Jak ściągnąć alimenty gdy partner zniknął?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak ściągnąć alimenty gdy partner zniknął?
Marta zapytał 11 miesięcy temu

Witam. 9 lat temu sąd zasądził od mojego byłego męża alimenty na naszą córkę, niestety do dnia dzisiejszego nie wpłacił ani złotówki z zasadzonych mu alimentów (dodam, że alimentów z funduszu nie pobieram, gdyż ponownie wyszłam za mąż). Złożyłam wniosek do komornika o egzekucję należnych pieniążków na córkę, niestety minęło kilka lat, a komornik nic nie zrobił. Niestety problem polega na tym, że były mąż nie ma stałego meldunku ani nie przebywa pod ostatnim wskazanym adresem. Jednym słowem zniknął. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety taka jest prawda, że dłużnik przez lata może skutecznie uchylać się od obowiązku regulowania długów. Wystarczy, że pozbędzie się majątku lub wyjedzie za granicę, by egzekucja prowadzona przez komornika w Polsce okazała się nieskuteczna.

Pocieszające jest to, że dług alimentacyjny w stosunku do dziecka nie ulega przedawnieniu, dopóki to nie osiągnie pełnoletności. Dopiero po wejściu przez wierzyciela alimentacyjnego w pełnoletność, rozpoczyna swój bieg termin przedawnienia roszczenia alimentacyjnego i wynosi on trzy lata.

Niemniej uważam, że nie należy bezczynnie czekać – skoro komornik ma związane ręce, a ojciec dziewczynki czuje się bezkarny, być może warto zaangażować w sprawę organy ścigania.

Myślę, że powinna Pani udać się na komisariat policji lub do prokuratury i tam złożyć zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji, można też złożyć pisemny wniosek jako zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji, wzór takiego wniosku zamieszczam poniżej:

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niealimentacji wzór

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Należy dokonać zgłoszenia, że pomimo prawomocnego wyroku alimentacyjnego ojciec dziecka nie wywiązuje się w żadnym zakresie z nałożonego na niego obowiązku.

Na potwierdzenie podnoszonych okoliczności, należy przedłożyć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji.

Składając zawiadomienie, musi Pani poinformować policję, że nie zna miejsca pobytu dłużnika. Jednakże, aby ułatwić przebieg postępowania, może Pani wcześniej zapytać rodzinę męża lub wspólnych znajomych czy mają oni wiedzę na temat jego miejsca pobytu.

Na koniec zaznaczę, że jeśli faktycznie Pani były mąż nigdy nie regulował zasądzonych alimentów, ewentualny wyrok sądu karnego może okazać się dla niego odpowiednią motywacją.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź

19 + 17 =