Komornik dzieli aliemnty na mnie i fundusz alimentacyjny – dlaczego?

Forum prawneKategoria: AlimentyKomornik dzieli aliemnty na mnie i fundusz alimentacyjny – dlaczego?
AvatarPG. zapytał 3 miesiące temu

Dzień dobry. Mam zasądzone na córkę alimenty w wysokości 350 zł. Niestety dłużnik nie płaci ich regularnie. Sprawa jest u komornika i wszystkie wpłaty idą przez niego. Ostatnio dłużnik nie płacił przez 3 miesiące, teraz wpłacił 800 zł, zaznaczając w tytule, że to są alimenty za 2 miesiące (700 zł na alimenty, 100 na inne zadłużenia). Ja otrzymałam od komornika wpłatę 350 zł.

Zadzwoniłam do nich, aby wyjaśnić sprawę. Pani poinformowała mnie, że ja otrzymuję bieżącą ratę, a reszta idzie na fundusz alimentacyjny. Tłumaczyłam jej, że nie otrzymuję bieżących rat, bo dłużnik płaci nieregularnie, że przez ostatnie 3 miesiące nie otrzymałam w ogóle alimentów, ale pani nie potrafiła mi odpowiedzieć.

Czy komornik działa zgodnie z prawem, dzieląc alimenty na mnie i fundusz alimentacyjny?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że działanie komornika można by było uznać za słuszne, jeśli alimenty pobierałaby Pani również z tzw. Funduszu Alimentacyjnego.

Czyli postępowanie egzekucyjne jest w toku przede wszystkim po to, by miała Pani szansę na wypłatę tzw. zaliczek alimentacyjnych.

Przy wystąpieniu oczywiście jeszcze jednej przesłanki – urząd, który dokonuje wypłat zaliczek, również złożył do komornika wniosek o ściągnięcie zadłużenia od dłużnika.

Jeśli jednak nie otrzymuje Pani zaliczek alimentacyjnych, działanie komornika nie jest prawidłowe i wówczas należy umówić się z nim na spotkanie celem wyjaśnienia zaistniałych nieprawidłowości.

Jeśli komornik nie uwzględni Pani racji, zasadne będzie złożenie skargi na czynność komornika wraz z wnioskiem o wypłatę wpłaconych przez dłużnika kwot.

Jednak tak jak napisałam na wstępie, najważniejszą kwestią jest ustalenie, że komornik nie dokonał wpłaty alimentów za dwa poprzednie miesiące, dlatego by nie doszło do ich kumulacji, czyli pobrania przez wierzyciela alimentów od dłużnika i z funduszu alimentacyjnego.

AvatarPaulina odpowiedział 2 miesiące temu

Obecnie nie pobieram alimentów z Funduszu Alimentacyjnego. Robiłam to kiedyś. Dłużnik nie płacił mi przez trzy ostatnie miesiące i teraz wpłacił za dwa miesiące, podając tak też w tytule wpłaty. Proszę o jednoznaczną odpowiedź i wzory pism jakie musiałabym złożyć.

Twoja odpowiedź