Komornik chce zająć samochód mimo ugody którą zawarliśmy?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik chce zająć samochód mimo ugody którą zawarliśmy?
Użytkownik zapytał 4 lata temu

Witam, dogadałam się z komornikiem i mamy ugodę, że będę płacić miesięczne raty w wysokości 200 zł, gdy będę mieć więcej dam więcej. Kwota zadłużenia to 9 tysięcy. Mam zajęte konto bankowe. Podczas zajmowania samochodu, komornik powiedział, że nie zostanie on sprzedany, ale będzie zajęty, a ja mam płacić te raty tak, jak się umówiliśmy.

Ale najlepiej będzie, jeśli spłacę całość. Ale do rzeczy, wczoraj przyszło mi pismo, że jeśli w ciągu 7 dni nie spłacę zadłużenia, komornik sprzeda auto. Mam auto starego grata z 2000 rocznika wart może z 800/1000 zł na aucie zależy mi bardzo.

Mam chorą córkę, przejeżdżam często dużo kilometrów do specjalistów, jestem w ciąży i nie wyobrażam sobie jeździć inaczej. Jest szansa, by komornik auta mi nie zabrał? jakieś pismo do komornika?

12 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, bardzo mi przykro, że komornik nie pozwolił Ci wywiązać się z ugody. Bo niestety przyznać muszę, że podjęte przez komornika kroki nie są w żaden sposób zasadne.

Przede wszystkim sprzedaż samochodu za kwotę kilkuset złotych nie bardzo przybliży Cię do spłaty długu, pozbawi Cię jednak możliwości swobodnego poruszania z chorym dzieckiem.

Okoliczność ta nie jest bez znaczenia, dlatego bazując na niej, należy złożyć wniosek o ograniczenie zajęcia. Wydaje mi się, że powinnaś wystosować dwa pisma.

Pierwsze to wniosek do komornika o ograniczenie zajęcia na ruchomości (samochodzie) i potwierdzenie chęci spłaty długu w ratach po 200 zł miesięcznie. We wniosku możesz powołać się na zapis art. 829 pkt 9 kpc. traktujący, że spod egzekucji wyłączone są przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.

Do wniosku dołącz proszę zaświadczenie lekarskie, dotyczące córki lub inną dokumentację świadczącą o potrzebie częstych wyjazdów z dzieckiem na leczenie, lub rehabilitację.

Drugie pismo dostarcz wierzycielowi. Pamiętaj, że to on w dużej mierze kreuje przebieg postępowania egzekucyjnego. Wierzyciel może złożyć wniosek rozszerzający egzekucję komorniczą, ale ma również prawo wnioskować o umorzenie postępowania co do wybranych przedmiotów majątkowych dłużnika.

We wniosku o zwolnienie spod zajęcia samochodu opisz swoją sytuację materialno-bytową, okoliczność zawarcia ugody z komornikiem oraz podnieś, że samochód przedstawia znikomą wartość, a jednak jest niezbędny Twojej rodzinie.

Jeżeli powyższe nie przyniesie skutku i komornik dokona zajęcia samochodu, masz prawo zaskarżyć jego decyzję do sądu, podnosząc zarzut nadmierności egzekucji.

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Proponuję przeczytać ten artykuł: Kiedy komornik nie może zająć samochodu?

ktoś odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam zajęty samochód przez komornika sądowego i dzisiaj mam jechać do Gdańska, bo komornik ogłosił na mój samochód licytację komorniczą a mam chorą żonę, jest po operacji żołądka i jeżdżę z nią na chemioterapię i po różnych lekarzach i bez auta to po prostu leżę, wysyłałem do komornika zdjęcia potwierdzające chorobę żony, co można w takim wypadku zrobić?

Dawid odpowiedział 4 lata temu

Witam, dziś dostałam pismo od komornika zwykłym listem, żeby dostarczyć osobiście pojazd na licytację komorniczą. Czy muszę to zrobić? zaznaczam, że samochód jest zepsuty i nie mam możliwości osobistego wstawienia się. Czy to jest konieczne? Co się stanie, jak tego nie zrobię? Dług opiewa na kwotę 900 zł. W liście od komornika podany jest także numer konta, żeby spłacić zadłużenie. Co zrobić?

el29 odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry na 20 listopada mam zapowiedzianą licytację samochodu u komornika. Mam dwóch komorników, który zajmuje mi pensję i rachunek bankowych, pozostawiając mi kwotę wolną. Komornik, który mi chce zlicytować samochód, nie przekazał mojego zajęcie do pierwszego komornika, który był przed nim.
Dodatkowo z konta bankowego ściągane są mi środki, które stanowią nadwyżkę kwoty wolnej niestety ze względu, że jest dwóch komorników, na rachunku bank wysyła co miesiąc pisma do komorników, że są środki zablokowane na rachunku, ale nie mogą ich wysłać, bo jest ich dwóch.
Nadmieniam, iż kwota długu zabezpieczona zajęciem ruchomości jest na niecałe 3 tys. a środki zablokowane na rachunku to kwota ponad 6 tys. zł. Co mogę zrobić, aby komornik nie zabrał mi auta.

