Zajęcie samochodu przez komornika – co robić by uniknąć zajęcia?

Dzień dobry, mam problem, czy komornik może zabrać auto? przyszło mi wezwanie do wydania ruchomości, w tym przypadku komornik chce mi zabrać auto do 14 dni, i mam pytanie: czy jak teraz spłacę całe zadłużenie, to sprawę anulują? bo nie chciałbym stracić auta, jest to pismo od komornika sądowego.

Mam spore długi i przez wierzyciela, komornik chce mi zająć samochód w ciągu 14 dni (tak jak pisałem), samochód mam dostarczyć na ich parking. Na tym piśmie podali też nr konta w banku, mam pieniądze na spłatę zadłużenia w całości, czy jest możliwość, że komornik odstąpi od zajęcia samochodu?

Mam też pytanie: kiedy komornik nie może zająć samochodu? jestem taksówkarzem i nie będę miał jak zarabiać na życie… ewentualnie co zrobić żeby komornik nie zajął samochodu? proszę o szybką poradę prawną i


zajęcie-samochodu-przez-komornika
Jak bronić się przed zajęciem samochodu przez komornika?

eeeWitaj, no tak, wezwanie do wydania ruchomości, a w Twoim przypadku wydania samochodu, to jeden ze sposobów egzekwowania przez komornika należności, które winien jesteś wierzycielowi. To wierzyciel określa we wniosku o wszczęcie przeciwko dłużnikowi egzekucji, z jakich składników majątku dłużnika egzekucja ma być prowadzona.

Zajęcia samochodu może dokonać jedynie organ egzekucyjny w postacie komornika sądowego. Komornik sporządza protokół, w którym określa markę, rocznik, wartość pojazdu i inne dane samochodu, po czym dokonuje jego zajęcia.

edTwój samochód (jeśli nie spłacisz długu) trafi na licytację komorniczą, na której auto zostanie zlicytowane, a pieniądze pochodzące z aukcji zostaną przeznaczone na spłatę Twojego zadłużenia wobec wierzyciela.

Jako ciekawostkę dodam, że komornik może zająć samochód, nawet jeśli dłużnik przekazał go (pożyczył) osobie trzeciej, ponieważ dla komornika znaczenie kluczowe ma istnienie własności, a nie używanie samochodu przez osobę trzecią.

Jak komornik zajmuje samochód?

Pierwszym etapem jest zajęcie auta, komornik jednak nie może oddać go na licytację komorniczą od razu po przekazaniu, ponieważ musi zgodnie z prawem odczekać 7 dni. Następnie komornik informuje dłużnika i wierzyciela o terminie aukcji komorniczej, na której samochód zostanie zlicytowany.

Komornik musi wskazać w powiadomieniu datę, godzinę, oraz miejsce odbycia się licytacji komorniczej auta. Powiadomienie komornik musi dostarczyć stronom na co najmniej 3 dni przed odbyciem się aukcji komorniczej.

Jak wstrzymać zajęcie samochodu przez komornika?

Co zrobić, żeby komornik nie zabrał auta? wystarczy skontaktować się z komornikiem i spłacić swój dług w całości. Wtedy komornik zgodnie z prawem będzie musiał odstąpić od licytacji komorniczej tego samochodu i zwolnić go spod zajęcia komorniczego.

Piszesz, że komornik podał nawet numer konta bankowego, a więc sprawa powinna być jasna i klarowna, spłać swój dług, wydrukuj potwierdzenie wykonania przelewu w banku i udaj się z tym potwierdzeniem do kancelarii komorniczej, aby zażądać zwolnienia samochodu spod zajęcia, możesz także sprawę załatwić listownie.

Jak komornik sprawdza, czy dłużnik posiada pojazd?

To bardzo prosta czynność dla komornika, aby sprawdzić, czy dłużnik posiada samochód, komornik składa zapytanie do CEPiK, czyli do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jak więc widać, zajęcie przez komornika samochodu jest bardzo proste…

Kiedy komornik nie może zająć samochodu?

Organ egzekucyjny nie ma prawa zajmować dłużnikowi narzędzi i innych przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej. A więc, jeśli powiedzmy, dłużnik jest taksówkarzem, to komornik tego auta zająć mu nie ma prawa.

Innym przypadkiem, w którym komornik nie może zająć samochodu, jest np. działalność firmy transportowej. Zajęcie przez komornika taboru np. aut dostawczych – odetnie dłużnikowi możliwość zarobkowania, a to jest w świetle prawa niezgodne z przepisami.

Jak uchronić auto przed komornikiem?

Często piszecie do mnie, czy dobrym pomysłem na uchronienie auta przed zajęciem komorniczym może być:

 • przepisanie samochodu na kogoś z rodziny,
 • przekazanie auta komuś jako darowiznę,
 • szybka sprzedaż auta.

Niestety wyżej wymienione sposoby na zabezpieczenie majątku przed komornikiem są karalne! jasno mówi o tym art. 300 Kodeksu karnego.

Art. 300. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela

§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

To co zrobić, żeby komornik nie zajął samochodu?

Jeśli dłużnik nie posiada całej kwoty na spłatę długu i komornik chce zająć auto, to trzeba postarać się wtedy o ugodę z wierzycielem. Podpisanie ugody, w której dłużnik deklaruje się spłacać co miesiąc ustaloną z wierzycielem kwotę pieniędzy, zmusza komornika do odstąpienia od zajęcia samochodu i umorzenie egzekucji komorniczej na wniosek wierzyciela.

Jak zarejestrować auto mając komornika?

W przypadku np. gdy mamy do czynienia z komornikiem za długi małżonka, to możemy poprosić np. rodziców lub rodzeństwo, aby kupili i zarejestrowali samochód na siebie, po czym powinni przekazać samochód w formie darowizny pisemnej do majątku odrębnego na rzecz małżonka, który długów nie ma.

Dzięki temu komornik nie będzie mógł zająć majątku prywatnego jednego z małżonków. Innym rozwiązaniem jest po prostu rejestracja samochodu na kogoś innego, gdzie faktycznie samochód użytkuje dłużnik.

Czy komornik zajmie stare auto?

Może nie tyle liczy się wiek auta, ile jego faktyczna wartość. Jeśli samochód mimo poczciwego wieku jest wart kilka tysięcy, to komornik z pewnością taki samochód zajmie. Myślę, że samochody o wartości poniżej 1,000 zł są znacznie rzadziej zajmowane, ponieważ ciężko takie auto później komukolwiek sprzedać. Postawione więc pytanie: czy komornik zajmie stare auto, nie jest właściwe, bo kluczową rolę gra wartość auta, a nie jego wiek.

Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?

Nie istnieje w Polsce jeszcze system pozwalający sprawdzić, czy komornik zajął samochód. Jednak komornik, zajmując samochód dłużnika, oznacza go w widocznym miejscu specjalnymi naklejkami i taśmą sygnującą zajęcie ruchomości.

Za samowolne usunięcie naklejek i taśm komorniczych, grozi odpowiedzialność karna. Jeśli więc na samochodzie naklejek nie ma, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że komornik samochodu nie zajął.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

10 komentarzy w “Zajęcie samochodu przez komornika – co robić by uniknąć zajęcia?”
 1. Mam do Pani pytanie: jak zarejestrować auto mając komornika? czy komornik znajdzie auto po ubezpieczeniu OC? nie wiem już co mam robić, chcę spłacać swoje długi, ale nie mam jak dojeżdżać do pracy, ktoś z rodziny może zatrudnić mnie za dobre pieniądze, ale warunek jest taki, że muszę posiadać swój środek transportu, z tego natomiast co czytam widzę, że komornik samochody też zajmuje, bo jest to ruchomość należąca do dłużnika, koło się zamyka, bo bez samochodu nie zrobię nic, czy może kupić i zarejestrować auto na kogoś innego? to by było dobre rozwiązanie, gdyby nie przepis mówiący o tym, że komornik może zająć przedmioty należące do dłużnika A TAKŻE przedmioty w których władaniu jest dłużnik!?!?!? co jeśli wrócę pewnego pięknego dnia z pracy, wjadę na podwórze domu w którym mieszkam, a tam czekać będzie na mnie komornik? wtedy ten samochód komornik i tak mi pewnie zajmie…

  1. Człowieku, jak kupujesz auto to nie kupujesz na siebie tylko na matkę, ojca, brata lub znajomego i na nich wykupujesz OC na samochód i jeździsz do pracy, takie trudne?

