Jak spłacić dług za abonament RTV w imieniu mamy?

Kategoria: Abonament RTVJak spłacić dług za abonament RTV w imieniu mamy?
Kasia zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry. Moja mama pracuje za granicą, ma mieszkanie w Polsce i zarejestrowany odbiornik TV. Zapomniała opłacić upomnienia za zaległy abonament RTV przez kilka miesięcy, otrzymała pismo z Urzędu Skarbowego o zamiarze ściągnięcia długu z konta bankowego.

Problem w tym, że nie ma konta w banku. Urząd nie chce udzielić mi informacji – co będzie dalej, ponieważ nie mam upoważnienia od mamy. Poczta nie odpowiada na e-mail. Ja chciałabym spłacić ten dług w imieniu mamy, ale nie wiem do kogo, bo na poczcie nie mogę już tego zrobić, skoro przekazano sprawę do urzędu.

Boje się, że zostanie wszczęte jakieś postępowanie sądowe. Mama na razie nie może przyjechać do Polski. Jak mogę to rozwiązać, podkreślam, że chce spłacić ten dług za abonament RTV. Uprzejmie proszę o radę.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli mama nie posiada konta bankowego, to Urząd Skarbowy, jako organ egzekucyjny będzie szukać innego majątku do zajęcia.

Najczęściej dochodzi do zajęcia świadczenia emerytalnego, renty, wynagrodzenia za pracę, nadpłaty z podatku. Dopiero kiedy egzekucja z tych składników majątku i wierzytelności okaże się nieskuteczna organ egzekucyjny będzie szukał innych możliwości – zajęcie ruchomości, nieruchomości, a jeśli tych dłużnik nie posiada, z czasem umorzy postępowanie jako nieskuteczne.

Jeśli jednak planujesz spłacić zobowiązanie za mamę, należy ustalić właściwy rachunek. Myślę, że mama, podejmując nawet telefoniczny kontakt z Urzędem Skarbowym, będzie w stanie otrzymać informacje o wysokości zobowiązania oraz numerze rachunku do spłaty.

Radzę więc, by powołując się na tytuł wykonawczy, który został mamie doręczony, podjęła ona telefoniczny kontakt z US, wyjaśniając, że chce spłacić należność, jednak w tym momencie nie przebywa w Polsce.

Inną możliwością jest przesłanie Ci pełnomocnictwa w formie pisemnej dla załatwienia tej właśnie sprawy w US. Kolejna możliwość to rejestracja na koncie abonenckim lub telefon na infolinię KRRiT. Czynności tych musi dokonać jednak mama (albo osoba, której mama poda swoje dane).

Jak widzisz, możliwości jest naprawdę wiele. Mam nadzieje, że uda Ci się z nich skorzystać.

Na koniec napiszę, że musicie również zająć się obowiązkiem wyrejestrowania TV (istnieje możliwość złożenia wniosku także przez internet).

Powodzenia!

Twoja odpowiedź