Komornik zrobił mi minusową kwotę na koncie – może?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik zrobił mi minusową kwotę na koncie – może?
AvatarŻaneta zapytał 4 tygodnie temu

Witam. Dziś wchodzę na swoje konto bankowe i otrzymuje wiadomość o zajęciu egzekucyjnym na moim koncie w kwocie 1204 zł.

Na konto dziś dostałam 500+ i to są jedyne środki do życia ze świadczeń socjalnych, na dodatek jestem w 9 miesiącu ciąży. Czy komornik może wejść sobie na moje konto bankowe i zostawić mnie bez środków do życia z debetem w kwocie -933 zł? proszę o pomoc.

Jestem osobą bezrobotną, której pomagają rodzice i świadczenie socjalne jest jedynym moim dochodem. Dlaczego komornik zrobił debet na koncie?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 tygodnie temu

Witaj,

komornik nie ma prawa robić debetu na Twoim koncie. Nie może też zająć świadczeń na dzieci, które otrzymujesz z programu 500 plus, ani tzw. kosinakowego w kwocie 1000 zł, które zostanie Ci przyznane po urodzeniu kolejnego dziecka. Przed zajęciem chronione będzie również becikowe wypłacane przez MGOPS.

Jeżeli komornik dokonał zajęcia środków wyłączonych spod zajęcia, zasadnym będzie skarga na czynność komornika z podniesieniem powyżej opisanych przeze mnie argumentów – zajęcie środków wyłączonych spod egzekucji.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Uważam również, że zasadnym będzie wniosek do komornika o zwolnienie przedmiotowego rachunku spod zajęcia.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

We wniosku wskazać należy, że na zajęty rachunek wpływają jedynie środki zwolnione spod egzekucji. Do wniosku załączyć należy wydruk wpływów na konto z ostatnich trzech miesięcy.

Chcę jednak dodać, że zadłużenie egzekwowane przez komornika jest stosunkowo niewielkie. Zastanów się więc, czy na pewno nie posiadasz możliwości spłaty długu. Tylko w ten sposób pozbędziesz się komornika i windykacji w przyszłości.

Na koniec chciałabym polecić Ci jeszcze przeczytanie wpisu: czy komornik może zrobić saldo ujemne na koncie?

Twoja odpowiedź