Kredyt we frankach a upadłość konsumencka

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaKredyt we frankach a upadłość konsumencka
Użytkownik zapytał 4 lata temu

Chodzi o ogłoszenie upadłości przez kredyt we frankach. Jestem współwłaścicielem mieszkania, drugim jest mój ex mąż. Co miesiąc płacę pół raty kredytu we frankach, ale jest to kwota przekraczająca moje możliwości finansowe.

Mam 3 dzieci, obecnie skończyłam urlop macierzyński i planuję roczny wychowawczy. Czyli zostanę tylko z alimentami i 3 x 500+.

Czy w mojej sytuacji mogę ogłosić upadłość konsumencką? czy Frankowicz ma szanse na upadłość konsumencką? A może inne opcje wchodzą w grę, o których nie wiem?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj serdecznie,

oczywiście pomimo tego, że Twoje zobowiązanie, to kredyt we frankach, masz szansę starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Uważam jednak, że jeśli kredyt za mieszkanie jest Twoim jedynym zobowiązaniem względem banków, to kierowanie się w stronę upadłości nie jest dobrym krokiem. Pamiętaj, że upadłość ciągnie za sobą wiele konsekwencji na przyszłość.

Dziś masz mieszkanie, choć spłacasz kredyt. Kiedy ogłosisz upadłość konsumencką, stracisz mieszkanie i prawdopodobnie możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu na zakup własnego M.

Informacja o Twojej upadłości trafi do właściwych rejestrów, co nie stworzy Ci nowych możliwości, jako przyszłemu klientowi banków, lecz na długie lata zablokuje zdolność zaciągania kredytów i pożyczek.

Pytasz, co możesz zrobić, by poradzić sobie z kredytem we frankach.

Oczywiście przy znacznych zobowiązaniach najważniejsze to utrzymywanie dobrej kondycji finansowej.  Rezygnacja ze stałego dochodu – typu pensja – nie jest dobrym wyjściem.

Jeśli zdecydowałaś się pozostać w domu z dzieckiem jeszcze rok, zastanów się, czy na pewno nie masz szansy zdobycia dodatkowego dochodu. Wiem, że młode mamy próbują zarabiać jako niania, wykonując pracę przez Internet, pomagając starszym sąsiadom.

Warto również rozważyć przewalutowanie kredytu. TSUE orzekł ostatnio, że taka możliwość przysługuje polskim kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyty w obcej walucie.

Myślę, że znajdziesz dobre rozwiązanie, kiedy uwierzyć w siebie i swoje siły. Powodzenia!