Jak sprawdzić jaki komornik zajął konto bankowe?

Forum prawneKategoria: KomornikJak sprawdzić jaki komornik zajął konto bankowe?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam. Jak sprawdzić jaki komornik zajął konto bankowe? sytuacja jest taka: komornik zablokował mi rachunek bankowy, ale sprawa do niego przeszła od innego komornika, teraz już spłaciłem wszystkie długi, ale rachunek pozostaje nadal zablokowany.

Komornik twierdzi, że on zdjął blokadę z konta bankowego, a blokada wciąż jest, kontaktowałem się z bankiem i oni też nie wiedzą, jaki komornik zablokował moje konto, pytanie brzmi: jak sprawdzić który komornik zablokował moje konto?

Jest to uciążliwe dla mnie, ponieważ przez wciąż zablokowane konto nie mogę funkcjonować… gdzie i jak sprawdzić zajęcie komornicze i skłonić komornika do odblokowania konta?

Imię:
leszek

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

w myśli przepisom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe banki prowadzą system teleinformatyczny obsługujący zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego.

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika, bank wykonuje za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – tak art. 112 ustawy.

Co więcej, komornik doręcza pisma bankowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, a bank wnosi pisma do komornika wyłącznie za pośrednictwem tego systemu (art. 893 kpc.).

Zajęcie rachunku następuje więc przez przesłanie do banku informacji o zajęciu i zakazie wypłat, aż do zaspokojenia podanej w piśmie kwoty.

Odpis zawiadomienia przesłanego do banku, komornik doręcza również dłużnikowi. Powyższy obowiązek wynika z przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z rachunku bankowego (art. od 889 do 893).

W Twoim posiadaniu powinno więc znajdować się pismo od komornika dotyczące egzekucji z rachunku bankowego.

Niemniej jednak bank posiada nie tylko dane komornika, który nie zdjął zajęcia, ale również sygnaturę postępowania egzekucyjnego w związku, z którym nastąpiła blokada konta.

Dziwi mnie więc okoliczność, którą podniosłeś, a mianowicie, że bank poinformował Cię, iż nie wie, który komornik blokuje konto. Radzę jeszcze raz skontaktować się z bankiem, a po uzyskaniu niezbędnych danych złożyć skargę na czynność komornika w przedmiocie zajęcia rachunku pomimo spłaty wierzytelności.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór
AvatarJarek odpowiedział 1 rok temu

Witam. Czy komornik bez wcześniejszego powiadomienia mnie może zająć konto bankowe, wynagrodzenie itp.? Tydzień temu dowiedziałem się, że mam zajęte konto w banku, dziś dowiaduje się, że mam zajęte wynagrodzenie w pracy, problem w tym, że nie dostałem na to żadnego pisma do tej pory, czy komornik najpierw zajmuje, a później informuje dłużnika? Ma takie prawo?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Jarku,

komornik nie ma prawa blokować konta bankowego oraz wynagrodzenia jednocześnie, ponieważ dochodzi wtedy do podwójnego potrącenia z tych samych środków pieniężnych. Raz potrącone środki np. pensja – nie może być potrącona po raz kolejny, gdy wpływa na rachunek bankowy zajęty przez komornika.

Jeśli komornik zajmuje pensję i dodatkowo blokuje konto bankowe, to należy sprzeciwić się takiemu zajęciu i złożyć u komornika wniosek o ograniczenie zajęcia z konta bankowego, pobierz poniższy wzór formularza:

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego (gdy komornik zajmuje już wynagrodzenie lub inne świadczenie)

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór
Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór
Avatare44 odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, dostałam pismo o zajęciu rachunku bankowego przez komornika, nie wpływa na ten rachunek pensja, tylko przelewy od osób prywatnych czy w takim wypadku komornik może zabierać mi środki? Np., jeśli ktoś zrobi mi przelew 500 zł to czy komornik mi to zabierze?