Karolina odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam dług i jest to już u komornika. Czy jeśli komornik zajął mi auto do licytacji komorniczej, to jest jeszcze jakaś szansa, że można to odkręcić i się dogadać co do spłaty długu? Spłacałam dług u komornika częściowo, ale trochę to zaprzepaściłam i 3 miesiące nie płaciłam komornikowi. Proszę o poradę.
Czy mogę jeszcze się dogadać jakoś z komornikiem i pójść na ugodę co do spłaty, żeby nie licytować auta na licytacji komorniczej? Nie mam pieniędzy na całość do zapłaty. Jak uniknąć licytacji samochodu?

Slim odpowiedział 4 lata temu

dzień dobry, następuje zajęcie samochodu przez komornika, na wniosek banku, gdzie był kredytowany samochód, ale dużo wcześniej jest zajęcie z urzędu skarbowego, nie na samochodzie, ale na rachunku bankowym, czy w tym przypadku następuje zajęcie samochodu na wniosek urzędu skarbowego? czy komornika występującego w imieniu banku?

Anna odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry pani. Mam pytanie, chciałabym kupić sobie samochód, ale mam zajęcie komornicze na koncie. Dobrowolnie wpłacam co miesiąc na konto komornika. Czy komornik może zabrać mi auto na poczet długu? chciałabym na siebie zarejestrować to auto, ale mam zajęcie komornicze w kwocie prawie 5000 tys., ale spłacam dobrowolnie po 300 zł. Moje pytanie brzmi czy komornik dowie się o samochodzie?

Barteq odpowiedział 4 lata temu

Witam. Mam około dziesięć tysięcy długu i komornik zabiera mi pieniądze z emerytury tak zwany stały dochód. Moje pytanie brzmi czy jak kupię auto o wartości dwa tysiące złotych i zarejestruje je na siebie to, czy komornik mi je zabierze? ewentualnie co zrobić, żeby komornik nie znalazł samochodu i żeby się o nim nie dowiedział?

John odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, mam zapytanie, czy komornik może zająć auto jeżeli nie mam z czego spłacić całości od razu, ale płacę swoje zadłużenie miesięcznie i regularnie? Poza tym dostałem pismo o jakiejś licytacji w piątek po południu, poniedziałek był wolny, a we wtorek rano odbyła się niby licytacja komornicza samochodu. Czy to wszytko prawnie jest legalne? Dziękuję bardzo za poradę.

Marcinska1 odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy komornik może zająć samochód, jak jest współwłaściciel? Mamy długi i staramy się je spłacać, ale nie zawsze mamy na to pieniądze, dostaliśmy pismo od komornika, ze mamy w ciągu 7 dni spłacić dług ok. 6 tys. zł, jak tego nie zrobimy, to komornik zajmie ruchomości i nie ruchomości, mamy tylko samochód, co zrobić, żeby komornik go nie zabrał? właścicielem jest mąż, a ja współwłaścicielem samochodu.

Marcin M. odpowiedział 4 lata temu

Witam, chodzi o przesunięcie daty licytacji auta. Mam problem, komornik wyznaczył datę na 23.12 licytację auta, którym właścicielem jest żona. A ja jestem jedynym użytkownikiem tego auta, jak mogę zmienić datę licytacji, aby można było dojść do porozumienia z wierzycielem? Zaznaczam, iż wierzyciel nie wiedział o podpisanej ugodzie spłaty długu przez żonę z komornikiem.

Marika odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, zacznę od początku sytuacji, aby było wszystko jasne, na początku odbyła się sprawa karna w Czachach, po czym została nałożona kara w wysokości 65 tys…nie opłaciłam jej i została przekazana do polski od us gdzie zostało zajęte konto bankowe. Komornik z urzędu skarbowego się ze mną skontaktował, umówiliśmy się na rozmowę, gdzie od razu spisaliśmy protokół egzekucyjny w którym oświadczyłam, że jestem właścicielem auta, oraz współwłaścicielem 2 samochodu (dogadaliśmy się na kwotę mc 1200 zł, którą wpłacam raz w mc, ale ostatnio było komornikowi mało i mi groził, że się do mnie wybierze) i teraz chodzi mi o to, czy mogą sprzedać samochód którego jestem właścicielem, czy będzie to przestępstwo (jak na razie samochód został tylko w protokole egzekucyjnym wymieniony). I czy jest jakaś opcja z autem na współwłasność? Nie ustaliliśmy w umowie kupna wysokości własności, ale mamy miedzy sobą gdzie możemy zapisać, że jest to jedynie 10% własności auta… Z tym ze nie wiem, czy to się liczy jeżeli nie ma tego w umowie kupna-sprzedaży, i stąd moje ostanie pytanie, czy można coś zrobić, chociaż z 2 autem, aby komornik go nie zajął?