Komornik za długi męża i rozwód [dlaczego wszystko ja mam spłacać?]

Forum prawneKategoria: DługiKomornik za długi męża i rozwód [dlaczego wszystko ja mam spłacać?]
natalia zapytał 4 lata temu

Chcę zapytać o długi męża i rozwód, do którego jeszcze nie doszło.

Mąż wziął kredyt, jak mieszkaliśmy jeszcze razem, od ponad dwóch lat nie mieszkamy już razem, w 2017 roku złożyłam pierwszy pozew o rozwód, odrzucono go, bo nie wiedziałam, gdzie mąż przebywa, kolejne 3 wnioski o rozwód też były odrzucone, podawał adresy i nie odbierał awiza, mamy 11-letniego syna, ja ułożyłam sobie życie na nowo.

Mam 8-miesięcznego synka, niedawno była sprawa o zaprzeczenie ojcostwa, którą ja składałam i opłacałam, cały czas mam komornika za długi, które wzięłam, będąc z byłym mężem w związku.

Teraz jestem na macierzyńskim i mam już prawie wszystko spłacone, dzisiaj dostałam list od komornika, że komornik za dług byłego męża chce mi zająć macierzyński, a jest tam prawie 9000 zł długu, jak mogę się bronić? ja sama spłacałam swoje długi i dodam, że formalnie widniejemy jako małżeństwo jeszcze.

Dlaczego mam spłacać sama swoje dlugi jeśli wzięliśmy je razem? i teraz jeszcze jego długi? co mam zrobić? błagam o pomoc.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

przede wszystkim radzę na spokojnie zająć się swoimi sprawami. Już sam fakt, że cztery razy składałaś pozew rozwodowy i do sprawy nie doszło, świadczy, że robisz to nieudolnie.

Prawdopodobnie potrzebujesz fachowej pomocy prawnej. Odszukaj najbliższy punkt bezpłatnych porad i udaj się na rozmowę z prawnikiem. Okoliczność, że pozwany nie odbiera wezwania na sprawę, nie może hamować Cię w drodze do uzyskania rozwodu.

Są myki, które można zastosować, ale trzeba mieć wiedzę, której Ty nie posiadasz. Odnośnie długów z małżeństwa, to będziesz miała szansę ich rozliczenia w sprawie o podział majątku dorobkowego.

Zatem wszystkie kredyty, które zaciągnęłaś za zgodą męża lub na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem domu będziesz mogła rozliczyć, żądając, aby mąż zwrócił ci połowę zapłaconych kwot, jeśli złożysz odpowiedni wniosek.

Jeżeli chodzi o obecną egzekucję, to wraz z postanowieniem komornika o wszczęciu egzekucji otrzymałaś orzeczenie sądu – wyrok lub nakaz zapłaty – wraz z postanowieniem o nadaniu klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika, czyli na Ciebie. Możesz próbować zaskarżyć klauzulę, ale musisz mieć argumenty. Jednym z nich może być okoliczność, że mąż zaciągnął zobowiązanie wbrew Tobie i bez Twojej zgody. Dodatkowo podnieś okoliczność, że nie mieszkasz z mężem od kilku lat, pozostając z nim w faktycznej separacji.

Doradzam Ci również, przed złożeniem pozwu rozwodowego wystąpienie z wnioskiem do Sądu Rejonowego o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną i dokonanie podziału majątku dorobkowego w tym rozliczenie spłaconych długów.

Pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną

Pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną