Konsekwencje niepłacenia alimentów

Forum prawneKategoria: AlimentyKonsekwencje niepłacenia alimentów
KK. zapytał 1 rok temu

Witam. Chodzi o konsekwencje niepłacenia alimentów. Podczas skomplikowanego rozwodu, w którym bylem Powodem, sąd przyznał Pozwanej kolosalne alimenty na dzieci i na nią samą, nie biorąc w ogole pod uwagę moich dowodów q sprawie. Ta jednostronna decyzja jeśli nie ulegnie zmianie, doprowadzi do tego, ze w ostateczności wyjadę z Polski poza UE. Problem w tym ze tak jak w Polsce po powrocie do kraju mogę być aresztowany to nie wiem jak to jest w innych krajach Unii Europejskiej.

Jestem marynarzem i w związku z tym podmiany odbywają się czasem w Europie i nie jestem pewny czy w takiej sytuacji po przylocie do państwa Unii Europejskiej lub UK nie będę miał problemów na lotnisku. Zaznaczę, ze nie uchylam się z płaceniem na dzieci, kocham je nad życie, ale urażona duma obecnej jeszcze małżonki za to ze to ja ją zostawiłem, dąży do tego, żeby mnie zniszczyć przez odebranie kontaktów z córkami i wyłudzenie kolosalnych alimentów.

Alimentów których w takiej kwocie nie będę mógł płacić, gdyż mnie na nie nie stać a sąd jak to już była w Polsce dalej stosuje przepisy według których matka zawsze jest niewinna, a ojca trzeba ukarać i nawet jak to on wnosi o rozwód, to musi udowadniać swoją niewinność. Nie będę spędzał połowy życia z dala od córek których i tak praktycznie nie mogę widywać tylko po to, aby płacić kolosalne sumy, aby Pozwana mogła sobie wygodnie żyć.
Pozdrawiam

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

już na wstępie muszę napisać, że należy zmienić trochę podejście do sytuacji. Uważam, że w tym momencie czuje się Pan rozgoryczony, zawiedziony i potraktowany nieuczciwie, dlatego szuka niewłaściwych rozwiązań.

Radze Panu nieco ochłonąć, a następnie podjąć kontakt z adwokatem, który zajmie się Pana sprawą. Należy zaskarżyć wyrok rozwodowy, w którym orzeczono niewspółmiernie wysokie do zarobków alimenty. Jeśli wyrok jeszcze nie zapadł, a sąd wydał jedynie postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń alimentacyjnych, również należy złożyć zażalenie na zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych.

Pan jest w podróży, dlatego należy wyznaczyć pełnomocnika, który dokładnie zbada możliwości “zbicia” alimentów i złoży odpowiednie pisma.

Uważam, że bieg spraw można obrócić na Pana korzyść, tylko należy odpowiednio się zaangażować.

Odnośnie uciekania od odpowiedzialności za brak alimentacji, to taką opcję należy odrzucić. Proszę spojrzeć w przyszłość. Różne rzeczy mogą się wydarzyć, dlatego nie warto utrudniać sobie życia jeszcze bardziej. Jeśli nie jest Pan w stanie regulować całości alimentów, proszę wpłacać niższe kwoty, wówczas nie będzie grozić Panu sankcja karna w postaci pozbawienia wolności.

Jednakże jeśli była żona dokona zgłoszenia uchylania się od obowiązku alimentacji policja będzie zobowiązana wszcząć postępowanie. W konsekwencji czego może grozić Panu np. kara grzywny. Bo tak jak napisałam, karę aresztu sądy orzekają zazwyczaj dopiero przy kolejnych sprawach karnych i tylko wtedy, gdy nie ma żadnej płatności. Jeśli wykaże Pan, że reguluje zobowiązanie w miarę swych możliwości, to do skazania nie powinno dojść.

Niemniej jednak, w tym momencie należy skupić się na toczących się jeszcze sprawach, tak by ich bieg obrócił się na Pana korzyść.

Życzę powodzenia!

K odpowiedział 1 rok temu

No a jak to wygląda podczas kontroli np. na lotnisku poza Polską, ale w europie. Czy grożą mi jakieś konsekwencje, bo to było główne pytanie mojej poprzedniej wiadomości

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Do zatrzymania może dojść jedynie w sytuacji prawomocnego skazania, a następnie wystosowania listu gończego. Zatrzymanie może mieć miejsce na lotnisku, granicy, a także podczas rutynowej kontroli policyjnej w całej UE oraz w inny krajach. Co więcej, lista tych krajów wraz z ulepszeniem współpracy międzynarodowej może się niebawem wydłużyć…

Twoja odpowiedź

2 + 11 =