 2. Witam. Koledze rzekomo komornik zajął samochód. I związku z tym mam pytanie. Czy ten samochód może opuścić miejsce aktualnego pobytu? (parking u mechanika, gdyż tamten mechanik nie zdołał go naprawić i chcielibyśmy go przewieść do innego mechanika) I czy komornik może zająć samochód, gdy ten był tylko kupiony na umowę kupna – sprzedaży? Pozdrawiam.

 3. Droga Pani, czy sprzedaż samochodu przed zajęciem komorniczym jest możliwa? nie wiem co mogę zrobić, by komornik mi tego samochodu nie zajął… do głowy przychodzi mi tylko jego sprzedaż.

 4. Kupiłem auto i mam zobowiązania alimentacyjne, co mogę zrobić żeby komornik mi tego auta nie zabrał? auto kosztowało ok 1tys proszę o poradę.

 5. Witam, mam komornika i chciałbym zarejestrować auto z dziewczyną na współwłasność, czy dostanę z dziewczyną bez problemu dowód rejestracyjny? Dziewczyna jest głównym właścicielem, dlatego proszę o pomoc w tej sprawie, czy komornik od razu zablokuje możliwość rejestracji auta na mnie i moją dziewczynę? Pozdrawiam

 6. Dzień dobry, mam pytanie: Czy komornik może zająć samochód? niedawno kupiłam samochód a mam dwóch komorników i zajęcie komornicze mojej wypłaty i tu mam pytanie, czy komornik może mi zając samochód? Mam dziecko niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim, samochód jest mi potrzebny, aby synka wozić na rehabilitacje na basen i w razie awarii samochodu szkolnego też worzę go do szkoły.

 7. Witam, jak zabezpieczyć samochód męża przed zajęciem przez komornika? mam problem z długami (kilka spraw się toczy o rzekome długi w chwilówkach), wprawdzie jeszcze nie mam komornika (ale to tylko kwestia czasu) i chciałabym zabezpieczyć samochód męża przed zajęciem komorniczym. Samochód jest wyłącznie na męża, ale został zakupiony rok przed rozdzielnością majątkową, co mogę zrobić, aby mąż samochodu nie stracił?

 8. Witam. Żona założyła mi komornika, który zajął mi również konto bankowe. Samochód, który posiadam w celach zarobkowych (wykonuję usługi remontowo-budowlane) auto jest mi niezbędne do pracy. Bez niego nie będę mógł się poruszać po klientach, dostarczać materiału czy sprzętu. Jest to obecnie moje jedyne utrzymanie, dzięki temu pojazdowi zaczynam pracę w nowym mieście, gdzie musiałem się przeprowadzić. Proszę o odpowiedź.

 9. Witam serdecznie, chodzi o zajęcie ruchomości przez komornika. Mam poważne problemy finansowe, ponieważ w trakcie choroby moja wspólniczka mnie okradła. Sprawa toczy się w Sądzie i pewnie potrwa to jeszcze parę lat. Przez długi, które mi zostawiła mam zajęcia komornicze. Dostałam właśnie pismo, że w oświadczeniu majątkowym nie wpisałam ruchomości, którą komornik ma zamiar zająć.

  Nie wiem co robić, ponieważ samochód był wzięty na raty, współwłaścicielem jest bank w 49%, ale nie spłacam go od dwóch lat, bo nie mam z czego. Natomiast wartość samochodu jest niższa niż dług bankowy, który został do spłacenia. Czy komornik pomimo sytuacji gdzie wiadomo, że wartość samochodu i tak nie zaspokoi współwłaściciela, czyli banku (zostanie jeszcze trochę do spłaty), może i tak zająć ten samochód na zlecenie innego wierzyciela, pomimo że ten i tak nic z tego nie dostanie?

  Bardzo proszę o podpowiedź co mam zrobić w tej sytuacji, tym bardziej że bank zapomniał o moim długu (do czasu). Pozdrawiam

Comments are closed.