Jak odzyskać zaliczkę z komisu samochodowego?

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać zaliczkę z komisu samochodowego?
AvatarSandra zapytał 7 miesięcy temu

Witam,

chodzi o żądanie zwrotu zaliczki za samochód – jak odzyskać zaliczkę z komisu samochodowego? przed zakupem auta wpłaciłam zaliczkę poprzez przelew na auto.

Niestety nie doszło do transakcji z przyczyn ode mnie niezależnych. Mimo SMS i kontaktu z komisem nie chcą zwrócić zaliczki w kwocie 500 zł.

Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy jest szansa na odzyskanie zaliczki?

Pozdrawiam Sandra.

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Dzień dobry Sandro,

komis samochodowy otrzymał od Ciebie zaliczkę, która w przeciwieństwie do zadatku podlega zwrotowi, kiedy umowa sprzedaży nie dojdzie do skutku i niezależnie od tego z czyjej winy.

Komis odmawiając Ci zwrotu wpłaconej kwoty łamie przepisy, narażając się na pozew.

Radzę Ci nie odpuszczać, bowiem racja jest po Twojej stronie. Bez względu na okoliczności sprawy, komis zobowiązany jest dokonać zwrotu wpłaconej kwoty. W przeciwnym razie dojdzie do bezpodstawnego wzbogacenia, a po Twojej stronie powstanie roszczenie zwrotu zaliczki.

Skoro kierownik komisu nie odpowiada na Twoje prośby, to być może SMS za mało dla niego znaczy. Zatem przyszedł czas, by sprawa nabrała formalnego obrotu.

Uważam, że rozwiązaniem będzie skierowanie oficjalnego pisma – wezwanie do zwrotu zaliczki pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Pobierz poniższy formularz:

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Przygotuj więc wezwanie do zwrotu wpłaconej kwoty, podając numer rachunku do wpłaty oraz zaznaczając krótki termin (np. 3 dni), po uchybieniu którego złożysz do sądu pozew o zapłatę.

Wezwanie możesz zanieść do komisu osobiście, prosząc o potwierdzenie odbioru (pieczątka z datą i podpis) lub przesłać na adres komisu listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Myślę, że oficjalne pismo wpłynie na właściciela komisu, który zdecyduje się jednak oddać zaliczkę. Powodzenia!

AvatarFranek T. odpowiedział 7 miesięcy temu

Dzień dobry,

mam podobnym problem ze sprzedającym samochód, zaliczka na samochód przelewem dotarła do sprzedającego, samochód znalazłem przez internet, spodobał mi się i zadzwoniłem do sprzedawcy, że go wezmę i że mogę wpłacić zaliczkę celem rezerwacji auta.

Tydzień później znalazłem lepsze auto w lepszej cenie i po rozmowie ze sprzedającym samochód, poprosiłem o zwrot zaliczki. Czy żądanie zwrotu zaliczki za samochód muszę przesłać pisemnie do sprzedającego, czy jak to jest?

To była taka zaliczka na samochód bez umowy, bo to było na odległość. Minął tydzień, a zaliczki wciąż nie ma na moim koncie, a miała być zwrócona następnego roboczego dnia, dlatego przeczuwam jakieś problemy.

Czy można jednoznacznie stwierdzić, że jeśli sprzedający nie odda pieniędzy i nie nawiąże ze mną kontaktu, to będzie to wyłudzenie zaliczki na samochód? proszę o szybką pomoc, bo nie wiem co robić!

Avatar7Marcin odpowiedział 4 miesiące temu

Witam. Jak odzyskać zaliczkę na poczet zakupu auta? mam problem z uzyskaniem zwrotu zaliczki. Umówiłem się na zakup auta ze sprzedawcą na podstawie faktury VAT – ja prowadzę DG a sprzedający firmę transportową – wpłaciłem 1500 zł zaliczki (mam potwierdzenie od sprzedającego).

Jednak po tygodniu okazało się, że mój leasingodawca nie może udzielić finansowania z powodu negatywnej oceny osoby, która miała mi sprzedać auto. Od tamtego czasu minęło już 2 tygodnie i sprzedający unika kontaktu, nie odbiera telefonu, nie odpisuje na SMS-y…

Czy jest jakaś możliwość wymuszenia zwrotu zaliczki za samochód poprzez postępowanie sądowe? Lub w jakikolwiek inny sposób z widzenia prawnego?

Twoja odpowiedź