zaliczkobiorcy przedsądowe wezwanie do zwrotu zaliczki. Jeżeli sprzedający nie dokona zwrotu, można złożyć do sądu pozew o zapłatę.

Wzór ostatecznego przedsądowego wezwania do zapłaty

Mam jednak nadzieje, że szybko odzyskasz wpłaconą zaliczkę, bez potrzeby zakładania sprawy sądowej.

Na koniec dodam jeszcze, że liczę, iż pieniądze w znacznej kwocie – zbyt wysokiej jak na zaliczkę na zakup samochodu wpłaciłeś sprawdzonej osobie i znasz jej dane osobowe.

Piszę tak, bowiem pamiętam sprawę, w której przestępcy wyłudzali pieniądze właśnie na sprowadzenie zamówionego auta z zagranicy, a po wpłacie zaliczki na konto tzw. słupa kontakt się urywał. Na przestrzeni kilku lat przestępcy oszukali setki osób na miliony złotych.

Dziś trzeba być ostrożnym i należy pamiętać, że zaliczki nie są wymagane przez solidnych przedsiębiorców.

Trzymam jednak kciuki za to, by udało Ci się w krótkim czasie odzyskać zaliczkę. Powodzenia!

Julisz odpowiedział 1 rok temu

Witam, pobrałem pismo o zwrot zaliczki na samochód, mam nadzieję, że odzyskam pieniądze, zrezygnowałem z zakupu samochodu przez utratę pracy z powodu koronawirusa. Sprzedający kręci nosem i unika kontaktu, mam nadzieję, że pismo które ode mnie otrzyma, przemówi mu do rozsądku!

Tomek/Łódź odpowiedział 1 rok temu

A jak odzyskać zadatek za samochód? przelałem na konto komisu samochodowego 2 tyś. zł. obiecałem zakup auta w przyszłym miesiącu, sprawy jednak pokomplikowały się nieco bo znalazłem takie samo auto o kilka tyś zł taniej. Czy mogę zrezygnować z zakupu auta w komisie i poprosić o zwrot zadatku? proszę o szybką odpowiedź, nie zostało mi zbyt wiele czasu…

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Tomku, należy posłużyć się tutaj: Art. 394. Znaczenie zadatku

§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Jeśli więc niewykonanie umowy wynika z Twojej winy, nie możesz żądać zwrotu zadatku.

xx3 odpowiedział 1 rok temu

Witam, a czy zwrot zaliczki za samochód z salonu jest tak samo możliwy jak przy zakupie od osoby fizycznej lub z komisu?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Rezygnacja z zakupu samochodu w salonie i odzyskanie wpłaconej zaliczki jest jak najbardziej możliwe jak w przypadku innych podmiotów.

Twoja odpowiedź