I jeszcze mam takie pytanie, jeśli jestem upoważniona do konta czyjegoś to czy komornik z tego konta też może ściągnąć?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Dla komornika nie będzie miało to znaczenia, że na Twoje konto bankowe wpływają przelewy od osób trzecich. Komornik z pewnością zajmie te pieniądze na koncie i niestety będzie miał do tego pełne prawo. Co innego, jeśli na Twoje konto bankowe wpływałyby pieniądze ze świadczeń wyłączonych spod egzekucji komorniczej, bowiem takich środków komornik zajmować nie może.

A jeśli jesteś upoważniona do czyjegoś konta bankowego, to komornik nie powinien środków z tego konta zająć, ponieważ właścicielem tego konta jest osoba trzecia, wobec której nie toczy się postępowanie egzekucyjne.

AvatarJarosława odpowiedział 1 rok temu

Witam, komornik zablokował mi konto bankowe, do którego wpływa mi wynagradzanie, umawiałam się z komornikiem na spłatę w ratach. Czy jest możliwość, żeby komornik odblokował mi konto? jakie są dalsze działania? i czy komornik ma prawo wejść na konto bez mojej wiedzy? bo nie zostałam o tym poinformowana… czy mam napisać pismo do izby komorniczej?

AvatarONA odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie. Chodzi o odblokowanie konta przez komornika. Miałam zablokowane środki na koncie bankowym przez komornika. Po rozmowie telefonicznej dogadałam się z nim. Dziś komornik rano mailem wysłał mi powiadomienie, że wysłał elektronicznie odblokowanie środków na koncie. Jak długo trwa to po stronie banku? Zwolnienie tej blokady? Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję.

AvatarRochi odpowiedział 1 rok temu

Witam, chciała bym wiedzieć, ile zajmie komornikowi odnalezienie nowego konta bankowego, do jego zablokowania? Jak szybko znajdzie się ta informacja w systemie ognivo, i jak mogę się skontaktować lub znaleźć komornika, jeśli cała korespondencja i papiery zostały zagubione lub zniszczone przez wodę, ponieważ mieszkanie ucierpiało w powodzi?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Jeśli pytasz: ile zajmuje komornikowi znalezienie nowego konta bankowego, to sytuacja wygląda mniej więcej tak:
Jeśli komornik zablokował Ci konto bankowe, i wpływają na to konto jakieś środki i komornik je Ci zajmuje, to jeśli założysz nowe konto bankowe i komornik zorientuje się, że nagle na zablokowanym koncie nie wpływają nowe środki, to komornikowi zapali się czerwona lampka i zacznie zastanawiać się, gdzie podziewają się dotychczasowe wpływy na zablokowane konto.

W tym momencie komornik w porozumienie z wierzycielem, odpyta system OGNIVO w poszukiwaniu innych Twoich kont, które mogłeś założyć w nowym banku.

System OGNIVO bardzo szybko wskaże nowo założone rachunki bankowe należące do Ciebie i komornik zajmie je bardzo szybko. Gra jest niewarta świeczki, poza tym bawienie się w kotka i myszkę z komornikiem to nie przelewki.

Pytasz też jak skontaktować się z komornikiem, jeśli masz zajęte konto bankowe, to po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej, powinieneś ujrzeć n. sygnatury akt, po której z łatwością dojdzie, o jaki dług chodzi i kim jest komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne.

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania dwóch artykułów, dzięki którym znalezienie komornika będzie znacznie prostsze:

Jak sprawdzić zajęcie komornicze

i

Jak znaleźć swojego komornika

AvatarDominika odpowiedział 1 rok temu

Gdzie można sprawdzić który komornik prowadzi moją sprawę. Ponieważ od jakiegoś czasu bank nie przekazuje moich środków, a zarazem środki są zatrzymywane w banku i nieprzekazywane komornikowi, jak to się dowiedzieć o przyczynę tej sytuacji ewentualnie co mam dalej zrobić, żeby mi komornik odblokował konto bankowe? Z poważaniem Dominika.

Twoja odpowiedź