Komornik chce zająć mój dom za długi brata?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik chce zająć mój dom za długi brata?
AvatarKarolina. zapytał 12 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Mam problem z bratem, który postaram się opisać jak najdokładniej i proszę o pomoc. Mam brata, który jest synem mojego ojca (mamy inne matki). Kilka dni temu do mojej mamy przyszedł komornik i powiedział, że brat ma dług na 9 tysięcy i że jeżeli tego nie spłaci, komornik wystawi nieruchomość na licytację, by pokryć ten dług. Nieruchomością jest dom, w którym obecnie mieszka tylko moja mama (77 lat).

Dom jest własnością moją, mojego brata oraz mojej mamy. Mój brat razem z moim ojcem odziedziczyli ten dom po połowie po mojej babci, a matce mojego ojca. Potem po śmierci ojca tą jego pół domu odziedziczyliśmy my troje – ja (po ojcu), moja mama (po mężu) i brat (po ojcu). Więc brat posiada połowę po babci oraz 1/3 z połowy po ojcu. Także ma większość. Wszyscy jesteśmy tam zameldowani.

Czy możliwe jest, by komornik wystawił dom na licytację komorniczą? jeśli tak to czy za 9 tysięcy długu? Czy miałabym możliwość pierwokupu? Chciałabym uwolnić mamę przed innymi długami mojego brata, jeśli są. Z bratem jest słaby kontakt, przez telefon powiedział mamie, że on wszystko zapłacił i się rozłączył. Mama jest zdecydowana iść do komornika, by spłacać te 9 tysięcy.

Jest to dla mnie nie do pomyślenia, by 77-letnia kobieta spłacała z emerytury długi syna. Co można zrobić, by uchronić się przed innymi długami brata i podobnymi sytuacjami. Dodam, że brat mieszka od ok. 20 lat w innym domu (i tu też się komplikuje). Ten dom należy do jego żony, kupiła to przed ślubem z moim bratem, obecnie nie mieszka tam, bo są w separacji lub po rozwodzie, tego nie wiem.

Brat mieszka tam z synem pełnoletnim, a jego żona się wprowadziła z ich 16-letnią córką. Komornik tam był, ale jak powiedział mojej mamie – nikogo nie było. Brat ma lub miał firmę, wszystkie listy przychodzą na adres zameldowania, czyli do mamy, poleconych mama nie odbiera. Po inne listy brat nie przychodzi. Bardzo proszę o pomoc, co można zrobić w tej sprawie?

Serdecznie pozdrawiam.
Karolina.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Karolino,

uważam, że do licytacji udziału brata w przedmiotowej nieruchomości nie dojdzie. Bo musisz wiedzieć, że komornik nie będzie miał prawa licytować całego domu, lecz tylko udział przysługujący bratu.

Wątpię więc, by znalazł się kupiec – osoba obca – zainteresowana takim zakupem. Oczywiście, jako współwłaściciele macie Panie możliwość skorzystania z pierwszeństwa zakupu. Powyższe wynika z regulacji art. 958 kpc. i następnych. Prawo odkupu przysługuje również współwłaścicielom jeżeli nikt do licytacji nie przystąpił.

Pytasz, jak uniknąć problemów z ewentualnymi długami brata. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyjście ze współwłasności. Jeśli mama posiada oszczędności, a wydaje się, że tak, ponieważ miała zamiar spłacić długi syna, z tych pieniążków może odkupić jego udział.

Należy jednak działać ostrożnie, tak by wierzyciele nie zarzucili Wam działania na ich niekorzyść. Najlepiej będzie jeśli ze spłaty brat zaspokoi wierzytelność, którą chce odzyskać komornika.

Sprawę odkupienia udziału należącego się bratu można załatwić szybko, korzystając z usług notariusza.

AvatarRobert odpowiedział 12 miesięcy temu

Po pierwsze – za mały dług ruchomość nie jest wystawiana na licytację, bo nie można, dług musi być duży, żeby mogło dojść do zlicytowania, a po drugie takiego domu nikt nie kupi, bo są do tego domu więcej właścicieli, tak że spokojna głowa.

Twoja odpowiedź