Komornik zrobił mi minusową kwotę na koncie – może?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik zrobił mi minusową kwotę na koncie – może?
Żaneta zapytał 3 lata temu

Witam. Dziś wchodzę na swoje konto bankowe i otrzymuje wiadomość o zajęciu egzekucyjnym na moim koncie w kwocie 1204 zł.

Na konto dziś dostałam 500+ i to są jedyne środki do życia ze świadczeń socjalnych, na dodatek jestem w 9 miesiącu ciąży. Czy komornik może wejść sobie na moje konto bankowe i zostawić mnie bez środków do życia z debetem w kwocie -933 zł? proszę o pomoc.

Jestem osobą bezrobotną, której pomagają rodzice i świadczenie socjalne jest jedynym moim dochodem. Dlaczego komornik zrobił debet na koncie?

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

komornik nie ma prawa robić debetu na Twoim koncie. Nie może też zająć świadczeń na dzieci, które otrzymujesz z programu 500 plus, ani tzw. kosinakowego w kwocie 1000 zł, które zostanie Ci przyznane po urodzeniu kolejnego dziecka. Przed zajęciem chronione będzie również becikowe wypłacane przez MGOPS.

Jeżeli komornik dokonał zajęcia środków wyłączonych spod zajęcia, zasadnym będzie skarga na czynność komornika z podniesieniem powyżej opisanych przeze mnie argumentów – zajęcie środków wyłączonych spod egzekucji.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Uważam również, że zasadnym będzie wniosek do komornika o zwolnienie przedmiotowego rachunku spod zajęcia.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

We wniosku wskazać należy, że na zajęty rachunek wpływają jedynie środki zwolnione spod egzekucji. Do wniosku załączyć należy wydruk wpływów na konto z ostatnich trzech miesięcy.

Chcę jednak dodać, że zadłużenie egzekwowane przez komornika jest stosunkowo niewielkie. Zastanów się więc, czy na pewno nie posiadasz możliwości spłaty długu. Tylko w ten sposób pozbędziesz się komornika i windykacji w przyszłości.

Na koniec chciałabym polecić Ci jeszcze przeczytanie wpisu: czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie?

Klaudia K. odpowiedział 3 lata temu

Witam, chciałabym zapytać, czy jeśli mam debet na koncie bankowym, czy mogą mi zająć pieniądze na dziecko, świadczenie 500+ na spłatę debetu? czy nie mogą tego mi zabrać i muszą oddać z powrotem na konto? bo nie wiem, czy banki mogą zabierać takie pieniądze na poczet długu, jaki mam, bądź co bądź, to te pieniądze należą się mojemu dziecku nie mi, dlatego chciałam zaciągnąć porady od Pani.

Dorris odpowiedział 3 lata temu

Witam, posiadam konto w mBanku. W tamtym tygodniu dostałem pismo od komornika, a dzisiaj w banku mam na koncie ponad 3,5 tys. na minusie, jak to jest możliwe? do zakładu pracy też przyszło pismo i nie wiem teraz, co mam z tym zrobić… zatrudniony jestem na pół etatu i teraz czy pieniądze, które mi zakład przeleje, to komornik je zabierze?

Majka odpowiedział 3 lata temu

Witam. Komornik zrobił debet na koncie, ale zacznę od tego, że teście mają spore długi i kilku komorników, teściowa wyjechała do pracy za granicę, a teść został w Polsce (nie pracuje). Od dwóch miesięcy były wpływy na konto teściów, a tydzień temu pojawił się ogromny debet na minusie, ale udało nam się dojść skąd taki minus, otóż pod minusem są 4 sprawy komornicze i najdziwniejsze jest to, że początkowa kwota każdej sprawy była stała, a teraz rośnie. Dlaczego bank nie powiadomił o zaistniałej sytuacji? Oraz czy pieniądze można nadal wypłacić, bo przelewu zrobić nie można…

czeski79 odpowiedział 2 lata temu

Komornik wszedł mi dzisiaj na konto bankowe i mojej żony zabierając wszystkie oszczędności i robiąc nam debet na koncie o ponad 4 tysiące zł. Co mogę z tym zrobić? Ponieważ z komornikiem nie mogę się skontaktować. Na moim koncie wczoraj było 1260 zł, a dzisiaj sprawdzam stan konta to mam minus ponad 1650 zł

Patrycja P. odpowiedział 2 lata temu

Przeczytałam Państwa artykuł, ponieważ jestem w podobnej sytuacji, komornik zrobił debet na moim koncie bankowym i chciałabym wnieść skargę na komornika. Proszę mi napisać co mam zrobić, czy muszę osobiście udać się do kancelarii komornika? Jak zrobić to poprawnie? Ponieważ zajęcie nastąpiło w piątek, mam już tylko czas do czwartku. Bardzo Proszę o pomoc.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam Panią,

zanim omówię samą skargę na czynność komornika, muszę odnieść się do możliwości zajęcie przez komornika środków z tzw. debetu na koncie.

Kwestia ta jest istotna przede wszystkim przez fakt samej zasadności ewentualnej skargi na czynność komornika.

Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu postępowania cywilnego traktującymi o egzekucji z rachunku bankowego, komornik nie ma prawa zrobić debetu na rachunku bankowym, którego posiadaczem jest dłużnik – o ile egzekucja ma dotyczyć samego rachunku bankowego.

Jednak komornik może zająć debet na koncie. Aby komornik mógł posłużyć się debetem przyznanym dłużnikowi przez bank, musi dokonać zajęcia tzw. przysługujących dłużnikowi wierzytelności na rachunku bankowym.

Zatem to na co warto zwrócić uwagę w Pani sprawie to okoliczność, czy komornik prowadzi egzekucję jedynie z rachunku, czy również z przysługujących Pani wierzytelności. Kwestię tę najłatwiej będzie ustalić, sięgając po korespondencję, którą Pani otrzymała od komornika – informacje o sposobie egzekucji.

Ewentualnie może Pani skontaktować się z infolinią banku i poprosić o szczegóły zajęcia. Jeśli komornik nie wnosił o zajęcie wierzytelności zasadnym będzie reklamacja do banku, który przed przekazaniem pieniędzy komornikowi zobowiązany jest do ich przetrzymania przez 7 dni.

Radzę w kontakcie z bankiem powołać się na niezasadność zajęcia z tytułu debetu na koncie, nawet jeśli bank potraktował te środki jak inne wierzytelności.

I dopiero kiedy Pani ustali, że komornik nie miał prawa dokonać zajęcia debetu na koncie, może Pani złożyć skargę na komornika. Jednak tak jak napisałam, będzie ona zasadna tylko wówczas, gdy egzekucja dotyczyła jedynie zajęcia środków na koncie, a nie zajęcia innych wierzytelności.

Odnośnie samej skargi to proszę posłużyć się naszym sprawdzonym wzorem:

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Zarzutem w skardze będzie bezprawne zajęcie przez komornika środków przyznanych przez bank w ramach debetu na koncie.

Skargę może Pani złożyć osobiście w kancelarii komornika lub nadać ją listem poleconym. Zachowa Pani termin do złożenia skargi, jeśli najpóźniej w piątek nada ją w wybranej placówce Poczty Polskiej – kwestię tę reguluje art. 767 kpc. i następne.

Proszę pamiętać, że obecnie opłata od skargi na czynność komornika wynosi 50 zł i należy ją uiścić, składając skargę.

Octane odpowiedział 2 lata temu

Witam, komornik mi narzucił 1000 euro na minusie i przez niego jestem zmuszony do głodowania, bo nie mogę się z nim skontaktować, a na maile nie odpowiada. Co mam zrobić? Dodam, że już prawie połowę długu spłaciłem. Dokładnie to 417 euro już poszło, zostało ponad 600. Nie wytrzymam do spłaty całości. Z tego co wiem, to komornik nie miał prawa tak zrobić.

Anna odpowiedział 11 miesięcy temu

Dzień dobry, moje konto zostało zajęte przez komornika, na koncie na którym nie było środków, a teraz mam na koncie minus 3500 zł, czy to legalne? Zaznaczę, że nie ma mnie w Polsce. Sprawdzałem status długów w rejestrze i wyskoczyło brak należności. Nie wiem co mam zrobić, a muszę opłacić alimenty. Proszę o pomoc.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności pragnę wyjaśnić, że na skutek zajęcia komorniczego nie mogło dojść do powstania debetu na koncie. Być może saldo minusowe, które jest dla Ciebie widoczne, wynika jedynie ze sposobu “przetworzenia/ujawnienia” zajęcia przez bank.

Dodam również, że jeśli dług nie jest nieuregulowanym zobowiązaniem alimentacyjnym na zajętym rachunku bankowym, powinna wystąpić kwota wolna od zajęcia. Obecnie saldo wolne od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego wynosi 2 100 zł miesięcznie.

Powyższe przekłada się na okoliczność, że jeśli dokonasz przelewu na zajęte konto w kwocie nie wyższej niż 2 100 zł – będziesz mógł z niej swobodnie korzystać, w tym wykonać przelew na poczet zobowiązania alimentacyjnego.

Dopiero kwoty wyższe, niż wspomniane 2 100 zł będą blokowane przez bank i przekazywane komornikowi. Pamiętaj jednak, że kwota wolna występuje tylko przy innych długach, niż alimentacyjne i kiedy blokada nie dotyczy konta firmowego.

Jeśli masz wątpliwości co do salda, możesz wykonać telefon na infolinię banku i tam zapytać o szczegóły zajęcia i kwoty wolne. W rozmowie z pracownikiem banku możesz również ustalić sygnaturę akt postępowania egzekucyjnego i dane komornika – pracownik nie udzieli Ci jednak odpowiedzi, kto jest wierzycielem, ani z jakiego zobowiązania pochodzi przedmiotowa należność.

Jednakże w kwestii pochodzenia należności, należy podjąć kontakt z komornikiem, który dokonał zajęcia. Uważam, że nie ma innego skutecznego sposobu na ustalenie, czego egzekucja dotyczy, w Polsce bowiem nie ma żadnego rejestru dłużników, żadnej pełnej bazy, w której gromadzone są dane długów różnego pochodzenia (źródło, z którego korzystałeś, nie może być gwarantem tego, że nie masz długów).

Twoja odpowiedź

8 + 1 =