Jak ogłosić upadłość i gdzie znajdę informacje o zadłużeniu?

Kategoria: Upadłość konsumenckaJak ogłosić upadłość i gdzie znajdę informacje o zadłużeniu?
Iza zapytał 9 miesięcy temu

Jak ogłosić upadłość i gdzie znajdę informacje o zadłużeniu? Bardzo proszę o radę i pomoc.

Jestem w ciężkiej sytuacji materialnej, mąż odszedł rok temu i wszystkie długi, których narobił spadły na mnie.

Uciekł za granicę, jestem sama z dziećmi, w trakcie rozwodu, nie płaci alimentów. Jedyne co udało mi się uporać to rozdzielność majątkową z datą wsteczną listopad 2018 r.

Na jaw wychodzą kolejne długi, nawet nie wiem, gdzie sprawdzić ile ich jest.

Poradzono mi ogłoszenie upadłości, tylko nie wiem jak się do tego zabrać i ile to kosztuje.

Komornik na pensji, nie wiem, od czego zacząć. Proszę o radę.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam Panią,

rzeczywiście, jeśli długi nie pochodzą od Pani, lecz od męża a na Panią spadł obowiązek ich spłaty, warto na poważnie rozważyć kwestię złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Przed przygotowaniem wniosku upadłościowego, należy jednak podjąć starania celem ustalenia listy wierzytelności. Zatem zachęcam do sięgnięcia po informacje znajdujące się w BIK. Wydruk z BIK może okazać się pomocny w przygotowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz może stanowić załącznik do wniosku.

Jeśli nie wszystkie wierzytelności zostaną ujawnione we wniosku, nie należy się martwić. Należy jednak zaznaczyć, że są to długi męża o istnieniu, których nie miała Pani pojęcia, dlatego nie zna Pani pełnej listy wierzycieli. Sąd rozpoznając Pani wniosek pozytywnie i tak wezwie wierzycieli do ujawnienia się w zakreślonym terminie.

Odnośnie już samej upadłości to należy rozpocząć od przygotowania wniosku. Sam wniosek nie jest skomplikowany, dlatego będąc w posiadaniu odpowiednich dokumentów – umowy kredytowe, wyroki i nakazy zapłaty, orzeczenie o rozdzielczości majątkowej z datą wsteczną, wydruk z BIK itp. powinna Pani uporać się z wnioskiem.

Należy jednak rzetelnie uzasadnić wniosek, podając, że długi pochodzą od męża, że nie była ich Pani świadoma, dopóki mąż nie opuścił rodziny i że w trakcie jest sprawa rozwodowa.

Samo złożenie wniosku nie jest kosztowne – opłata wynosi zaledwie 40 zł. Po złożeniu wniosku należy czekać na informacje z sądu.

Myślę, że ma Pani duże szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dlatego nie należy sprawy odwlekać.

Zachęcam do pobrania gotowego wniosku wraz z przykładem:

Wniosek o upadłość konsumencką

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź