Jak wykupić zadłużone mieszkanie komunalne?

Forum prawneKategoria: DługiJak wykupić zadłużone mieszkanie komunalne?
AvatarSzczesny zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry,

Chciałbym wykupić mieszkanie komunalne rodziców. Niestety rodzice nie mieszkają w tym mieszkaniu i utracili prawo do tego lokalu. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są możliwości odzyskania prawa do lokalu a tym samym możliwości jego wykupu.

Mieszkanie jest zadłużone, więc skoro rodzice i tak muszą spłacić dług, to wolałbym, aby to zakończyło się możliwością wykupu.

Jestem gotowy do spłaty i wykupu w imieniu rodziców, ale sytuacja jest patowa. Rodzice do polski nie wrócą, a Pani z administracji mi powiedziała, że wiedzą, że tam nikt nie mieszka i od 2016 nie mają oni prawa do tego lokalu. Czy jest jakieś wyjście z sytuacji?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witaj,

jeśli administracja mieszkania wie, że w przedmiotowym lokalu od 2016 roku nikt nie mieszka, a byli najemcy przebywają na stałe za granicą, będzie trudno wynegocjować wznowienie umowy, a tak dokładnie to nawet niewznowienie umowy, lecz zawarcie umowy najmu mieszkania komunalnego z inną osobą.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o lokalach komunalnych, prawo do zajęcia mieszkania po wygaśnięciu umowy najmu mają inne stale zamieszkujące w lokalu osoby.

Skoro nikt z Twojej rodziny w przedmiotowym lokalu nie mieszka, brakuje argumentów, które można użyć, by przekonać urząd do swoich racji.

Oczywiście możesz próbować. Jednak tak jak napisałam, nie wiem, czy Twój wysiłek przyniesie skutek. Również ze względu na okoliczność, że na mieszkania komunalne jest wielu chętnych.

Na przydział lokalu komunalnego/socjalnego czeka wiele rodzin w trudnych sytuacjach materialno-bytowych. Dodatkowo być może w lokalu zajmowanym przez Twoich rodziców mieszka już ktoś inny.

Niemniej jednak możesz próbować zrealizować swój plan, pisząc podanie do urzędu. W piśmie musisz wykazać chęć spłaty zadłużenia oraz podnieść więź z mieszkaniem, w którym się wychowałeś oraz z samym miastem.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź