Jednoosobowa działalność gospodarcza a dług w ZUS i US

Forum prawneKategoria: DługiJednoosobowa działalność gospodarcza a dług w ZUS i US
AvatarMariusz K zapytał 2 miesiące temu

Witam serdecznie, w 2013 roku założyłem firmę jednoosobową, która mi nie poszła, jak bym tego chciał i życie potoczyło się całkiem inną drogą, skupiłem się na nim, a nie na tym, że posiadam firmę.

Po paru latach oprzytomniałem i stwierdziłem, że trzeba zrobić porządek i postanowiłem wyjechać w celu zarobienia pieniędzy na spłatę i tu też nie było kolorowo.

Firma widnieje do dziś, ja nie uiściłem ani jednego podatku i o ile pamiętam, to może ze dwa razy ZUS zapłaciłem i tak do dziś i nie mam zielonego pojęcia, od czego zacząć, żeby nie pójść do więzienia za długi.

Chciałbym to spłacić wszystko, bo na pewno tam jest potężna kwota, ale boje się iść do urzędu, żeby zamknąć firmę, a co dopiero do ZUS-u czy urzędu skarbowego.

Proszę o pomoc z góry dziękuję.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam Pana,

bez względu na obawy, które źle Pana prowadzą, należy jak najszybciej zamknąć fikcyjną firmę. Piszę fikcyjną, bowiem nie jest ona faktycznie prowadzona, zatem trudno nazwać ją inaczej.

Jednakże za terminem „fikcja” mogą kryć się dla Pana pewne plusy. Otóż jeśli nie prowadzi Pan działalności zarobkowej, nie podejmuje żadnych czynności związanych z pozyskaniem klientów, nie reklamuje swoich usług, nie generuje zysków, nie posiada lokalu itp., to faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie powinien Pan podlegać obowiązkowi zapłaty składek ZUS.

Krótko mówiąc, sam wpis w CEIDG nie przesądza o tym, że firma była faktycznie prowadzona. Kontaktując się z ZUS, musi Pan złożyć wniosek o anulowanie naliczonych składek na podstawie braku obowiązku ubezpieczenia. Batalia z ZUS-em może nie być łatwa, jednak gra jest warta świeczki.

Nie wiem, czy Pan pamięta sytuacje wielu kobiet, które walczyły z ZUSem o prawo do zasiłku macierzyńskiego, a wcześniej chorobowego, kiedy organ rentowy chciał im to prawo odebrać, powołując się na fikcyjną rejestrację firmy. U Pana sytuacja jest odwrotna –  Pan musi wykazać, że firmy nie prowadził.

Odnośnie US, to pewnie nie posiada Pan żadnych zadłużeń. Podatek generują przychody, a tych Pan nie uzyskiwał. Innym problemem może być brak deklaracji. W grę więc wchodzą ewentualne kary skarbowe.

Natomiast co do samego zamknięcia firmy to należy się udać do wybranego Urzędu Gminy. Formalności jest niewiele, a może być jeszcze mniej, jeśli wyśle Pan wniosek elektronicznie korzystając ze strony https://prod.ceidg.gov.pl/.

Wówczas do urzędu uda się Pan jedynie by potwierdzić swoje dane i złożyć podpis. Jestem przekonana, że żadne nieprzyjemności tam Pana nie spotkają.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź