Klient dłużnik z Austrii – jak odzyskać pieniądze za usługę?

Kategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaKlient dłużnik z Austrii – jak odzyskać pieniądze za usługę?
KKS zapytał 1 miesiąc temu

Witam

Mam problem z klientem z Austrii. Montowaliśmy u niego w Linzzu bramy garażowe. Zamawiał kilka razy do tego ostatniego z maja 2021. Wpłacił zaliczkę 50%, czyli 15889,50 zł w kwietniu, w maju wystawiłem fakturę końcową wraz z dostawą do klienta. Przelew do dzisiaj nie dotarł. Klient jest obywatelem Austrii, podpisał fakturę końcową, na kilka moich próśb o wpłatę nie odpowiedział.

Fakt, że ja nie umiem Niemieckiego, kontaktuję się z Nim mailowo tłumacząc tekst. Z klientem skontaktował mnie Polak który dobrze się z nim zna. Zrealizował dla tego klienta kilka zamówień, do tej pory nie było problemów z płatnością.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności mogę napisać, że posiadasz szereg narzędzi, które można skutecznie wykorzystać w drodze do odzyskania pozostałej części zapłaty.

Zaznaczę, że okoliczność, iż kontrahent mieszkania nie prowadzi działalność na terenie Austrii, nie ma żadnego znaczenia, bowiem Polska związana jest wieloma normami z innymi państwami Unii Europejskiej, co ułatwia uzyskanie nakazów zapłaty przeciwko zagranicznym podmiotom oraz przeprowadzenie ewentualnego postępowania egzekucyjnego.

Niemniej, zanim wejdziesz na oficjalną drogę odzyskiwania długu, radzę Ci wystosować do dłużnika oficjalne wezwanie do zapłaty.

Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz pisemne wezwanie w języku, którym posługuje się dłużnik i prześlesz mu listem poleconym, zachowując potwierdzenie nadania. W piśmie należy zakreślić krótki termin do zapłaty, np. 7 dni oraz żądać zapłaty odsetek, oraz rekompensaty w wysokości 70 euro, o której mowa w art. 10 ustęp 2 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Należy również wskazać, że jeśli zakreślony termin upłynie bezskutecznie, zostanie złożony do sądu pozew o zapłatę.

Wyjaśnię, że wysokość odsetek możesz łatwo obliczyć, posługując się tzw. kalkulatorem odsetek. Natomiast sporządzenie/przetłumaczenie wezwania do zapłaty w języku niemieckim, warto zlecić kompetentnej osobie.

Dalej wyjaśnię, że jeśli w wyznaczonym terminie dłużnik nie podejmie kontaktu oraz nie ureguluje zapłaty, zasadne będzie złożenie do sądu pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty.

Twoja odpowiedź