Komornik zrobił mi minusową kwotę na koncie – może?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik zrobił mi minusową kwotę na koncie – może?
AvatarŻaneta zapytał 8 miesięcy temu

Witam. Dziś wchodzę na swoje konto bankowe i otrzymuje wiadomość o zajęciu egzekucyjnym na moim koncie w kwocie 1204 zł.

Na konto dziś dostałam 500+ i to są jedyne środki do życia ze świadczeń socjalnych, na dodatek jestem w 9 miesiącu ciąży. Czy komornik może wejść sobie na moje konto bankowe i zostawić mnie bez środków do życia z debetem w kwocie -933 zł? proszę o pomoc.

Jestem osobą bezrobotną, której pomagają rodzice i świadczenie socjalne jest jedynym moim dochodem. Dlaczego komornik zrobił debet na koncie?

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

komornik nie ma prawa robić debetu na Twoim koncie. Nie może też zająć świadczeń na dzieci, które otrzymujesz z programu 500 plus, ani tzw. kosinakowego w kwocie 1000 zł, które zostanie Ci przyznane po urodzeniu kolejnego dziecka. Przed zajęciem chronione będzie również becikowe wypłacane przez MGOPS.

Jeżeli komornik dokonał zajęcia środków wyłączonych spod zajęcia, zasadnym będzie skarga na czynność komornika z podniesieniem powyżej opisanych przeze mnie argumentów – zajęcie środków wyłączonych spod egzekucji.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Uważam również, że zasadnym będzie wniosek do komornika o zwolnienie przedmiotowego rachunku spod zajęcia.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

We wniosku wskazać należy, że na zajęty rachunek wpływają jedynie środki zwolnione spod egzekucji. Do wniosku załączyć należy wydruk wpływów na konto z ostatnich trzech miesięcy.

Chcę jednak dodać, że zadłużenie egzekwowane przez komornika jest stosunkowo niewielkie. Zastanów się więc, czy na pewno nie posiadasz możliwości spłaty długu. Tylko w ten sposób pozbędziesz się komornika i windykacji w przyszłości.

Na koniec chciałabym polecić Ci jeszcze przeczytanie wpisu: czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie?

AvatarKlaudia K. odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, chciałabym zapytać, czy jeśli mam debet na koncie bankowym, czy mogą mi zająć pieniądze na dziecko, świadczenie 500+ na spłatę debetu? czy nie mogą tego mi zabrać i muszą oddać z powrotem na konto? bo nie wiem, czy banki mogą zabierać takie pieniądze na poczet długu, jaki mam, bądź co bądź, to te pieniądze należą się mojemu dziecku nie mi, dlatego chciałam zaciągnąć porady od Pani.

AvatarDorris odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, posiadam konto w mBanku. W tamtym tygodniu dostałem pismo od komornika, a dzisiaj w banku mam na koncie ponad 3,5 tys. na minusie, jak to jest możliwe? do zakładu pracy też przyszło pismo i nie wiem teraz, co mam z tym zrobić… zatrudniony jestem na pół etatu i teraz czy pieniądze, które mi zakład przeleje, to komornik je zabierze?

AvatarMajka odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam. Komornik zrobił debet na koncie, ale zacznę od tego, że teście mają spore długi i kilku komorników, teściowa wyjechała do pracy za granicę, a teść został w Polsce (nie pracuje). Od dwóch miesięcy były wpływy na konto teściów, a tydzień temu pojawił się ogromny debet na minusie, ale udało nam się dojść skąd taki minus, otóż pod minusem są 4 sprawy komornicze i najdziwniejsze jest to, że początkowa kwota każdej sprawy była stała, a teraz rośnie. Dlaczego bank nie powiadomił o zaistniałej sytuacji? Oraz czy pieniądze można nadal wypłacić, bo przelewu zrobić nie można…

Avatarczeski79 odpowiedział 4 miesiące temu

Komornik wszedł mi dzisiaj na konto bankowe i mojej żony zabierając wszystkie oszczędności i robiąc nam debet na koncie o ponad 4 tysiące zł. Co mogę z tym zrobić? Ponieważ z komornikiem nie mogę się skontaktować. Na moim koncie wczoraj było 1260 zł, a dzisiaj sprawdzam stan konta to mam minus ponad 1650 zł

Twoja odpowiedź