Jak znaleźć kontakt z komornikiem?

Forum prawneKategoria: KomornikJak znaleźć kontakt z komornikiem?
de322 zapytał 2 lata temu

Witam, jak znaleźć kontakt z komornikiem? Znalazłem na waszej stronie podobne pytanie i zgodnie z zaleceniami zarejestrowałem się w BIK i zapłaciłem za raport, w którym takich informacji nie ma gdzie i w jaki sposób mogę szukać takich informacji, komornik nie zajmuje mi konta ani wypłaty natomiast wiem, że na pewno jestem dłużny.

Niestety przez to, że sprawa jest bardzo stara, z 2013 r. i fakt, że od tamtego czasu kilkakrotnie zmieniałem zamieszanie, to zagubiłem dokumenty i na dzień dzisiejszy ani komornik niestety nie może znaleźć mnie, ani ja jego. Mam jedynie numer sprawy, i adres sądu, w którym się odbyła.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności muszę napisać, że poszukiwanie komornika jest zbędne. Jeśli Twoje konta bankowe są wolne od zajęcia i podobnie wynagrodzenie za pracę, to znaczy, że obecnie nie toczy się przeciwko Tobie żadne postępowanie egzekucyjne.

Powyższe oznacza, że nawet kontakt z komornikiem, który w przeszłości prowadził egzekucję przeciwko Tobie nie będzie zasady. Musisz bowiem wiedzieć, że po umorzeniu postępowania egzekucyjnego komornik zwraca wierzycielowi wszelkie dokumenty i nie zajmuje się już sprawą.

Niemniej w kolejnym czasie wierzyciel może złożyć ponowny wniosek o przeprowadzenie egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi wybierając swobodnie komornika – tego co prowadził wcześniejszą egzekucję, lub każdego innego.

Dodam również, że dla komornika nie będzie mieć znaczenia, czy wierzyciel przedłoży mu aktualny adres dłużnika. Poszukując majątku dłużnika, komornik posługuje się jego numerem PESEL, dlatego bez problemu namierza konta bankowe dłużnika, dochody (wynagrodzenie za pracę, świadczenia z ZUS), należności z US (zwroty z podatku).

Powyższe potwierdza to co napisałam wyżej – jeśli egzekucja przeciwko Tobie byłaby w toku, z całą pewnością komornik zająłby rachunki bankowe, których jesteś posiadaczem i wynagrodzenie za pracę.

Piszesz jednak, że zależy Ci na ustaleniu, co się dzieje z długami. Należy więc dotrzeć do wierzycieli. Możesz to zrobić, korzystając z BIK lub kontaktując się z sądem, który orzekał w sprawie, celem ustalenia, jaka firma była powodem.

Następnie wiedząc już, komu jesteś dłużny pieniądze, możesz podjąć kontakt z wierzycielami celem ustalenia spłaty długu.

Musisz mieć jednak świadomość, że dług mógł zostać sprzedany, przez co doszło do zmiany wierzyciela. Dziś Twoje zobowiązanie może być w dyspozycji firmy windykacyjnej – do której musisz dotrzeć.

Na koniec dodam, że jeśli nie uda Ci się dotrzeć do informacji o nieuregulowanych długach, warto rozważyć zabezpieczenie środków finansowych na spłatę zobowiązań w razie ewentualnej egzekucji komorniczej w przyszłość, tak by po otrzymaniu informacji o zajęciu przez komornika rachunku bankowego mieć możliwość szybkiej spłaty należności.